Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Cuda Świata

Największe i najpiękniejsze kopalnie odkrywkowe świata
by

Ewelina Moskal

on 29 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Cuda Świata

Cuda Swiata Najwieksze i najpiekniejsze kopalnie odkrywkowe swiata Iwona Moryc
Ewelina Moskal Kopalnia odkrywkowa Jest to rodzaj kopalni, w której wszelkie prace wydobywcze odbywająa sięe na powierzchni, a proces wydobywczy odbywa sieę poprzez odkrywanie kolejnych warstw surowców. W zalezżnosści od rodzaju wydobywanego surowca, kopalnie odkrywkowe dzielimy na: piaskownie
zwirownie
kamieniołomy
kopalnie wegla brunatnego
inne kopalnie Hull-Rust-Mahoning Minessota, USA Bingham Canyon Salt Lake County, Utah, USA Mir Rosja Chuquicamata KWB Bełchatów Okreg Wydobywczy Grasberg Super Pit Udachnaya The Big Hole Diavik Dimond Mine Ekati Jest najglebsza odkrywkowa kopalnia na swiecie. Nazywana jest takze Kenneckott Copper Mine. Zostala załozona w 1848 roku przez dwoch braci Thomasa i Sanforda Bingham.
Ma ponad 2,75 mil (4,5 km) srednicy i 0,75 mil (1,2 km) glebokosci. W kopalni pozyskiwana jest glownie miedz, ale równiez złoto.
Obecnie kopalnia jest własnosciz grupy Rio Tinto , midzynarodowej spółki wydobycia górniczego.
W 1966 roku kopalnia została zaliczona do obiektow National Historic Landmark.
Bingham Canyon Mine to „dziadek” wszystkich kopalniach miedzi. Jest to przede wszystkim kopalnia miedzi, ale podczas eksploatacji otrzymano szereg uboczny metali. S to 620 ton złota, 5.000 ton srebra, 276 ton molibdenu oraz duze ilosci platyny i palladu. Przedsiebiorstwo gornicze Kennecott wydobywa dziennie ok. 450.000 ton skaly z kopalni.Kopalnia Bingham Canyon została nazwana " najbogatszym otworem na Ziemi". Poczawszy od 2004 r., rudy z kopalni przyniosla ponad 17 mln ton (15,4 mln ton) miedzi. Wartosc metali produkowanych rocznie w Bingham Canyon wynosi US $ 1.8 bilionow dolarow. Lokalizacja: chilijska czesc pustyni Atacama. Polozona 1650 km na polnoc od Santiago, nieopodal miasta Calama.
Rodzaj i ilosc wydobywanego surowca: rudy miedzi
(od 1910 r.). Zawartosc miedzi w wydobywanej kopalinie to 0,4%, co daje 600 tys. ton miedzi rocznie (dziennie wydobywa sie 192 tys. t rudy oraz 360 tys. t skały płonnej). Dostarcza niespełna 5% sprzedawanej na wiecie miedzi.
Wielkosc: Jest to druga pod wzgldem wielkosci kopalnia odkrywkowa na swiecie i najwieksza odkrywkowa kopalnia rudy miedzi. Charakteryzuje sie wymiarami: 4500 na 2500 m. Jej glebokosc to 900 m. Dla latwiejszego uzmyslowienia sobie tego ogromu, warto wyobrazic sobie, ze gdyby wewnatrz kopalni postawic trzy stojce na sobie warszawskie Pałace Kultury i Nauki, to na powierzchni nie byłoby widac nawet wieczacej ten budynek iglicy. 
Nazwa: Zamieszkujcy region Indianie zwani sa Chuqui (znani równie jako Chucos). Nazwa Chuquicamata oznacza, w jezyku aymara, „ziemia Indian Chuqui” Chile Lokalizacja: KWB Bełchatów SA mieści sieę na terenie gminy Kleszczów. Od 21 października 2002 rozpoczęeto wydobycie w odkrywce w Szczercowie.

Rodzaj i iloscść wydobywanego surowca: węegiel brunatny. Pierwsze wydobycie miało miejsce 19 listopada 1980 r. Głównym odbiorcaą jest Elektrownia Bełchatów.  Bełchatów jest najwięekszaą kopalniąa odkrywkowaą w Polsce i jednaą z najweiększych w Europie. Jest liderem polskiego gornictwa weęgla brunatnego. Obecnie w KWB Bełchatów wydobywa sieę rocznie około 33 mln ton węegla, co stanowi ponad 50% krajowego rocznego wydobycia tego surowca energetycznego. Zasoby całego złożta bełchatowskiego (2 mld ton), zgodnie z planem ich zagospodarowania, zostanaą wykorzystane do około 2038 roku. Polska W ramach odkrytego zloza wegla brunatnego wydzielono 3 obszary jego zalegania:
Pole "Kamiesk",
Pole "Bełchatów",
Pole "Szczercow".
Do eksploatacji zakwalifikowano wegiel zalegajcy w Polach "Bełchatów" i "Szczerców". W wyniku zdejmowania nadkładu z Pola "Bełchatów" powstała Góra Kamieska. Rozwaana jest take eksploatacja pola "Złoczew" zlokalizowanego na granicy powiatów wieluskiego i sieradzkiego.
Kopalnie mozna obserwowac z trzech punktów widokowych: na Górze Kamieskiej oraz w Kleszczowie i Zlobnicy. Lokalizacja: miasto Tembagapura, prowincja Papua w Indonezji. Polozżona jest w poblizżu Puncak Jaya, najwyżzszej gory w Papui ponad 4500 metrow nad lasami deszczowymi. Surowce wydobywa sieę na powierzchni 10 000 ha. Pierwotnie wydobycie odbywało sieę na wysokośsci 4200 m. n.p.m.. Pod koniec lat 90. XX wieku prowadzone bylo na wysokości 3000 m. n.p.m.. Najnizżej położzone pokłady rudy stwierdzono na wysokości 2700 m.n.p.m.

Rodzaj i ilośćsc surowca: Jest jednaą z najwiękeszych na śswiecie kopalni miedzi i zlota oraz najwięekszaą kopalniaą w Indonezji. Badania przeprowadzone przez koncern Freeport-McMoran wykazały, zże otwarta w 1988 roku kopalnia Grasberg zawiera najwięekszą pojedynczaą rezerweę złota na śswiecie i drugaą co do wielkosści rezerweę miedzi. Indonezja Zlozża polimetaliczne w Gorach ŚSnieżznych na Nowej Gwinei zostaly odkryte w 1936 roku przez ekspedycję badawczaą holenderskiego geologa Jean–Jacques'a Dozy. Natrafila ona na szczyt gorski o wysokości około 4000 m n.p.m., ktory zostal opisany w raporcie z wyprawy jako Ertsberg. W toku badanń probek skał okazało sieę, żze jest on zbudowany z bogatej w metale rudy, a jej glownym składnikiem jest miedźz.

W 1959 roku amerykanńska gazeta New York Times opublikowala artykul o tym znalezisku. Raportem z holenderskiej ekspedycji zainteresował sieę koncern wydobywczy Freeport, ktory postanowil zainwestowacć w wydobycie miedzi na Nowej Gwinei. Za zgodaą rzaądu Indonezji Freeport podjąal sieę budowy kopalni Ertsberg na wysokości 4500 m n.p.m.

W ciągau 5 lat wybudowano infrastruktureę drogowaą, kombinat gorniczy i miasto Tembagapura. W 1972 roku rozpoczęto eksploatację pierwszego pola wydobywczego – Ertsberg. W międzyczasie poszukiwano w Gorach ŚSnieżnych podobnie zbudowanego szczytu gorskiego. Odkryto go w latach 80. XX wieku. Na Grasbergu poza miedziaą stwierdzono rowniezż wysteępowanie zlota
i srebra.

W 1988 roku otwarto na gorze Grasberg nowaą kopalnieę, w ktorej wydobycie rozpoczeęto w 1990 roku. Australia Lokalizacja: położzona nieopodal autostrady Goldfields,
na południowo-wschodnim brzegu miasta Kalgoorlie-Boulder
w Zachodniej Australii.

Rodzaj i iloscść surowca: najwięeksza w Australii kopalnia odkrywkowa złota (jedyny tego typu obiekt w kraju, powstala w miejscu „The Golden Mine”). Jednocześnie jest to największa kopalnia odkrywkowa na południe od rownika. Szerokoscść tego wykopu wynosi 1.2 km, długoscść 3 km, a gleębokoscść 260m, co stanowi ok. połoweę jego docelowej wielkośsci. Okazuje sieę, zże zakonńczenie wydobycia w tym miejscu zlota przewiduje sieę na okres od 10 do 15 lat. Roczne wydobycie zlota wynosi 850,000 ozs. Gigantyczne wywrotki wysokosści 6 m, szerokości 7 m, i ładownosści 225 ton - jadąac serpentynami wokol wykopu - z mozołem wywozażą na powierzchnię ziemi ogromne ilośsci rudy. Zawartość złota w ładunku każzdej z nich odpowiada wielkośsci pilki do golfa (16 ozs).
Poczatkowo na obszarze dzisiejszej kopalni odkrywkowej Super Pit istnialo wiele małych podziemnych kopalni złota. Pierwsza probe konsolidacji malych podziemnych kopalni w jedna duza kopalnie odkrywkowa, przeprowadził biznesmen Alan Bond, jednakze nie udało mu sie calkowicie zakoczyc tej operacji. Całkowita konsolidacja wszystkich malych podziemnych kopalni zostala przeprowadzona w 1989 przez firm Kalgoorlie Consolidated Gold Mines Pty Ltd, bedac spolka joint venture firm Normandy Australia i Homestake Gold of Australia Limited. Lokalizacja: Odkrywkowe kopalnie diamentow połozżone saą w Jakucji (Republika Sacha) na Dalekim Wschodzie Rosji.

Wielkoscść: Udachnaya jest głeboka na 600 m. Jest trzęciaą najgleębszaą kopalniaą odkrywkowaą na śswiecie (zaraz po Bingham Canyon Mine i Chuquicamata). Kopalnie Mirny i Udachnaya to najgleębsze "dziury" wydrążozne kiedykolwiek w Ziemi. Brak jest pewnych i dokladnych źzrodel dotyczących rozmiarow kraterow. Podaje sięe, zże śsrednica krateru Mirny wynosi ok. 1200 m, a jego głębokoscść ponad 520 m. Została ona wykopana w wiecznej zmarzlinie.

Udachnaya została odkryta 15 czerwca 1955 (2 dni po odkryciu Mirny) przez rosyjskiego geologa Vladimir’a Shchukin’a i jego zespol. Kopalnia diamentow (komin kimberlitowy) Mirny, jest zwana rowniez Mir. Jest (była) najwiksza kopalnia odkrywkowa diamentów na swiecie. Wydobycie rozpoczło sie w 1957 roku. Kopalnie zamknieto w 2004 roku z powodu wyczerpania zloz. Wykopalisko jest tak duze, ze panuja nad nim silne prdy, ktore potrafia zassac do wnetrza helikoptery. Ze wzgledu na kilka wypadkow strefa nad kopalnia jest dla helikopterow niedostepna. Najwiekszy diament z kopalni został znaleziony w dniu 23 grudnia 1980 r.: wayzł 342,5 karatów (68 g) i zostal nazwany "26tym Kongresewm KPZR"
Ciekawostka: Wyjazd ciezarówk z dołu kopalni na góre trwał około 2h. Droga dla ciarowek i sperztu do wnterza kopalni ma długo ponad 10km. Jest to najwikesza kopalnia odkrywkowa zelaza na swiecie, nazywana jest potocznie „Grand Canyon of the North”. Ma ponad 3 km długosci, 2 mile szerokoci i 535 m glebokoci (jej powierzchnia to ok. 814 ha).
Swoja działalnsco rozpoczela w 1895 roku. Do roku 1943 caly urobek byl przekazywany na potrzeby I i II Wojny Swiatowej. Szczytowa ilosc produkcji miala miejsce w 1940 roku, gdzie az 25% rudy wydobywanej w Stanach Zjednoczonych pochodzila z tej kopalni.
Dnia 13 listopada 1966 roku kopalnia zostala zaliczona do obiektow National Historic Landmark oraz wlaczona do National Register of Historic Places (oficjalnego rejestru zasobow kulturowych Stanów Zjednoczonych zasługujcych na ochron).
Kopalnia wciz jest eksploatowana. Obecnie nalezy do spółki Hibbing Taconite. Od 1895 roku ponad 1,4 mld ton ziemi zostalo usunietych i ponad 800 milionów ton brutto rud zelaza zostalo wyslanych z kopalni. Rocznie wydobywa sie tu ok. 8,2mln t zelaza. RPA Kopalnia ta jest najglebsz kopalnia diamentow na swiecie. Wymiary kopalni to 200 na 300 metrow, a glbokosc -1100 metrow. Wydobyto tam 28 milionow ton ziemi i 14 i pol miliona karatow diamentow (6800kg). Od roku 1866 do 1914 wyeksploatowano z niej ok. 2722 kg diamentow. Powierzchnia Wielkiej Dziury siega ok. 17 hektarow.
Dziura Kimberley w Republice Południowej Afryki jest podobno najwiekszym w historii, recznie kopanym wykopem na swiecie. Wszystko zaczeło sie w 1869 r., kiedy na farmie Zandfontain, nalezacej do Nicolasa de Bersa, znaleziono garsc diamentoów. Po krotkim czasie w tym nieurodzajnym regionie pojawilo sie ponad 30 tys. przyjezdnych.
Poszukiwacze z calego swiata przekopywali kazda piedz ziemi, poszukujac kamieni. Colesberg Koppje, na ktorym znaleziono diamenty, zostal zrownany z ziemia, ale poszukiwacze kopali dalej, a wiec coraz glebiej. Efektem byla woja domowa pomiedzy farmerami i kopaczmi diamentow, znanej jako wojna burska. Kanada Kanada EKATI Diamond Mine to kanadyjska kopalnia diamentow połozona 310km na polnocny-wschod od Yellowknife w regionie North Slave na Terytoriach Pólnocno-Zachodnich Kanady.
Zostala otwarta 14 pazdziernika 1998 roku. Diamenty wydobywane sa metoda odkrywkowa. Na przestrzeni lat 1998-2009 kopalnia "wyprodukowała" 8000kg diamentow(40milionow karatów) wykorzystujac szesc kimberlitowych kominow. Aktualnie wykorzystywany jest tylko jeden zwany "Lisi Jam".
Ciekawostka jest sposob zaopatrywania kopalni znajdujcej sie w klimacie subpolarnym. Mozliwe jest to jedynie przez kilka zimowych tygodni w roku. Spowodowane jest to tym, ze jedyna trasa jest droga przez bagna i jeziora, ktore podczas reszty roku sa nieprzejezdne. Lod i snieg przykrywajcy je w zimie umozliwia przejazd. http://bilety-lotnicze.firstclass.com.pl/news/Kopalnie-diamentow-w-Jakucji/264#.UQbP17_M0b8

http://www.nbi.com.pl/pustynia-atakama-i-najglebsza-odkrywka-swiata-kopalnia-miedzi-chuquicamata-2/

http://www.holidaycheck.pl/atrakcje-turystyczne-informacje+Chuquicamata-zid_20210.html
http://www.pgegiek.pl/index.php/kopalnie/kopalnia-wegla-brunatnego-belchatow/
http://www.environmentalgraffiti.com/featured/most-incredible-earth-scars/16808
http://kopalnieswiata.pl/okreg-wydobywczy-grasberg/
http://www.masterminds.pl/geografia_przyroda.14/Grasbergs,najwiksze,pokady,zota..558.html
http://brylanty.blogspot.com/2010/08/grasberg-mine.html
http://geoturystyka.pl/pl/relacje-z-podrozy-kat-australia-i-oceania/0/233
htt http://www.wirtualnyglobus.pl/plik_1606_Odkrywkowa-kopalnia-zelaza-Hull-Rust-Mahoning-Minnesota-USA.htmlp://najbardziej.com/natura-i-turystyka/20-najglebszych-kopalni-odkrywkowych-na-swiecie/
http://www.wirtualnyglobus.pl/kategoria_16_Kopalnie_str6.html
http://mapy.pomocnik.com/kopalnia-bingham-canyon-copper-mine-utah-usa/
wikipedia
http://wikimapia.org/18121/pl/Kopalnia-diament%C3%B3w-MIR
http://rly.pl/artykuly/453-10-ciekawych-dziur/
http: http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/pokaz/big-hole-czyli-wielka-dziura/ //www.commonsensejunction.com/xtras/big-holes/big-holes.html
http://www.ironrange.org/things-to-do/hull-rust-mahoning-view
http://pl.wikipedia.org/wiki/Trubka_Udacznaja
http://en.whttp://en.wikipedia.org/wiki/Ekati_Diamond_Mine
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekatiikipedia.org/wiki/Udachnaya_pipe
http://old.dicholding.com/pl/diament/ogolne-informacje/zoza-diamentow 1.http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Chuquicamata-002_02.jpg&filetimestamp=20070728180511
2.http://najbardziej.com/wp-content/gallery/20-wielkich-dziur/c5724399cc5d068a91517e580448741e.jpg
3. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:KWB_Be%C5%82chat%C3%B3w3a.JPG&filetimestamp=20100204084
4.http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Kopalnia_belchatow.jpg&filetimestamp=20070825104719
5.http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Grasberg_mine.jpg&filetimestamp=20070603100449
6.http://static.environmentalgraffiti.com/sites/default/files/images/http-inlinethumb17.webshots.com-44368-2792689960104181437S600x600Q85.jpg
7.http://www.nullarbornet.com.au/towns/images/Kalgoorlie/019_3KalgoorlieBoulderSuperPit.jpg
8.http://www.gold-net.com.au/archivemagazines/aug01/kal2.jpg
9.http://www.dmp.wa.gov.au/images/Kal-super-pit.jpg
10. http://en.wikipedia.org/wiki/File:The_Mir_mine_in_Yakutia.JPG
11.covblogs.com/eatingbark/mirny-2.jpg Diavik Diamond Mine to kopalnia diamentow położzona na wyspie Lac de Gras, około 300km na polnoc od Yellowknife w regionie North Slave na Terytoriach Północno-Zachodnich Kanady.

Obszar ten zostal zbadany w 1992 roku, budowa kopalni rozpoczęła sieę w 2001 roku, natomiast pierwsze diamenty wydobyto w styczniu 2003 roku. Od konńca roku 2006 drogi do kopalni zostaly calkowicie zamknięete i dostawy odbywajaą sieę drogaą powietrznaą, poniewazż lod uniemozżliwia przejazd. Kopalnia jest wlasnośsciaą spolki joint venture pomiędzy Harry Winston Diamond Corporation i Diavik Diamond Mines Inc, spolka zależzna Grupy Rio Tinto . W marcu 2010 r. w kopalni rozpoczęlo sieę wydobycie podziemne. Zrodla tekstow Zrodla zdjec
12.http://www.google.com/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&docid=dq0O1aH1GFrA1M&tbnid=54e0cm6-oLuc8M:&ved=0CAgQjRwwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.destinationspoint.com%2Fmir-diamond-mine-mirny%2F&ei=WtUGUaG6FcjOtAbMooGIDQ&psig=AFQjCNEMCnkcPod7hgSPovkoNUCPub3rXg&ust=1359488730403287
13http://najbardziej.com/natura-i-turystyka/20-najglebszych-kopalni-odkrywkowych-na-swiecie/
14http://www.loc.gov/pictures/resource/pan.6a06883/
15http://www.playle.com/listing.php?i=BOOTS36796&PHPSESSID=a
16 http://www.careyspostcards.com/hibbing/2144-hibbing-mn-mahoning-hull-rust-open-pit-mine.html
17http://www.city-data.com/picfilesc/picc48569.php
18http://najbardziej.com/wp-content/gallery/20-wielkich-dziur/d2cc1ab0ebc4f2562982b749ce05b980.jpg
19http://my.opera.com/JanetB/albums/showpic.dml?album=1346491&picture=18214351
20http://www.ectour.ca/ect/board.php?board=tourproduct&page=7&sort=user_add27&command=body&no=432
21http://www.losapos.com/openpitmines
22http://najbardziej 22http://najbardziej.com/wp-content/gallery/20-wielkich-dziur/1f20ffaa80bcb1348368a8b01759f08d.jpg23http://najbardziej.com/wp-content/gallery/20-wielkich-dziur/58fe3da0f03ceadb2d1df6513fc0a3ce.jpg24http://www.meteoprog.pl/pl/news/17865/25-http://najbardziej.com/wp-content/gallery/20-wielkich-dziur/a50d5a5877f1417b4cd443794debe6c3.jpg26-http://najbardziej.com/wp-content/gallery/20-wielkich-dziur/2ced271cbe4c9b5403c391093e021e6f.jpg27-http://www.commonsensejunction.com/xtras/big-holes/big-holes.html28-http://en.wikipedia.org/wiki/File:BigHole_Cocopan.JPG29-http://najbardziej.com/natura-i-turystyka/
20-najglebszych-kopalni-odkrywkowych-na-swiecie/
30-http://en.wikipedia.org/wiki/File:Diavik_Diamond_Mine.jpg 31-https://www.google.pl/search?hl=pl&q=diavik+min&biw=1280&bih=829&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=ieAGUfmiOuar4AS3iIHYCg#imgrc=rs_Ta-bWUnjICM%3A%3BgQXk074iKYTzcM%3Bhttp%253A%252F%252Fi192.photobucket.com%252Falbums%252Fz213%252FLetrellC%252F7%252520Largest%252520Holes%252F6DiavikMinCanada2.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fs192.photobucket.com%252Falbums%252Fz213%252FLetrellC%252F7%252520Largest%252520Holes%252F%253Faction%253Dview%2526current%253D6DiavikMinCanada2.jpg%2526sort%253Dascending%3B480%3B35432-http://www.nnsl.com/frames/newspapers/2012-03/mar21_12dm.html33-http://www.mining-technology.com/projects/ekati/34-http://www.wunderground.com/wximage/viewsingleimage.html?mode=singleimage&handle=whutch1&number=0&album_id=0&thumbstart=0&gallery35-http://m.theglobeandmail.com/globe-investor/harry-winston-kicking-the-tires-at-ekati-mine-source/article533743/?service=mobile
Full transcript