Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

PLANLAMA

No description
by

aysa birinci

on 13 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of PLANLAMA

PLANLAMA
PLANLAMA
İyi işleyen bir havayolunda önemli olan şey planlamadır.Planlamanın amacı, yolcuların istekleri doğrultusunda uygun ve planlanmış bir yolculuk saglamaktır. Planlama, şirketin farklı departmanlarının minimum yatırım ile maksimum karlılık sağlayacak şekilde operasyon yapması için istekleri karşılamak zorundadır.
KALKIS SAATININ DEGISTIRILMESININ ETKILERI
Pazarlama hareket saatini belirlemede onemli rol oynar cunku pazarlama bolumu plan yaparken yolcularin tercihlerine goz onunde bulundurur.
Kalkis saatinin yarim saat degistirilmesi biletlemeyi zamaninda hazirlamaya engel olabilir.Ve yolcular o sirada cok uzun beklemek zorunda kalabilirler.Ayni anda 2 ucak kalkacagi zaman yolcular beklemek zorunda birakilmamalidir.En az bir yolcu basina 15 metrekarelik bir alan tahsis edilmelidir.Aktarma sureleri mumkun olan en kisa zamanda gerceklestirilmelidir.Yemek servisi tekrar duzenlenmelidir.Planda yapilan degisiklikler yada planda olanlar da operasyon gerceklestiren kisilerce ek ekipman isteyebilirler.(Ucak merdivenleri,forklift vb )Bu araclar satin alinmis yada kiralanmis olabilirler.Kesin bir istasyon icin asagidaki durumlar soz konusu olabilir:
-Ek bilet kontuarlari
-Ek hizmetler(Lavabolar,giris kapilari,bekleme odalari)
-Ek personel
-Ek yer hizmetleri

EKIPMAN DONUSU VE TRANSIT:
-gelisteki gecikmeler
-baglantilar
-hava
-hizmet tesislerinin uygunlugu
-ekipman degisikligi
-isletme zamani
-yolcu sinirlandirilmasi
-servis taslagi
-ucak tipi
-meydan destegi
-finansal etkiler
-koltuk uzakligi
-yuk faktorleri
-yolcular
-kar ve zarar
PLANLAMA DEPARTMANI
Planlama departmanı, havayolunun amacı olan uygulanabilir bir plan yapma ve tüm kısıtlamaları gözeten en karlı olma amacını yerine getiren bir departmandır. Dünyada hiç aynı plana, aynı uçak tipine, aynı uçak rotasına sahip havayolu şirketi yoktur. O yüzden bir plan, çözüm üretebilmek için tekrar kopyalanamaz.
Bir planlamacı yeni bir planı oluşturmak veya eski bir planı düzeltmek için birçok bilgiye sahip olmak zorundadır. Bu bilgiler şunlardan oluşur :

Ortalama günlük, haftalık, veya mevsimlik trafik talebi dilimi
Her milin ürün getirisi dilimi
Maksimum kabul edilebilir doluluk oranı
Minimum kabul edilebilir günlük, haftalık veya mevsimsel tek gidiş sıklığı dilimi
Uzaklık dilimi
Her uçak tipi için uçuş müddeti dilimi
Uçak tipine göre operasyonel maliyet dilimi
Her kargo uçağı tipi için maksimum doluluk oranı 

Uçak tipine ve her işletmeye göre maksimum kazanç dilimi
Yönlendirme dengesizliği
Var olan bir programa yeni bir ekipman entegre edebilme
Uçak modifikasyon plan ve programı
Bakım gereksinimleri (ana üs, hat istasyonu)
Yeni rota
Ekipman değişikliği
Rekabete göre program değişmesi vs.
Operasyonel değişiklikler olduğu zaman ilk adım olarak bu değişikliğin doluluk oranına yolcu/ kargo hacmine uçuş süresine ve bunlara getiri olarak bunların getirdiği ekonomik etkileri hesaplamaktır.
UCAK ROTA PLANI
Kesin bir plan için ucak rota özeti tablo 12.1 de gösterilmistir. Sınırlı bir alan oldugu için 12.1 de birkaç tane gösterilmistir. Içerisindeki hatlar şunlardır: 6:00/ 12:00/ 18:00/ 24:00. bu özet asagıdaki gibi bölüm bölüm istasyon ismi, haftanın günleri, uçuş numaraları haftanın günleri ve saatlerini belirtmistir.
GELİR İHTYAÇLARINA GÖRE PLANLAMA
Uçak kapasitesine bağlı olarak yolculara karşı 3 durum ortaya çıkar;
Planlamada,havayollarının gelir getiren müşterilerinin ihtiyaçlarının karşılanması gerekir.Maksimum gelir elde etmek için; etkili, güvenli ve rekabetçi bir planlama gereklidir.Doluluk oranı düşükse kritik noktanın altındaysa,operasyon ekonomik olmayacaktır.Eğer doluluk oranı yüksekse yüksek bir gelir sağlanacak fakat tüm uygun gelir getiren yolcular sadece bir kere binmiş olacaktır.
1)Belirlenen kalkış için yolcu sayısı uçaktaki koltuk sayısından fazla ise,ekstra yolcular geride birakılır.Bu yolcular bir sonraki uçuşta gelirlerler ya da başka havayolunu tercih ederler.Bu sorundan kaçınmak için önlemler alınması gerekir.
3)Uygun yolcu sayısı koltuk sayısından az ise doluluk oranı ve başabaş doluluk oranı tekrar gözden geçirilmelidir.Başabas doluluk oranı,uçaktaki doluluk oranının üstündeyse bu yolculuk yeteri kadar gelir getirmez.Bu durumu düzeltmek icin önlem alınması gerekir.
2)Yolcu sayısı ve yolcu kapasitesi eşitse,geride yolcu kalmaz.Uçak tamamıyla doludur ve bu ideal bir durumdur.
ZAMAN DILIMI
Zaman dilimleri kaygılandıran bir diğer faktördür.ABD'den doğuya dogru gidilirken akşamları yola çıkılırken,yine ABD'de Avrupa'ya giden uçaklar da sabah saatlerinde kalkarlar.Pazarlama açısından bakılırsa,zaman dilimleri kesiştiğinde uçusların kalkış ve varış zamanları önemlidir.Zaman dilimleri planlamayı kısıtlayan önemli bir faktördür.
EKIPMAN ROTASI
Her havayolu farklı rota yapısına, uçak tipine, maliyet yapısına, operasyon kurallarına sahip oldugu icin karakterine özgü planlar yapmak zorundadır. Planlamanın 2 ana kategorisi vardır. Bunlar : 

Gelir gereksinimlerine göre planlama
Operasyonel ihtiyaçlara ve havayolu kısıtlamalarına göre operasyonel planlama yapmaktır.
YOLCU OPTİMİZASYONU(OPERASYONU) İÇİN KALKIŞ ZAMAN DAĞILIMI
Taxi zamanları günün belirli bir saatine,haftalara,mevsimlere ve en yoğun saat sıkışıklığına göre değişebilir.Taxi out ve Taxi in zamanları 3 faktör içerir.
1)İlk faktör sabittir ve uçağın terminale geliş ve aktif olarak gidişiyle alakalıdır.
2)Bu faktör degişkendir.Trafik ve sıkışıklığa göre günün belli bir saati,hafta veya mevsim zaman fonksiyonu ile alakalıdır.Bazı havaalanları için en yoğun saatler sabah ve öğlen saatleridir.
3) Bir uçak için herhangi bir nedenden dolayı başka bir uçak pisti tahsis edilirse 3. faktör meydana gelir.Bu sık bir şekilde ortaya çıkmaz.Bu taxi time ve taxi yakıtını tanımlar.

UÇUŞ OPERASYONLARI İÇİN KALKIŞ ZAMANI DAĞILIMI
Kargo uçakları yolcu uçaklarından tamamıyla farklı taleplerde bulunurlar.Kargo uçakları kalkışları için genellikle tercih edilen zaman ögleden sonra veya geç saatler.Fakat gece ve sabah erken uçuslar gürültü problemlerine neden olur.
OPERASYON KALKIŞ ZAMAN DİLİMİ
HAVAYOLU OPERASYONEL KOŞULLARA BAĞLI OLARAK PLANLAMA İHTİYAÇLARI
Gelir taleplerine göre planlama yapıldığında havayolu sınırlı kaynaklarla bu planı nasıl uygulayacağını göz önünde bulundurması gerekir.Bunların birkaçı:
-Uçuş operasyonları
-İstasyon planlama
-Bakım planlama
-Yakıt alma ilkesi
Optimum plana ulaşmak ve maksimum geliri elde etmek için havayolunun farklı departmanlarının ihtiyaçlarını koordine ederek detaylı bir çalışma yapması gerekir.Kârı maksimize etmek için ilk hedef geliri arttırmaktır ve operasyonel ihtiyaçları ikinci planda hedeflenmelidir.
EKIP PLANLAMASI
Federal Havacılık mevzuatı ve bir havayolunun personelleriyle yaptığı sözleşmeler incelenmelidir.Birkac sınırlama söylemek gerekirse;
-Merkez havacılık mevzuatına göre günde 10 saatlik uçuş sınırı vardır.
-Uçuş personelinin son uçuştan sonra en az 16 saat dinlenmesi gerekir.Maksimum haftalık uçuş saatleri 40 saatle sınırlıdır.
Sözleşmeler genellikle ayda maksimum 80 saatlik uçuş için gereklidir.Birçok faktöre bağlı olarak,bu 80 saatten 55-60 saate düşürülebilir. Bütün personeller aynı şehirde olmadığı için harcamalar,seyahet etme,pansiyon(kalacak yer)ve yiyecek maliyetini de içerir.
ÇEVRESEL VE OPERASYONEL KISITLAMALAR
Birçok koşul uçağın zamanını etkileyebilir.Uçağın yol üerinde beklenmedik bir şekilde oluşan rüzgar kalkış ve varış zamanlarını etkileyebilir.Bu oluşan kısıtlamalarda Hava trafik kontrol(ATC) Hizmetinden bahsedebiliriz.Federal Havacılık Kuruluna(FAA) göre,uçuş için sıcaklık maksimum derecenin üstündeyse,uçuş yapılamaz.
Diğer bir kısıtlama ise Havalimanı yüksekliğidir.Belirlenen yasal sınırın üstündeyse yükseklik, uçuşa ve inişe izin verilmez.
Bir diğer faktör de mevsimsel meterolojik koşullardır.Sis göz ardı edilebilecek bir durum değildir.Havada sis olduğu zaman belli bir saate göre plan yapılması gerekir.
Bazen pistin planlanmayan bakımı ve kapanışından dolayı uzunluğu kısalır.Bu durumda ertelemeler ve yakıtla alakalı durumlar söz konusu olur. Örnek bir haber üzerinden gidersek Sabiha Gökçen Havalimanı pisti gece yarısı 00.00'da bakıma alındı. 30 dakika süreyle bakıma alınan pist nedeniyle hava trafiği aksadı.Uçaklara pistin durumuna ilişkin son ana kadar bilgi verilmemesi üzerine uçaklar Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş gerçekleştiremedi .Gelen uçaklar pistin son anda kapalı olduğu bilgisi verildikten sonra Atatürk Havalimanı'na yönlendirildi(Airporthaber.com 30 aralik 2013)
Sunulan planda kısa pistler olabilir.Bu pistlerde uçağın ağırlığı az olmalıdır.Pist kısalığı yüzünden uçak uçuş için yeteri kadar yakıt taşımayabilir. Bu durumda plan yapanın seçenekleri vardır.Bunlar:
Örnegin,Ekvator'da belli saatler arasInda uçuşlar yapılmıyor. Sabah erken saatlerde,akşam gec saatlerde ya da gece uçuşlar yapılır.
1)Daha az doluluk oranıyla kalkış(bu ise gelirin bir kısmının kaybı demektir)
2)Aktarmalı uçuş yapılabilir.Bu ise maliyeti arttırır.
3)İhtiyacı karşılamak için yakın havalimanından uygun pist seçilir.
Kış mevsiminde uçak geceleri dışarda kalmak zorunda kalıyor.Sabah kalkışları için kar ve buz gecikmelere neden olabiliyor.Bu zamanlarda uçaklar icin özel hangar sağlanması tavsiye edilir.Kar yağdığında buzlanma olduğundan uçağın kalkış ağırlığında azalma olması gerekir.Bu sınırlama en çok kargo uçaklarını etkiler. Çünkü uçaktaki yükün azalması gerekiyor.
İSTASYON PLANLAMA
İstasyonlar arasında etkili bir planlama yapabilmenin bir çok yolu vardır.Uçak doluluk oranının arttırılması gerekir.Farklı koltuk kapasitesi veya aktarmalı seçenekleri olmalıdır.
NON-STOP:Hızlı,ucuz ve yolcular tarafından tercih edilen hızlı ve ucuz yol.
ONE STOP:Aktarmalı uçuşlar.Kar elde etmek icin tek başına yeterli değildir, araya aktarma koyuyor havayolları kar elde etsin.
aktarmasız
DOGRUSAL ROTA SISTEMLERI
Dogrusal rota,tek hat ya da T VE Y seklindeki duz hatlarin kombinasyonu olan yapidir.
HUB VE SPOKE OPERASYONLARI VE BOLGESEL HAVAYOLLARININ ROLU
Burada onemli kisim fazla sayidaki yolculari daha buyuk bir ucakla aktarma merkezine seyehat etmeleri.Daha sonra bu merkezden daha kucuk bir ucakla daha az sayidaki yolculari baska yerlere gonderilebilir.
--Havalimani icin,aktarmali operasyonlar ucak trafigini arttirir.
--Curfew aktarma operasyonlarinda baska problemleri getirir.Ucuslari belli zaman araliklarinda sinirlar
Aktarma operasyonlarinin 3 asamasi vardir;
Hava yolu aktarma secer(calismalar gelirini arttirdigini isaret eder)
olgunluk asamasi havayolu bu operasyonda kar elde eder.
Son asamada kari etkilemeden bircok problemden bahsedilir.Aktarma operasyonlari omru havayolunun yerel karakteristigi,ucak,pazar ve endusstriye baglidir.
GUZERGAH
1970'lerde Omega Freight Airlines Havayolunun guzergahi JFK-BOS-DTW-ORD-EUROPE idi.
Bu guzergah planlamasi karli degildi.Yeniden rota yapildiginda
JFK-BOS-EUROPE
JFK-DTW-EUROPE
JFK-ORD-EUROPE
Kiralama,yakit ve istasyon maliyeti azaldi ve kar artti.
TRAFIK AKISI DAGILIMI
Trafik akisindaki beklenmedik dagilim planlamada baska bir problemdir.SFO'dan DFW sehri arasindaki trafik dagilimi;
-7:00 da180 yolcu
-8:00 da 200 yolcu
-9:00 da 88 yolcu
Bu durumda saat 7 ve 8 deki ucuslar icin ayni buyuklukte ucak kullanilabilir.Fakat son ucusta doluluk orani dusuktur.Havayolu mumkunse kucuk ucak secmelidir.

PLANLAMA AKTIVITELERININ KISA OZETI
HAVAALANI:
-Haftanin gunleri
-Gunun zamanlari
ESSIZ HAVAYOLU
-trafik ve trafikakisi
-plandaki degisiklikler
-operasyonel degerlendirmeler
-planli hizmet aktiviteleri
-mevsimsel degisiklikler
-yerel servis tasiyici
-yolcu govdesi veya uzun mesafe tasiyici
-ucus murettabat yonetmelikleri

HAVAALANI DEGERLENDIRILMESI:
-kisitlamalar(curfew)
-meydan da bulunan tesisler
-kapi tesisleri
UCAGIN YERDEKI AKTIVITELERI
Yerdeki zaman ucaklara,yolculara veya kargoya bagli olarak belirlenir.
-ucak tipi
-bakim masrafi
-ekipman uygunlugu
-murettabat degisikligi
-Personel gecerliligi
-Baglantili ucuslar
-Line station
-Donus istastonu
GELIS VAKTI:
-pazarlama
-Bakim
-trafik servisi
-yer servisi
-tahsis edilen ucaga ayrilmis kalkis ve varis saati
-ucus ve kabin gorevlilerI
istasyon personeli:
Yer hizmet ekibi

Varis Zamani:
-baglantilar
-Kapilar
-Kisitlamalar
-Gumrukler
HIZMET PLANLANMASI
Planlama yapilirken planlamayi yapan kisiler planda en iyi ve en ekonomik cozumler elde etmelidirler.Hizmet programi,ucusun onceden belirtilen zamanina dayali olarak tum bakim,denetim ve kontrolleri icine alarak yapilmalidir.Personeller planlanmis vakite gore kendi sorumlulugu dahilindeki isleri yapmakla sorumludurlar.

Hizmet planlamasinda mekanik aksakliklar gozununde bulundurulmalidir.Beklenmedik aksakliklarda asagidaki problemler cozulmelidir.
1.)Ucak yerdeyken istasyon bu aksakligin tamir edilmesine elverisli midir?
2.)Baska bir havayolunun hizmet kapasitesi uygunmudur?Ucak baska bis istasyona yada destege uygun mu?
3)Yerine gecen yedek ucak kendi planina hizmet edebilir mi?


Tamir edilen ucak tekrar kendi planina hizmet edebilir.Bu demek oluyor ki buyuk miktar paralar harcanagi goz onunde bulundurulur.Ozetle bu bolumde tum distan ve icten olan ihtiyaclar en yararli olabilecek cozumlerle en minimum butceyle plan yapilmasi zorunludur.
HAZIRLAYANLAR
AYSA BIRINCI
ASLIHAN CANKAYA
SEVAL RUSEN
11MY29009
Full transcript