Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Meteo Özlem '12

Hacettepe Havacılık Meteoroloji Dersi
by

Özlem Çalışkan

on 9 October 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Meteo Özlem '12

öZLeM çALıŞKaN METEOROLOJİ Mikrometeoroloji : Hava hareketlerinin küçük ölçekte uçtuğumuz tepe civarında incelenmesidir. Meteoroloji Nedir ? BULUTLAR Şekillerine göre bulut adlandırmaları;
*Kümülüs ; Küme bulutları
*Stratus ; Tabaka bulutları
*cirrus ; Tüysü bulutlar *Eksiz olanlar ; Alçak irtifa bulutlarıdır.
*Alto- ; Orta irtifa bulutlarıdır.
*Cirro- ; Yüksek irtifa bulutlarıdır.
*-Nimbo- ; Bulutun yağış getirdiğini anlatır. İrtifasına göre bulut adlandırmaları ; 1-Sürekli(Yıllık) rüzgarlar; Alize,Batı,Kutup rüzgarları
2-Devirli(Mevsimlik) rüzgarlar ; Yaz musonu,Kış musonu
3-Yerel rüzgarlar ; a)Meltem rüzgarları(Deniz ve Kara,Dağ ve Vadi)
b)Sıcak yerel rüzgarlar(Föhn,Sirokko ve Hamsin)
c)Soğuk yerel rüzgarlar(Bora,Mistral,Krivetz ve Tropikal rüzgarlar) Hava hareketlerinin,sıcaklık ve basınç değerlerinin tahmin edilmesidir. Makrometeoroloji : Hava hareketlerinin büyük ölçekte cephe ve basınç sistemlerinin incelenmesidir. Çıplak kadın mavi göktür.Bulutlar ve giysiler düşüncenin önünde birer engeldir.Güzelliğe ve sonsuzluğa örtüsüz bakılmamalıdır.
Victor Hugo RÜZGARLAR Yerel Rüzgarlar * Hava yüksek basınçtan,alçak basınca doğru hareket eder.İki bölge arasında basınç farkı ne kadar fazla ise rüzgar da o kadar şiddetli eser. Deniz Meltemi ; Karalar önce ısnır,soğur.Denizler ise geç ısınıp,soğur.Dolayısıyla gün içinde karalar AB,denizler YBdir.Böylece YBden ABye yani denizden karaya doğru bir rüzgar oluşur. Kara Meltemi ; Akşam üstü güneş battıktan sonra önce karanın soğuması nedeniyle karadan denize doğru oluşan rüzgar şekline denir. Vadi meltemi (Anabatik); Vadi tabanları dağ yamaçlarına oranla daha fazla neme sahiptir. Bundan dolayı gündüzleri vadiler, dağ yamaçlarına göre daha geç ısınır ve yerel alçak basınç alanı durumuna gelirler.Dağ yamaçları, nem miktarının az olması ve bakının da etkisi ile daha çabuk ısınırlar ve yerel alçak basınç alanı durumuna gelir. Gündüz yüksek basınç alanı olan vadilerden, alçak basınç alanı olan dağlara doğru esen rüzgarlara vadi meltemi denir. Dağ Meltemi(Katabatik): Geceleri nem oranı düşük olan dağ yamaçlarında, sıcaklık kaybı; nem oranı daha fazla olan vadilere göre daha fazladır. Yani geceleri dağ yamaçları vadilere göre daha çabuk soğurlar. Böylece dağ yamaçları yüksek basınç alanı, vadi tabanları da alçak basınç alanı durumundadır.Geceleri dağ yamaçlarından vadilere doğru esen rüzgarlara dağ meltemi denir. Dağ meltemleri sıcak yaz gecelerinde serinletici etkide bulunur. Basınç Sistemleri ALÇAK BASINÇ

*Hava sıcaklığı yüksektir.
*Hava ısındığı için yükselmiştir.
*Bir süre sonra yükselen havanın bıraktığı boşluğa soğuk hava gelecektir.
*Gelen soğuk hava bir süre sonra havanın soğuyacağı anlamına gelir. YÜKSEK BASINÇ

*Hava daha serindir(alçak basınca göre).
*Bulut Oluşmaz.
*Havadaki nem azdır.
*Yazın sakin ve açık bir gökyüzü,kışınsa sis ve alçak bulut tabanına neden olabilir. CEPHE SİSTEMLERİ
İki hava kütlesi karşılaştığında, daha sıcak olan hava kütlesi daha az yoğunluğa sahip olduğundan soğuk olan hava kütlesi üzerinde yükselir. Soğuk hava ile sıcak hava arasındaki bu eğimli sınır bize cephesel yüzeyi verir. sICAK CEPHE
Sıcak hava kütlesinin kendisinden daha soğuk bir havanın yerini aldığı cephedir. Nemli sıcak hava kütlesi daha soğuk olan hava kütlesininin üzerine tırmanarak yükselir ve bu esnada soğumaya başlar. Soğuyan su buharı kondanse olur ve bulut oluşumu görülür.

Belirtileri:
*İlk belirti oluşan cirrus bulutlarıdır.
*Cirruslar kalınlaşır ve cirrostratus, altostratus, nimbostratus’a doğru değişim olur.
*Yağmur başlar.
*Barometrik basınç düşer.

Sıcak cephenin geçmiş olduğunun belirtileri:
*Yağmur azalır.
*Barometrik basınç sabitlenir ya da hafifçe artar.
*Rüzgar yön değiştirir. Soğ SOĞUK CEPHE
Soğuk hava kütlesinin kendisinden daha sıcak bir havanın yerini aldığı cephedir.

Belirtileri:
*İlk belirti yaklaşan siyah bir yağmur bulutları bandıdır.
*Barometrik basınç düşer.
*Sağanak yağmurlar görülebilir.

Soğuk cephenin geçmiş olduğunun belirtileri: *Soğuk cephe sıcağa göre çok hızlı geçer. *Yağmur azalır ve durur.
*Barometrik basınç artar.
*Rüzgar yön değiştirir.
*Soğuk cephe geçtiğinde genelde yerinde berrak, mavi bir gökyüzü bırakır. OKLUZYON CEPHE
Bir alçak merkez sisteminde soğuk ve sıcak cephenin var olması durumunda, soğuk cephe sıcak cepheden daha hızlı hareket ettiğinde sıcak cepheyi yakalar ve aralarında sıkışıp kalan sıcak havayı yukarı doğru yükselmeye zorlar. Oklüzyon cepheler hem sıcak hemde soğuk cephelerin bazı özelliklerini da yumuşak olarak gösterirler. Soğuk, sıcak ve doğal tipli olmak üzere üç tür oklüzyon cephe vardır.

Sıcak oklüzyon: Cephe gerisindeki (arkadan yetişen) havanın, cephe önündeki havadan daha sıcak olması durumudur.
Soğuk oklüzyon: Cephe gerisindeki havanın cephe önündeki havadan daha soğuk olması durumudur.
Doğal oklüzyon da ise cephe gerisi ve önündeki hava sıcaklıklarında fazla bir fark yoktur.

Öklüzyon cepheler genelde yavaş hareket ederler ve cephe sisteminin yaşam döngüsündeki son zamanlardır. Her ne şekilde olursa olsun, öklüzyon cepheler, uçuş için uygunsuz hava şartı demektir. DENİZ MELTEMİ CEPHESİ Büyük su kütleleri tarafından çevrilmiş karaların kıyı kesimlerinde görülen denizden karaya doğru hareket eden hava kütlesi ile kara üzerindeki hava kütlesini ayıran hattır.
Deniz melteminin karaya ulaştığı yerlerde oluşur.Su ve kara arasındaki dengesiz ısınma nedeniyle oluşan sıcaklık farkından kaynaklanır.
Bu cephe sistemi, genellikle yaz olayıdır ve kışın meydana gelmezler. Yaz öğleden sonraları, kıyıdan 40-50 km içeride aranmalıdır. Akşam, tüm diğer kaldırıcılar kesildikten sonra bile kaldırıcılığını korur. KALDIRICILAR ve BASTIRICILAR TERMİK OLUŞUMU DUST DEVİL YAMAÇ KALDIRICISI DALGA KALDIRICISI İdeal koşullarda 10bin metreye kadar kaldırıcılık sağlayabilir.Dağ dalgasının göstergesi hava nemli ise lenticular bulutlardır. VENTURİ Havanın tepenin sağı,solu ve en çok da üst tarafında sıkışmasıdır. TÜRBÜLANS *Mekanik Türbülans(Rotor):Rüzgar ilerlerken sabit bir cismin arkasında(ağaç,bina) oluşan türbülans şeklidir.
*Termik Türbülansı : Termikte soğuk ve sıcak hava akımın oluştuğu bölgelerdeki düzensiz hava akışıdır.
*Sürtünme Türbülansı(Share) : İki hava kütlesinin birbirine temas ettiği noktada oluşan türbülanstır.
*Dümensuyu Türbülansı (Wake Turbulance): Herhangi bir hava aracının uçuş esnasında arkasında meydana getirdiği kısa süreli türbülanstır.Özellikle kanat uçlarında oluşur ve kalkış ya da iniş yapan uçaklar arasında uygulanan ayırma irtifalarının belirlenmesinde önemli etkisi vardır. Hamle Türbülansı: Atmosferin değişik katlarında ve kısa mesafeler içerisinde rüzgarın yön ve şiddetinde meydana gelen değişiklikler nedeniyle oluşan türbülanstır. Atmosferin üst katlarında bu türbülans jet rüzgarlarının (jet Stream) etkisiyle meydana gelmektedir.

Açık Hava Türbülansı (Clear Air Turbulance): Hava araçları açısından önemli hava hadiselerinden birisi olan açık hava türbülansı, tahmin edilememesi sebebiyle şiddetine bağlı olarak tehlikeli sonuçlar oluşturabilmektedir. Genellikle 15000 feet ve üzerinde, bulut dışında açık havada oluşur.
Full transcript