Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Muzyka

No description
by

Jan k

on 24 March 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Muzyka

Spodnia płyta jaworowa ma często przepięknie mieniące się fale- dzięki nim instrument zyskuje na elegancji.Obie płyty połączone są boczkami -wykonanymi z jaworu. Płyty wraz z boczkami tworzą tzw pudło rezonansowe. Wewnątrz instrumentu znajduje się drewniany kołeczek zwany duszą. Przenosi on
drgania z płyty górnej na dolną.

Smyczek
Smyczek to drewniany, sprężysty pręt, najlepiej z drewna fernambukowego, na który naciąga się włosie (najlepiej naturalne, przygotowane z końskiego ogona). Z jednej strony włosie jest umieszczone w główce smyczka (szpic), a u dołu – w żabce (zwykle drewniana – wykonana z hebanu lub innego gatunku twardego drewna, ale może być też plastikowa czy z kości słoniowej). Na końcu żabki znajduje się śrubka służąca do odpowiedniego naciągnięcia włosia.
Do pudła skrzypiec zamocowana jest specjalna szyjka, na której znajduje sie najważniejszy elemten skrzypiec czyli gryf. Zwieńczeniem gryfu jest komora kołkowa zwykle zakończona główką w kształcie ślimaka (w niektórych przypadkach ma ona inny kształt).
Rozmiary skrzypiec
Powstały różne typy skrzypiec, tzw. szkoły – są one w zasadzie nierozróżnialne dla zwykłego człowieka, ale mają wielkie znaczenie dla historii tego instrumentu.
Dla potrzeb produkcji masowej, zwłaszcza koniecznej w przypadku szkolnictwa, stworzono 7 standardowych wielkości skrzypiec – podane poniżej wartości odnoszą się do długości całych skrzypiec razem z gryfem:

Sposób gry
Skrzypek opiera instrument na lewym ramieniu, przytrzymując głową (kładąc ją na podbródku). Lewą ręką chwyta szyjkę, palcami naciskając struny w odpowiednich miejscach dla pożądanego dźwięku. W prawej ręce zaś trzyma smyczek, który opierając o strunę przesuwa w miejscu między podstawkiem a gryfem.
Jakość / cena
Skrzypce
Skrzypce-instrument smyczkowy
Skrzypce – to muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.
Budowa
Skrzype składają sie z pudła rezonansowego, szyjki i główki.
Pudło rezonansowe zbudowane jest z drewna świerkowego i jaworowego. Spotyka się również instrumenty w których użyto lipy, brzozy lub sosny.
Górna płyta świerkowa ma wycięcia boczne w kształcie litery C. Na niej również znajdują się dwa otwory w które przypominają literę f (otwory te nazywane są efami).


Jest to taśma o szerokości od 2 do 6 milimetrów i grubości od 1 do 3 mm, wklejana w zafrezowane rowki w płycie wierzchniej i spodniej instrumentu . W drogich lutnicznych instrumentach ożyłkowanie wykonuje się z wysokich gatunkowo drewien.
Ożyłkowanie
wycięcie boczne
Struny skrzypiec, niegdyś wykonywane z preparowanych jelit zwierzęcych, dziś niemal wyłącznie wykonywane są z metalu (różne stopy, gdyż ma to wpływ na brzmienie instrumentów).
Struny
żabka
śróbka
włosie
gryf
Dziękuję za uwagę
J.K.
Full transcript