Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of Szyfry i kody

No description
by

Ender Craft

on 3 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of Szyfry i kody

Interests
Education
Alfabet Morsa
Enigma
Activites:
Likes:
Kody i szyfry służą do zatajniania różnych informacji itp. za pomocą znaków.Nie da ich się złamać bez pomocy klucza. Kompozytor Edward Elgar ( zmarły w 1934 roku) został w grobie razem z jego szyfrem, którego nikt nie odgadł do dzisiaj.
Wykonali:
Alfabet Morsa – stworzony w 1840 przez Samuela Morse’a i Alfreda Vaila to sposób prezentacji alfabetu, cyfr i znaków specjalnych za pomocą dźwięków, błysków światła, impulsów elektrycznych lub znaków popularnie zwanych kreską i kropką.Początkowo Morse stworzył swój kod z zamiarem wykorzystania go z telegrafem elektrycznym we wczesnych latach 40. XIX wieku, a od 1890 kod Morse’a był już szeroko wykorzystywany w telekomunikacji radiowej. W pierwszej połowie XIX wieku większość szybkiej, międzynarodowej korespondencji przeprowadzano z wykorzystaniem kodu Morse’a przy użyciu linii telegraficznych, podwodnych kabli i obwodów radiowych.
Obecnie najczęściej używany jest przez radioamatorów, mimo iż nie jest już wymagany podczas egzaminu na licencję krótkofalarską w wielu krajach. Międzynarodowy kod Morse’a jest obecnie nazywany „międzynarodowym kodem radiowym”, przede wszystkim z tego powodu, że kod będący w dzisiejszym użyciu został znacznie zmodyfikowany w stosunku do tego, który wymyślił Samuel Morse.


Wszystkie znaki reprezentowane są przez kilkuelementowe serie sygnałów – krótkich (kropek) i długich (kresek). Kreska powinna trwać co najmniej tyle czasu, co trzy kropki. Odstęp pomiędzy elementami znaku powinien trwać jedną kropkę. Odstęp pomiędzy poszczególnymi znakami – jedną kreskę. Odstęp pomiędzy grupami znaków – trzy kresk
Kod Morse’a jest zaprojektowany w ten sposób, aby człowiek był w stanie go zrozumieć bez specjalnego urządzenia dekodującego. W sytuacji awaryjnej kod ten może być łatwo nadany za pomocą zaimprowizowanych środków, co czyni go wszechstronnym i uniwersalnym sposobem telekomunikacji.

Wstęp
Szyfry i kody
Alfabet Morse'a
Historia
Niemiecka przenośna maszyna szyfrująca, która została produkowana przez zakłady "Scherbius & Ritter" w latach 1918-1945. Oferowała ona ponad 150 trylionów przeróżnych kombinacji.
Korzystały z niej m.in. Niemcy, Japonia, Polska oraz USA.
Samuel Morse
Ciekawostki
Alfred Vail
Co ciekawe jednym z najlepszych szyfrów jest generowana przez komputer sekwencja 2048 znaków, z których każdy może być liczbą, literą, lub symbolem. Kombinacji w takim układzie są tryliony trylionów i uznaje się, że nawet najszybsze komputery świata potrzebowałyby 30 bilionów lat na to, żeby go złamać. Najciekawszy w tej historii jest fakt, że szyfr ten wymyślił 17- latek z Kent w Anglii, Peter Parkinson.
Najpopularniejsze szyfry
Sposób komunikacji
Najbardziej popularne i najłatwiejsze szyfry to:
Szyfr Cezara i Szyfr Liczbowy
Ciekawostka
Szyfr Cezara
To prosty szyfr alfabetyczny, który ogarnia nawet Adacha. Wymyślił go sam Juliusz Cezar. Każdą literę przesówa się w nim o konkretną liczbę miejsc, np. o 4. Wtedy litera ''A'', staje się literą ''Ć'' itd. Przykładowo zdanie
,,Pies jest chory'' zmienia się w ,,Tłhw mhwz ęlsua'', jeśli przesuniemy litery o 4 miejsca.
Jej złamanie było w ogóle niemożliwe. Jako pierwsi i jedyni złamali ją polscy matematycy w 1933r., którymi są:
Marian Rajewski;
Jerzy Różycki;
Henryk Zygalski.
Wszyscy pracowali dla wywiadu wojskowego. Parę dni przed II WŚ przekazali oni kopię maszyny, którą przyczyniła się w znacznym stopniu do sukcesów militarnych wojsk alianckich.
Szymon Partyka
Wojtek Kaluga
Adam Chmieliński
Full transcript