Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Transport w Polsce

No description
by

Fryderyk Cords

on 9 February 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Transport w Polsce

Transport w Polsce
Polska posiada dogodne
położenie geograficzne
w Europie środkowej i nizinne
ukształtowanie terenu
. Sprzyja to uprawianiu polityki tranzytowej. Przez jej terytorium przechodzi wiele tras kolejowych, drogowych, lotniczych i przesyłowych. Polskie porty zaliczają się również do najaktywniejszych na świecie.
Sieć transportowa Polski, jakościowo zalicza się do średnich. Istniejąca
infrastruktura
, w większości powstała w czasach socjalizmu, nie spełnia wymagań współczesnego przemysłu, społeczeństwa i gospodarki. W ostatnich latach transport w Polsce wyraźnie się zmienia pod względem jakości i zakresu działania.
SAMOCHODOWY
KOLEJOWY
LOTNICZY
PRZESYŁOWY
MORSKI
WODNY ŚRÓDLĄDOWY
Stało się tak m.in. przez:
fundusze pozyskane z UE
decentralizację i prywatyzację gospodarki
wprowadzenie wolnego rynku w branżę transportu samochodowego
likwidację wielu zakładów przemysłu ciężkiego
rozwój masowego transportu
obniżenie cen w transporcie lotniczym
Najpowszechniejsza forma transportu w Polsce. Jest to transport elastyczny i szybko reaguje na zmieniający się popyt. Jest najskuteczniejszym rozwiązaniem na krótkich dystansach oraz w dowozie towarów i osób jak najbliżej docelowego miejsca. Pomimo ciągłych inwestycji sieć drogowa w Polsce jest przestarzała, a polityka remontów i budowy nowych dróg jest niezadowalająca.
Fryderyk Cords
dworzec kolejowy w Nowosybirsku
port lotniczy w Hanowerze
punkt przeładunkowy w Ottawie
port w Charleston
przystań w Gorzowie Wielkopolskim
gazociąg w Oslo
Infrastruktura kolejowa zalicza się do gęstszych w Europie. Pomimo wielu prób, dysproporcje gęstości linii kolejowych między poszczególnymi zaborami, są wciąż widoczne.
Koleje miały duży udział w odbudowie powojennej Polski. To głównie koleją transportowano materiały budowlane i przesiedlano ludność na tereny odzyskane. Wraz ze wzrostem popularności transportu samochodowego w latach 80., transport kolejowy tracił na znaczeniu.
Wciąż jednak pełnią ważną rolę w transporcie towarowym, a wraz z rozwojem połączeń między dużymi miastami również w osobowym.
Pomimo rozwoju kolei w Polsce, długość jej linii maleje. Wpływ na to miały zmiany ważnych ośrodków w państwie, cele transportów oraz popularność samochodów i w późniejszym okresie również lotów pasażerskich.
Stan torowisk jest w podobnie złym stanie jak stan dróg. Ponadto przestarzałe są systemy operowania ruchem kolejowym. Odbiegający od standardów europejskich jest również stan pozostałej infrastruktury jak dworce i perony.
Do transportu kolejowego zaliczamy również inne środki komunikacji szynowej jak metro i tramwaje. Obecnie w Polsce obecnych jest 14 sieci tramwajowych oraz jedna linia metra w stolicy. Druga linia, która jest już w budowie sprawi, że z 23-kilometrowej trasy powstanie 54-kilometrowa.
Dla porównania system metra w Berlinie wynosi 146 kilometrów, a w Londynie 408km.
Jest to odległość dłuższa niż:
trasa z Gorzowa nad morze i z powrotem,
do Pragi,
do Trójmiasta
oraz jedynie 55 kilometrów mniej niż trasa do Warszawy.
INTERMODALNY
Nazwa ta określa przewóz ładunków, które całą trasę pokonały w tej samej jednostce ładunkowej, za pomocą co najmniej dwóch gałęzi transportu. Jest powszechny ze względu na szeroki zakres rozmieszczenia punktów docelowych.
Obecnie polski rynek lotniczy przechodzi prężny rozwój. Wielkość przewozów pasażerskich za pośrednictwem tego rodzaju transportu była niewielka jeszcze pod koniec ubiegłego wieku.

Warszawskie lotnisko obsługuje rocznie około 9 milionów pasażerów. Natomiast lotnisko w Londynie 70 milionów.

Co 4 sekundy na świecie startuje jakiś samolot. Dziennie w przestrzeni powietrznej UE przelatuje 25 tysięcy samolotów. Statystycznie przelot samolotem jest również 54 razy bezpieczniejszym środkiem transportu od samochodu.
Wzrastające zainteresowanie transportem lotniczym w Polsce to wynik:
wzrostu gospodarczego Polski
rozwoju turystyki
wzrostu zamożności społeczeństwa
obniżenia kosztów przelotu
zwiększenia kontaktów międzynarodowych
Autostrad w Polsce jest ok. 1400 km. Niemcy i Hiszpania posiadają sieć przekraczającą 10tys. km. Ratunkiem w statystykach są drogi ekspresowe, dzięki którym w rankingu długości autostrad i dróg ekspresowych Polska zajmuje szóste miejsce.
Trasport morski wymaga jedynie jednostek pływających oraz punktów przeładunkowych. Polska flota handlowa liczy około 120 statków. O ładowności ponad trzech milionów ton. Głównymi portami w których dochodzi do przeładunku towarów jest port w Gdańsku, Gdynii, Szczecinie oraz Świnoujściu. Rozwinięta jest też sieć połączeń pasażerskich do krajów skandynawskich.
N
Najbardziej zaniedbany sektor transportu w Polsce. Obecnie używany w celach turystycznych oraz do przewozu pasażerów i towarów. Niegdyś pełnił większą rolę ze względu na wyższą opłacalność. Dziś w sporym stopniu utrudniony przez:
brak środków na rozwój
nieuregulowane dna rzek
wąski zakres możliwości
Infrastruktórą transportu przsyłowego są rurociągi oraz sieć wodociągowa i energetyczna. Przez tereny Polski przebiegają najważniejsze linie przesyłowe surowców na zachód. Poważnym problemem jest omijanie terytorium Polski przez np., gazociąg Nord Stream przebiegający po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec.
Full transcript