Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Wielokulturowość

No description
by

Prezentacja Sokółka

on 29 April 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Wielokulturowość

Sokółka - Wielokulturowa stolica Podlasia Sokółka - naturalnie wielokulturowa Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego postawiony dla upamiętnienia Bitwy Niemeńskiej 1920 roku Pomnik na cześć 300 lat osadnictwa
tatarskiego położony w parku w centrum miasta Pomnik - symbol wielokulturowej Sokółki Tablica upamiętniajaca
330-lecie osadnictwa Tatarów na Podlasiu Pomnik z okazji 400 lat miasta Sokółki Cerkiew pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego Dąb Wolności posadzony przez mieszkańców Sokółki 3 maja 1921 z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę Dworzec kolejowy zbudowany w 1860 roku Żydowskie przedwojenne kamienice na ul. Białostockiej Cmentarz katolicki. Cmentarz prawosławny Najstarsze groby pochodzą z XIX wieku Cmentarz protestancki z grobem sprzed 200 lat Cmentarz Żydowski Pogranicze "Jest to obszar, na którym mają miejsce trwałe kontakty społeczno - kulturowe zachodzące między dwoma lub więcej grupami etnicznymi ( narodowymi ) oraz ich następstwa w występującej tam rzeczywistości społeczno - kulturowej." A. Sadowski: "Charakter międzyetnicznego współżycia na polsko - białoruskim pograniczu." W tyglu języków Koszary carskie z 1883 roku Zalew sokólski z 1942 roku wykopany przez Żydów na rozkaz Niemców Duchowni o istocie swojej wiary Groby żołnierzy poległych podczas Bitwy Niemeńskiej w 1920 roku Meczet w Bohonikach z II połowy XIX wieku wpisany na listę Pomników Historii XVIII-wieczne Kamieniczki Tyzenhauza Mizar - tatarski cmentarz - wpisany na listę Pomników Historii Dzwonnica znajdująca się przy Cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego, rozebrana przez Niemców podczas II wojny światowej, obecnie odbudowywana Krzyż poświęcony Sybirakom i tablica upamiętniająca katastrofę smoleńską z 2010 roku Pomnik wolnych żeglarzy nad Zalewem Sokólskim Kościół pw. św.Antoniego Padewskiego wybudowany w 1848 roku Sokółka wielokulturowa - z czym Ci się kojarzy Spojrzeć na nasze miasto oczami INNEGO Wyznania w liczbach Logo naszego miasta Wyznania w naszej szkole - 19 prawosławnych - 1 chrześcijanin obrządku ewangelickiego - 3 muzułmanów - 436 katolików Historia Sokółki w kadrze aparatu
fotograficznego Liczba katolików : 17 200 osób
Liczba muzułmanów : 100 osób
Liczba prawosławnych : około 1000 osób Wyznania w naszym regionie Liczba katolików: 34 mln osób Wyznania w Polsce Liczba prawosławnych: 500 tys. osób Liczba muzułmanów: 3 tys. osób Liczba żydów: 1,4 tys. osób Liczba protestantów: 158 tys. osób W jaki sposób wytłumaczyć, czym jest prawosławie komuś, kto nic na ten temat nie wie?
Najprostszy sposób, by wytłumaczyć czym jest wiara, religia prawosławna jest jedno słowo-wolność, nic więcej. Każdy prawosławny zobowiązany jest oczywiście, by przestrzegać pewnych reguł, tak samo jak w państwie lub innych religiach. Reguły te nie naruszają wolności, ani godności człowieka. Ideą, jaką kieruje się prawosławie, są słowa Chrystusa-Wiara, Nadzieja i Miłość. Są one kultywowane przez prawosławnych i powinny być zasadą, która kieruje ich życiem.

Najważniejsze przesłania Biblii?
Tak jak wspomniałem, idea, którą głosił sam Chrystus-Wiara, Nadzieja, Miłość. Miłość do drugiego człowieka, a tym samym i do Chrystusa. Kto nie pokocha człowieka, nie pokocha, też Boga. Nadzieja na Zmartwychwstanie . Wiara w przestrzeganie zasad religii, którą wyznajemy, w której się wychowujemy.

Żyjemy w społeczeństwie wielokulturowym. Czy myśli Ojciec, że jesteśmy społeczeństwem tolerancyjnym?
Jeśli mam się wypowiadać na temat społeczeństwa polskiego ogółem to będzie to dość trudne. Każdy człowiek jest swoistym organizmem, który przestrzega pewnych norm, dla których żyje. Oczywiście w kraju, jak i na naszym sokólskim podwórku można spotkać się z objawem nietolerancji, aczkolwiek nie są to aż tak głośne przejawy, żeby się nimi martwić. Mimo wszystko na naszych terenach jest tolerancja religijna. W jaki sposób wytłumaczyć, czym jest katolicyzm komuś, kto nic na ten temat nie wie?
Wyjątkowość katolicyzmu wiąże się z wyjątkowością i niezwykłością postaci Boga-Człowieka Jezusa Chrystusa. Syn Boży dał początek Kościołowi, powołał Apostołów, aby kontynuowali Jego misję zbawienia człowieka i świata. Każdy został obdarzony wolną wolą i Jezus jedynie zaprasza do wspólnoty miłości z Nim, ale nic nie narzuca, nie nakazuje.

Najważniejsze przesłania Biblii?
1 J 4, 6 Bóg jest Miłością

Żyjemy w społeczeństwie wielokulturowym. Czy myśli Ksiądz, że jesteśmy społeczeństwem tolerancyjnym?
Myślę, że tak jest. Oczywiście można doszukiwać się i oceniać, generalizować poszczególne przypadki, ale z pewnością mentalność Polaków w ostatnich latach bardzo się zmieniła. Spowodowane to było migracją naszych rodaków do krajów zachodnich. Należy jednak podkreślić, że dla nas chrześcijan niedopuszczalne jest tolerowanie zła i grzechu. Tego nie możemy tolerować i mamy prawo się przed tym bronić. Mamy kochać ludzi i pomagać im się zmieniać, a nie pozostawiać ich w grzechu, błędzie ks. Michał Podbielski ks. Justyn Jaroszuk Kalendarium 1524 r. - pierwsze udokumentowane wzmianki o Sokółce
XVI/XVII w. - tereny Sokólszczyzny zamieszkiwali katolicy, unici, izraelici
Początek XVII w. - pojawienie się ewangelików z Niemiec
II połowa XVII w, - napływ Żydów do Sokółki
Koniec XVII w. - okolice Sokółki zamieszkane zostały przez Tatarów
1796 r. - Sokółka liczyła 720 chrześcijan (katolików, unitów i ewangelików), 383 Żydów i 18 Tatarów
1798 r. - napływ ludności prawosławnej
1857 r. - w Sokółce mieszkało 3315 osób, w tym 1457 izraelitów, 307 i 470 prawosławnych
1928 r. - przekrój społeczny w mieście: 3050 katolików, 3081 izraelitów, 307 prawosławnych, 55 muzułmanów, 7 ewangelików
1943 r. - wywiezienie do Treblinki ostatnich Żydów sokólskich
Od czasów zakończenia II wojny światowej Sokółkę zamieszkują przedstawiciele trzech wielkich religii monoteistycznych: katolicy, prawosławni i muzułmanie Piotrek, 18 lat: Myślę, że najbardziej tęsknię za ciszą, bo w Białymstoku nie uświadczysz kawałka miejsca, gdzie nie jeżdżą samochody. No i za tym, że wszędzie w Sokółce jest blisko, natomiast w Białymstoku musisz poruszać się za pomocą komunikacji miejskiej.

Ania, 19 lat: Najbardziej tęsknię za tym, że jest tu cisza i spokój. Natomiast, gdy brakuje mi towarzystwa wyjdę na „Józka” i zawsze spotkam kogoś znajomego. To bardzo miłe, gdy na każdym kroku ktoś się do Ciebie uśmiecha, macha, chce porozmawiać, itp.

Dominika, 17 lat: Będąc w Londynie najbardziej tęsknię za rodziną i przyjaciółmi, ale również za lodami od „Matczaka”, no i za zielenią wiosną, bo tu jest szaro i ponuro.

Agata, 15 lat: Tęsknię za placem Piłsudskiego, za lodami od „Matczaka”, działkami i jeziorem sokólskim. Tam najczęściej spędzam czas po przyjeździe z Holandii. Aleksandra, 16 lat: Brakuje mi parku „Józek” oraz ciszy i spokoju.

Paulina, 18 lat: Najbardziej tęsknię za okolicami Sokółki. Tym, że wychodzisz za miasto i są łąki, pola, przepiękne pagórki pod lasem. Latem zielone i żółte, zimą całe przykryte śniegiem.

Martyna, 20 lat: Najbardziej tęsknię za widokiem z okna mojego domu, a także ścieżką dookoła zalewu. W imię Boga Miłosiernego, Litościwego!
Chwała Bogu, Panu światów,
Miłosiernemu, Litościwemu,
Królowi Dnia Sądu .
Oto Ciebie czcimy i Ciebie prosimy o pomoc.
Prowadź nas drogą prostą,
Drogą tych, których obdarzyłeś dobrodziejstwami, nie zaś tych, na których jesteś zagniewany, i nie tych, którzy błądzą. Bazując na językowym pochodzeniu, arabskie słowo „Islam" oznacza osiągać pokój z Bogiem, pokój z samym sobą i wszystkimi stworzeniami Bożymi przez posłuszeństwo Bogu i oddanie się Jego opiece.Muzułmanie wierzą w Jedynego, Wyjątkowego Nieporównywalnego do niczego, Litościwego Boga Jedynego Stwórcę, Opiekuna Wszechświata; w Aniołów stworzonych przez Niego; w Proroków, przez których płynęły Jego słowa; w Dzień Sądu i w indywidualną odpowiedzialność za czyny; w Bożą władzę nad przeznaczeniem, nie ważne dobrym czy złym; w życie po śmierci.

http://www.muzulmanie.pl/wyd_br.php?id_br=oi&id_broi=wcw
http://www.muzulmanie.pl/wyd_br.php?id_br=oi&id_broi=cji Ela, 17 lat: Sokółka to miasto, w którym się urodziłam i wychowałam. Tęsknię za wieloma miejscami. Przede wszystkim za domem rodzinnym. Zawsze cieszę się z powrotów. Tęsknię też za najczęstszym miejscem spotkań ze znajomymi - pizzerią Robertino. Poza tym jest jeszcze budynek, a właściwie społeczność, do której mam sentyment. Zespół Szkół Integracyjnych. Spędziłam tam 9 wspaniałych lat nauki z niesamowitymi ludźmi. Nigdy tego nie zapomnę i zawszę będę za tym tęsknić. Symbole wielkulturowości Sokółki "Świat będzie doskonalszy im lepiej będziemy się znali i okazywali sobie wzajemna życzliwość"
Herodot "Ludzie wszędzie sa tacy sami, różnia się tylko obszary"
Konfucjusz "... przez poznanie innych kultur, mieć lepsza znajomość własnej"
Herodot Mateusz Jelski
Kamil Rapucha
Magdalena Trochim
Ewelina Piekarska
Emilia Bajeńska
Ewelina Ignatowicz
Agnieszka Fracz
Magdalena Słoma
Kamila Skumbin
Urszula Bancerek
Marta Fiłonowicz
Julita Różak
Klaudia Puchalska
Daniel Jałoszewski
Jakub Andracki
Tomasz Horsztyński
Przmysław Zajkowski
Pani profesor Małgorzata Kułakowska
Pani profesor Jolanta Zielenkiewicz
Full transcript