Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

STARBUCKS PAZARLAMA PLANI

No description
by

DEMRE DÖNGEL

on 3 June 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of STARBUCKS PAZARLAMA PLANI

İlk Starbucks mağazası 1971 yılında öğretmen olan Jerry Baldwin, tarih öğretmeni Gordon Bowker ile yazar olan Zev Siegel tarafından Pike Place Market adıyla bilinen yerde açıldı. 1982 yılında yatırımcı Howard Schultz da ortaklığa katıldı ve İtalyanespresso barlarından etkilenerek 1985 yılında II Giornale kahve dükkânları zincirini kurdu. Birkaç yıl sonra Starbucks'ın ilk sahipleriPeet's Coffee and Tea mağazasını satın alınca Starbucks'ı Shultz'a devrettiler. Böylece Shultz'un II Giornale kahve dükkânları, Starbucks adını alarak hizmet vermeye devam etti. Starbucks, ilk mağazalarını Vancouver, Britanya Kolumbiyası ve Chicago, Illinois'de açtı. Starbucks'ın Kuzey Amerika dışındaki ilk mağazası 1996 yılında Tokyo, Japonya'da açıldı. 28 Haziran 2015 tarihi itibariyle Starbucks 65 ülkede toplam 22.519 mağazasıyla, kahve satın alınması ve kavrulmasında dünyanın bir numaralı şirketidir.
KURULUŞ HİKAYESİ
Starbucks’ın en büyük 3 rakibi Dunkin’Donuts, Mc Donald’s ve Nestle’dir. Bunun yanında bir çok kahve dükkanları ve Panera Bread, BIGGBY COFFEE, 7-Eleven, Caribou Coffee, Gloria Jean’s Coffee ,ve Einstesin Bagels rakipler arasındadır.
SWOT ANALİZİ
Şirket etik değerlere son derece önem vermektedir. Şirketin misyonunda işinin her yönünde çevresel liderlik rolünü üstlenmeyi vaat eden tanımlar bulunmaktadır.Fortune Dergisi’ nin çalışılabilecek en iyi 100 şirket araştırmasında 16. sırada yer alan şirket çalışan memnuniyetine önem vermektedir.(2007) Dünya çapında 38 farklı ülkede 12440 farklı noktada müşterilerine kaliteli ürünler ve hizmet sunarak iyi vakit geçirmelerini amaç edinmiş şirketin güçlü ve pozitif bir marka imajı vardır. Starbucks 2006 yılı sonunda 7.8 milyar dolar satış performansı ve 600 milyon dolarlık net karıyla son derece karlı ve güçlü bir şirkettir.
GÜÇLÜ YÖNLER
MİSYONUMUZ
İlham veren ve insan ruhunu zenginleştiren bir marka olmak. Her seferinde bizimle ilk tanışmanız ve ilk kahveniz olabileceğini düşünerek servis veriyoruz.
VİZYONUMUZ
Vazgeçilmez ilkelerimizi muhafaza ederek,büyümek yoluyla Starbucks'ı dünyanın en büyük kahve sağlayıcısı yapmaktır.
Her zaman en iyi Starbucks Deneyimini sunabilmek için uymaya çalıştığımız ilkelerimiz :


STARBUCKS PAZARLAMA PLANI
KAHVEMİZ
İŞ ORTAKLARIMIZ
MİSAFİRLERİMİZ
MAĞAZALARIMIZ
HİSSEDARLARIMIZ
ÇEVRE MİSYONUMUZ
RAKİPLER
HEDEF KİTLEMİZ
Genç, Dinamik
Teknolojilere açık
Deneyimleyen
Haftalık içecek tüketimi
20’den fazla

39 ülkede 1.000+ magaza
En hızlı büyüyen spesiyal kahve zincirinden biri
Yiyecek, içecek, eşya

Amerika’da 500 + magazaya sahip.
2011 yılında Türkiye pazarına girdi
2010 geliri $284 Milyon.
Amerika pazarında ikinci büyük kahve sirketidir.

Toplamda 19,000 magazası ile birlikte sadece Amerika'da 12.500’den fazla magazası vardır.
50 +ülke,
$13.29 Billion gelir elde etmiştir.
GÜÇLÜ YÖNLER
ZAYIF YÖNLER
FIRSATLAR
TEHDİTLER
ZAYIF YÖNLER
Firma kahve çekirdeği perakendeciliğindeki rekabet avantajına bağlıdır ve bu onları zamanla ihtiyaca bağlı olarak ortaya çıkabilecek başka sektörlere doğru farklılaşmalarını yavaşlatacaktır. Starbucks‟ın dünya çapında yeni ürün geliştirme ve yaratıcılığa dayalı bir ünü vardır. Şirket her ne kadar Arge‟ye yoğun yatırım yapsa da yenilikçiliğinin zamanla duraksamasına karşı savunmasızdır.Firmanın direk kendisinin yönettiği 7,102 şubesinin 5,668 i ABD sınırları içindeyken 1,434 tanesi diğer ülke sınırları içinde yer almaktadır. 5,338ortaklık şubesinin ise 3,168 tanesi ABD de 2,170 tanesi diğer ülkelerdedir. Bu da Starbucks‟ın 3/4 ünün ABD‟de de faaliyet gösterdiğini diğer ülkelerde zayıf kaldığını göstermektedir.
FIRSATLAR
Starbucks fırsatları değerlendirme konusunda son derece hızlı ve başarılı bir şirkettir.2004 yılında Hewlett-Packard işbirliğiyle Santa Monica‟da müşterilerinin kendi müzik cd lerini oluşturabilecekleri cd yakım servisinebaşlamışlardır.Bazı şubelerinde kahvaltı için hem soğuk hem de sıcak sandviç sunulmaktadır.Daha önce bir zayıflık olarak bahsettiğimiz ABD ağırlıklı şubeleşmesini global çapta genişletebilmek için önünde çok önemli fırsatlar ve büyük birpazar bulunmaktadır. Bunu kısmen de olsa İngiltere pazarında başarmışlardır; ancak pazarın büyüklüğü düşünülürse pastadaki dilimlerini genişletebilmeleri için doğru açılımlar yapabilirler.
TEHDİTLER
Starbucks’ın kurulduğu tarihten bu güne kadar sektöründe elde ettiği başarı ve kazanç müteşebbisleri bu alana doğru yöneltmiş ve pazara bir çok rakip girmiştir. Giderek kızışan rekabet her firma için olduğu gibi Starbucks için de önemli bir tehdittir. Kahve ve süt ürünlerindeki maliyet artışları Starbucks’a ek maliyet olarak yansıyacağı için satışların düşmesine veya daha az kar elde etmeye yolabilir. Kahve sektörünün büyüyüp büyümeyeceği, veya yerinde saymayacağı veyahut kahvenin yerine bambaşka ürünlerin almayacağını kimse bilemeyeceği için bu risk her zaman vardır. Fakat trend itibariyle düşünürsek böyle bir tehdit yazmaya da biliriz.
STARBUCKS DAĞITIM KANALLARI
Starbucks var oluşunda edindiği felsefeyi dağıtım kanalları konusunda da
gerçekleştirmiştir.Sadece şubelerinde değil “üçüncü ortak” şeklinde
tabir ettiklerifirmalarla da işbirliği içerisine girmişlerdir. Böylece Starbucks müşterisi Starbucks ürününü yalnızca ve öncelikle Starbucks kahve dükkanlarında değil aynı zamanda seyahatte, alışverişte,
dinlenirken, sebze dükkanlarında bile deneyimlemişlerdir. Üçüncü ortak mantığı Starbucks markasına sadece kahve dükkanı olup kahve satmanın ötesinde Starbucks ürününü her nerede olunursa olunsun deneyimleme fırsatı tanımıştır. İlk deneyim için bir Starbucks şubesinden içeri girmektense, Starbucks’ı ilk olarak bir sebze dükkanında deneyimlemek çok daha az göz korkutucudur. Aslında, şubelere gelen yeni müşterilerin %40’ı şubey
e girmeden önce, Starbucks markasını denemiş oluyorlar.Dondurma gibi bir ürün bile Starbucks için önemli bir deneme aracına dönüşebiliyor.

PAZARLAMA KARMASI
PRODUCT
Starbucks pazarın daha fazlasını ele geçirmek için ürün karması yeniliklerine devam ediyor. Pazarlama karmasının bu bileşeni işletmenin müşterilere ne sunduğuna odaklanır. Starbucks ‘ın şu anki ürün kategorisi:
Kahve
Çay
Pastalar ve tatlılar
Frappucino içecekler
Smoothie’ler
Eşyalar(kupalar,hazır kahve ..)
Bu ürün karması yıllar boyunca yapılan yenilikler sonucu ortaya çıkmıştır. Örneğin Frappucino ürün hattını 1994 yılınıda The Coffee Connection’ı kazandıktan sonra eklemiştir. Ayrıca şirketin hala devam etmekte olan,yeni ürünler sunmayı ve daha çok müşteri kazanmayı hedefleyen bir inovasyon süreci vardır.

Şirket bir çok ürününü Starbucks kafeleri aracılığıyla müşteri ile buluşturmaktadır. Pazarlama karmasının bu bileşeni müşterilerin ürünleri hangi mekanlardan erişebileceğini belirler. Starbucks için;
Kafeler
Online mağaza
Starbucks Uygulaması
Perakendeciler

Aslında, Starbucks firması ürünlerini ilk olarak kafeler aracılığıyla sattı. Daha sonra internet sayesinde online olarak Starbucks Mağazasından bazı ürünlerini müşterilere sunmaktadır. Ayrıca bazı mallarını perakendeciler aracılığıyla satmaktadır. Buna ek olarak, firma Starbucks Uygulaması ile siparişe izin verir.

PLACE
Starbucks ürünlerini ağırlıkla reklam aracılığıyla sunmaktadır. Pazarlama karmasının bu bileşeni firma ve ürünleri hakkında bilgi yaymak için kullanılan iletişim stratejilerini ifade eder. Starbucks’ın tanıtım karması :
Reklam,radyo,gazete,dergi,billboard
Hakla ilişkiler
Sosyal Medya (Facebook,Twitter,Instagram,Youtube..)
Satış promosyonları
Digital Pazarlama
Sosyal Sorumluluk
Yeşil Pazarlama
WOM
Firma ürünlerini televizyon,yazılı basın ve internet aracılığıyla tanıtır. İş hayatı için çok da başarılı bir yöntem olmayan halkla ilişkileri çok nadir kullanmaktadır. Örneğin, Starbuks Race Together halka ilişkiler kampanyası çoğu kişi tarafından eleştirildi. Ek olarak,firma müşterilerin freebies(ücretsiz) almak için Starbucks Card gibi satış promosyonları kullanmaktadır.

PROMOTION
Starbucks prim fiyatlandırma stratejisi uygulamaktadır. Bu fiyatlandırma stratejisi yüksek fiyat ve yüksek değer arasında algılanan ilişkinin temelinde daha pahalı ürünleri satın alan insanların davranış eğiliminden yararlanır. Şirketin kahve ürünleri, Mc Donald’s’ın Premium Kızartma gibi birçok rakip firmalarının ürünlerinden daha pahalıdır. Bu fiyatlandırma stratejisi sayesinde üst düzey özel imajını korumuş olur.
PRICE AND PRICE STRATEGY
PAZARLAMA STRATEJİLERİ
İnsanların çalıştıkları, seyaht ettikleri, alıveriş yaptıkları, yemek yedikleri lokasyonlarda mağaza açarak müşterilerine ulaşmaktadır.

Starbucks bu strateji doğrultusunda, şehir merkezlerindeki ofis binalarında,kalabalık nufüslu kentlerde, süpermarketlere yakın yerlerde, üniversite kampüslerinde,alışveriş merkezlerinde mağaza açmıştır.
Müşterilerinize başka bir rakipte görmedikleri bir alış-veriş deneyimi yaşatmak ve bu sayede sizin dükkanınızı tercih etmelerini sağlamak.
Starbucks bu mantık üzerine kurulmuş olan bir şirkettir ve çok uzun yıllardır bu ‘sıra dısı kahve içme’ deneyimi sunmak sayesinde başarılı olmuştur.
Dünya çapında en iyi kahve perakendecisi olurken, ilkelerine tam anlamıyla sadık kalarak orijinalliğini, özgünlüğünü korumak.
Çalışanlarına itibar sağlayarak onların sadakatini kazanmak.
Fiyat koruma politikaları
Farklı ürün yelpazesi ve mağaza çeşitlendirmesi, farklılaştırması ile geniş bir müşteri yelpazesi toplamak.
Gelecekteki varlığına ayak uydurmak için bir anahtar olan “Karlılık” üzerindeki ilk odağı korumak.
Müşteriler üzerinde kalıcı bir tat bırakmak
Diğer küçük kahve zincirlerini gölgede bırakmak.
Tüketicilere hijyenik olarak en iyi ürünleri sunmak.

KONUMLANDIRMA
"Third place to work and relax"
Starbucks rekabet stratejisi, en iyi kahveyi, misafir hizmetini ve davetkar bir atmosferi sunarak misafir kazanmaktır.
REKABET STRATEJİSİ
BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..DEMRE DÖNGEL
Full transcript