Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

LAMA A ALPAKA

No description
by

Dominika Janiak

on 28 May 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of LAMA A ALPAKA

Dominika Janiak i Monika Pajor
„LAMA A ALPAKA”

design by Dominika Janiak for Prezi
WYSTĘPOWANIE
CIEKAWOSTKI
CHARAKTERYSTYKA
klasyfikacja:
LAMA GLAMA
Rząd: parzystokopytne
Rodzina: wielbłądowate
WYMIARY:
Ma 1 - 1,20 m długości, waży 130 - 160 kg.
Jest mniejsza od swoich krewnych wielbłądów.
ROZMNAŻANIE:
W stanie dzikim żyły przypuszczalnie w grupach złożonych z samic, czyli w stadach haremowych, którym przewodził samiec, ale obecnie są całkowicie udomowione. Ciąża lamy trwa około 348 – 368 dni i rodzi się tylko jedno młode.
ODŻYWIANIE:
Lamy są zwierzętami roślinożernymi. Odżywiają się skąpą roślinnością, jaka dostępna jest w Andach, a mianowicie sianem i pędami roślin.
Większośc lam żyje w boliwijskich Andach, ale występują także od Ekwadoru po Argentynę.
Naturalne siedlisko alpaki znajduje się w Andach (Ameryka Południowa).
WYSTĘPOWANIE
Chociaż należy do rodziny wielbłądów, nie ma garbów. Kolor jej cennej wełny, mocno zróżnicowany, często jest bardzo jasny lub całkowicie biały, ale nigdy ciemny. Nogi i szyja są wydłużone. Lama została udomowiona tysiące lat temu.
A TO CIEKAWE!
Lama jest zwierzęciem bardzo spokojnym i łagodnym, ale kiedy się zdenerwuje, stosuje interesującą metodę obrony: wyrzuca wstrętną plwocinę o mdlącym zapachu, zawierający kwasy żołądkowe. Jeśli ta substancja dostanie się do oczu, może spowodować poważne problemy.
DLACZEGO... żyje tak wysoko?
Jest przyzwyczajona do miejsc położonych bardzo wysoko (powyżej 3000 m), zimnych i suchych, ponieważ jej krew przystosowana jest do niedoboru tlenu właściwego dużym wysokościom. Dlatego nie adaptuje się zbyt dobrze poza Andami, czyli w ogrodach zoologicznych lub parkach znajdujących się na innych szerokościach geograficznych. Pozna tym obecność lam jest w Andach korzystna, ponieważ ich odchody służą jako nawóz dla ubogiej roślinności występującej na tych wysokościach i mogą być wykorzystywane jako opał w przypadku braku drewna.
CZY TO PRAWDA?
Udomowiona przez Inków tysiące lat temu, lama była symbolem władzy królewskiej. Bardzo znamiennym jest wpływ tego zwierzęcia na cywilizację inkaską. Otóż granice imperium zbiegły się z granicami obszaru występowania lamy. Bez tego dzielnego zwierzęcia, zdolnego przebyć z 50-kilogramowym ładunkiem ponad 20 km dziennie, gospodarka, kultura i ekspansja Inków z pewnością rozwijałyby się z większym trudem.
ALPAKA, KUZYNKA LAMY
CHARAKTERYSTYKA
klasyfikacja:
LAMA PACOS
Rząd: parzystokopytne
Rodzina: wielbłądowate
WYMIARY:
Alpaka waży 50-55 kg, a jej wysokość dochodzi do prawie 1,50 m.
ROZMNAŻANIE:
Po 11-miesięcznej ciąży samica wydaje na świat jedno młode. Mała alpaka rodzi się z krótką sierścią, która się zmienia gdy zwierzę osiąga dojrzałość.
ODŻYWIANIE:
Alpaka jest roślinożerna. Żywi się roślinnością występującą w Andach. Wielbłądowate nie wyrywają trawy z korzeniami, bo ich pyski zaopatrzone w wyjątkowo ostre siekacze są wyspecjalizowane do odcinania trawy.
CIEKAWOSTKI
Alpaka nie występuje w stanie dzikim. Podobnie jak lama jest gatunkiem,który został udomowiony przez człowieka przed przybyciem Europejczyków do Ameryki, jednak w przeciwieństwie do lamy nie używa się jej jako zwierzęcia jucznego, lecz ceni się ją szczególnie z powodu wełny, z której wyrabia się ubrania.
A TO CIEKAWE!
Zwyczaj plucia jest wspólny dla alpaki, lamy i wielbłąda i stanowi albo sposób okazywania wrogości albo metodą obrony.
dlACZEGO... tak ją się ceni ?
Alpaka jest wyjątkowo ceniona z powodu jakości i ilości wełny, która zwykle ma kolor biały, szary lub złoty. Jednak najcenniejsza jest wełna czarna i brązowa. A szczególnie wartościowa jest wełna będąca produktem pierwszego strzyżenia, tak zwana baby alpaca. Wyrabia się z niej nie tylko tradycyjne indiańskie koce i poncho, lecz także wiele innych rodzajów ubrań.
CZY TO PRAWDA?
Alpaka okazuje się wspaniałym zwierzęciem domowym, jest bowiem łagodna i kochana i nie tylko nie gryzie, ale nawet je z ręki swojego opiekuna. Poza tym jest bardzo czysta i zawsze załatwia się w tym samym miejscu. Jej odchody są doskonałym nawozem.
DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ
KOŃCOWE PORÓWNANIE ALPAKI DO LAMY
LAMA, czyli amerykański wielbłąd
Full transcript