Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Ukraina

No description
by

Jolanta Mozyrska

on 6 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Ukraina

1995
2000
2012
1990
2005
Ukraina
Niepodlegla Ukraina
NOT BAD
...który już w maju 1992 roku odwiedza Polskę i podpisuje „Traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaźni i współpracy”.

lata 1993 - 1999
– rozwój bazy prawno-traktatowej, rozwój stosunków między Ukrainą i Polską w charakterze partnerstwa strategicznego.
Pomarańczowa Rewolucja
EURO 2012
"Razem tworzymy przyszłość"
takie było hasło przewodnie
Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.
1 grudnia 1991 roku Ukraina uzyskuje niepodległość i staje się suwerennym państwem.
1991
Na pierwszego prezydenta niepodległej Ukrainy zostaje wybrany Leonid Krawczuk...
1992
Rozwój stosunków między Ukrainą i Rzeczpospolitą Polską można podzielić na trzy okresy:
lata 1992 - 1993 -
"odkrycie" Ukrainy przez polską elitę polityczną, podpisanie pierwszych umów bilateralnych;
-1993
1.
2.
1999

od 1999 roku
– wraz z wejściem Polski do NATO i Unii Europejskiej, RP jest jednym z najważniejszych partnerów Ukrainy na arenie międzynarodowej. Jest aktywna i konsekwentna w kwestii realizacji europejskich aspiracji Ukrainy
3.
2004 -
lepiej miejcie na oku to co u was się zaczyna.
Realizm prosto z Polski - to dla was Ukraina,
Polityku jeden z drugim, pamiętajcie małych ludzi,
bo bez nich żaden z was nigdy nie byłby taki duży.
2013
21 listopada
Rozpoczęła się demonstracja przeciwko odłożeniu przez prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
Wówczas na Majdanie zebrało się kilka tysięcy ludzi. Manifestanci zapowiedzieli, że pozostaną na głównym placu Kijowa, dopóki rząd nie zmieni swojej decyzji.
W Kijowie już ponad 100 tysięcy ludzi demonstrowało za integracją Ukrainy z Unią Europejską.
24 listopada
29 listopada
Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, Polacy i Ukraińcy stworzyli tzw. żywy łańcuch poparcia dla protestujących w Kijowie.
30 listopada
Specjalne oddziały milicji Berkut brutalnie spacyfikowały koczujących na Placu Niepodległości w Kijowie ludzi przy użyciu pałek i gazu łzawiącego; 35 osób zostało zatrzymanych, kilkadziesiąt osób zostało rannych.
1 grudnia
Na Placu Niepodległości w Kijowie protestowało od około 200 do 500 tys. osób. Doszło również do starć pomiędzy demonstrantami i milicją. Część protestujących szturmowała budynki rady miasta Kijowa.Do stolicy Ukrainy ściągnięto również dodatkowe wojska wewnętrzne MSW.
8 grudnia
Setki tysięcy demonstrantów w Kijowie domagało się dymisji prezydenta Wiktora Janukowycza, który odrzucił ofertę zacieśniania więzi z Unią Europejską. Protestujący obalili stojący w Kijowie pomnik Włodzimierza Lenina.
11 grudnia
Około godziny 1 w nocy milicja Berkut i wojska wewnętrzne MSW rozpoczęły szturm na kijowski Majdan. Starcia trwały ok. 4 godzin, jednak milicja nie używała pałek i gazu, a tylko spychali tłum demonstrantów i rozbierali barykady.
17 grudnia
Pomimo masowych protestów Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie, gdzie podpisano porozumienia ws. zniesienia ograniczeń handlowych między dwoma krajami.
22 grudnia
Na Majdanie ogłoszono również powstanie ponadpartyjnego ruchu społecznego o nazwie "Ogólnonarodowe Zjednoczenie Majdan".
2014
19 stycznia
Na terenie Majdanu polska stacja Telewizja Republika zorganizowała koncert, stanowiący wyraz solidarności z manifestantami, pod nazwą „Polska za wolną Ukrainą”, który w trakcie został przerwany ze względów bezpieczeństwa.
29 stycznia
Przez cały dzień parlament przygotowywał ustawę o amnestii ludzi biorących udział w demonstracjach. Opozycja żądała bezwarunkowej amnestii, Partia Regionów (partia prezydenta Janukowycza) zaś, była temu przeciwna, uzależniając amnestię od opuszczenia przez demonstrantów zajmowanych przez nich budynków rządowych (w Kijowie i w stolicach obwodów). Wieczorem parlament przegłosował projekt amnestii zgłoszony przez obóz rządzący
30 stycznia
W Warszawie odbyła się demonstracja pod hasłem „Solidarni z Euromajdanem”
28 stycznia
Premier Mykoła Azarow podaje się do dymisji.
18 lutego
Dochodzi do starć przeciwników władz z milicją. Ginie w nich 26 osób, rannych są setki. Późnym wieczorem następnego dnia prezydent spotyka się z liderami opozycji. Zawarty zostaje rozejm, a demonstrujący otrzymują zapewnienie, że szturmu na Majdan nie będzie.
20 lutego
Jednak 20 lutego na głównym placu Kijowa znowu wybuchają walki. Ofiar śmiertelnych jest co najmniej 70, rannych – ponad 500. Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec: Radosław Sikorski, Laurent Fabius i Frank-Walter Steinmeier spotykają się z przedstawicielami opozycji i Wiktorem Janukowyczem.
21 lutego
Janukowycz i opozycja podpisują porozumienie. Główne postanowienia: w ciągu 48 godz. - przywrócenie konstytucji z 2004 r. ograniczającej uprawnienia prezydenta; w ciągu 10 dni - powołanie rządu koalicyjnego; do września 2014 r. - opracowanie nowej konstytucji, "równoważącej kompetencje prezydenta, rządu i parlamentu"; do grudnia 2014 r. - wcześniejsze wybory prezydenckie. Rada Najwyższa wkrótce przywraca konstytucję sprzed 10 lat, a także przyjmuje ustawę umożliwiającą zwolnienie z więzienia Julii Tymoszenko. Była premier Ukrainy wychodzi na wolność.
Janukowycz zbiega z Kijowa i prawdopodobnie ukrywa się na wschodzie kraju. Kilka dni później
zostaje wysłany
za nim międzynarodowy
list gończy.
27 lutego
Janukowycz występuje publicznie po raz pierwszy od czasu ucieczki z Kijowa. Oświadcza, że nadal uważa się za prawowitego prezydenta Ukrainy, a także prosi władze Rosji o zapewnienie mu bezpieczeństwa
1 marca
Premier Ukrainy (od kilku dni Arsenij Jaceniuk) żąda od Rosji natychmiastowego wycofania żołnierzy do miejsc ich stałego rozmieszczenia na Krymie. Rada Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, zwraca się do Putina o podjęcie działań w celu ustabilizowania sytuacji na półwyspie. Ten w odpowiedzi składa wniosek o zgodę na użycie sił zbrojnych na terenie Ukrainy. Kilka godzin później zgodę tę dostaje.
Z Putinem rozmawia prezydent USA Barack Obama, który wyraża " "głębokie zaniepokojenie oczywistym pogwałceniem suwerenności Ukrainy".
2 marca
Szef NATO Anders Fogh Rasmussen oświadcza, że działania Rosji na Ukrainie zagrażają bezpieczeństwu Europy, a Rosja musi powstrzymać swoje działania militarne i groźby.
Szef dyplomacji USA John Kerry potępia "niewiarygodny akt agresji" Rosji wobec Ukrainy i grozi Moskwie "bardzo poważnymi konsekwencjami" ze strony USA i innych państw w celu izolacji gospodarczej Rosji.
3 marca
Ukraińska Straż Graniczna informuje, że na przeprawie promowej Krym-Kaukaz w Cieśninie Kerczeńskiej, oddzielającej Rosję od Krymu, gromadzony jest sprzęt wojskowy, a w nocy m.in. w Kerczu dochodziło do systematycznych ataków żołnierzy rosyjskich na ukraińskie jednostki straży granicznej na Krymie.
4 marca
Odbywa się konferencja prasowa Władimira Putina. Prezydent Rosji oświadcza, że na razie nie ma potrzeby użycia armii na Ukrainie, ale Moskwa ma taką możliwość.
6 marca
USA nakładają sankcje wizowe na wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników i inne osoby odpowiedzialne za zagrożenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. To kara za interwencję wojskową Rosji na Krymie. UE postanawia natomiast zawiesić rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy.
7 marca
Gazprom daje do zrozumienia, że może zakręcić Ukrainie kurek z gazem, gdyż ta zalega z płatnościami za odebrane paliwo.
16 marca
Odbywa się referendum ws. przyłączenia Półwyspu Krymskiego do Rosji.
17 marca
96,77% głosujących opowiedziało się za zjednoczeniem Krymu z Rosją.Następnie Rada Najwyższa Krymu przyjęła uchwałę o niepodległości Krymu
18 marca
CZYLI...
Rosyjski niedźwiadek zjadł 18 marca 2014 roku tą część Ukrainy. Polska, ONZ, NATO, reszta świata i koło gospodyń wiejskich nie uznają aneksji Krymu.Grożą m.in. sankcjami na dowóz niemieckiej musztardy i blokowanie karnetów na odwiedziny w polskim nie istniejącym „Disnej Lendzie”. Rosja oburzona grozi odpowiedziami, Francja już ogłosiła oficjalną kapitulację, Unia Europejska wyraża swoje głębokie zaniepokojenie, a w Londynie rusza drukowanie ulotek.
Wyniki głosowania Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat integralności terytorialnej Ukrainy, 27 marca 2014

Za
Przeciw
Wstrzymali się od głosu
Nieobecni
Brak członkostwa w ONZ
Pozostaje teraz pytanie:
"Co bedzie dalej?"
W listopadzie 2004 odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, po której ogłoszono zwycięstwo Wiktora Janukowicza, kandydata obozu władzy, nad Wiktorem Juszczenką.Odpowiedzią Ukraińców było obywatelskie nieposłuszeństwo i demonstracje w centrum Kijowa. Na Ukrainę przybyli polscy politycy, a do Polski przyjechał Borys Tarasiuk. Prezydent Ukrainy poprosił prezydentów – Aleksandra Kwaśniewskiego i Valdasa Adamkusa o mediację w sprawie Ukrainy. Ostateczną decyzję o powtórzeniu wyborów podjął sąd konstytucyjny i wyznaczył wybory na 26 grudnia 2004 roku. W powtórzonych wyborach zwyciężył lider opozycji Wiktor Juszczenko. W miesiąc później – 23 stycznia 2005 roku złożył przysięgę i rozpoczął kadencję prezydencką.

Wykonały:
KONIEC
?
Jolanta Yolo Mozyrska
Joanna Dżoanna Daniluk
&
Dzięki za uwagę;)
Full transcript