Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

OPTYKA

wszystko o optyce
by

Aleksandra Miecznikowska

on 18 June 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of OPTYKA

OPTYKA prezentacja multimedialna optyka jest nauka o swietle i jego oddziaływaniu z materia światło jest falą elektromagnetyczna o długości 380-780 nm, odbierną przez zmysł wzroku. predkosc swiatła oraz predkosc kazdej fali elektromagnetycznej w prózni, niezaleznie od jej długosci czy czestotliwosci, jest zawsze stała. c = 299 792 km/s 300 000 km/s PREDKOSC SWIATŁA zdródłem swiatła jest kazde ciało wsyłajace promieniowanie widzialne światło padające na granicę dwóch ośrodków może ulec odbiciu. schemat zjawiska odbicia światła PRAWO ODBICIA Promienie padający i odbity oraz normalna leżą w jednej płaszczyźnie. Kąt odbicia jest zawsze równy kątowi padania. A TO HECA światełko odblaskowe zawsze odbija promienie światła w tym samym kierunku, z którego one padają. Podczas jazdy rowerem, światło reflektora samochodowego odbija się od światełek roweru i wraca w kieruku, z którego zostało wysłane. odbicie regularne odbicie nieregularne zwierciadłem nazywa się gładką powierzchnię, która odbija padające na nią światło. Jest ono zazwyczaj wykonane z metalu pokrytego cienką warstwą odbijającą. Ze względu na kształt powierzchni odbijającej wyróżnia się m.in. zwierciadła płaskie i kuliste zwierciadła płaskie to takie zwierciadło, którego powierzchnią odbijającą jest płaszczyzna. Na przykładd lustro. W zwierciadle płaskim obraz przedmiotu jest:

pozorny, czyli został utworzony przez przedłużenia promieni świetlnych.
prosty, czyli nie odwrócony.
tej samej wielkości, czyli powiększenie obrazu (stosunek wysokości przedmiotu do wysokości obrazu) jest równe 1. zwierciadło kuliste to takie zwierciadło, którego powierzchnią odbijającą jest część powierzchni kulistej, wypolerowana i pokryta warstwą odbijającą. Wyróżnia się dwa rodzaje zwierciadeł kulistych: wklęsłe i wypukłe. zwierciadło wklęsłe - powierzchnią odbijającą jest wewnętrzna część czaszy kulistej zwierciadło wypukłe - powierzchnią odbijającą jest zewnętrzna część czaszy kulistej. ogniskiem zwierciadła kulistego wklesłego nazywa sie punkt, w którym przecinaja sie wszystkie promienie odbite od zwierciadła, przed odbiciem biegnace równolegle do osi głównej. Równanie zwierciadła 1 1 1 + = ___ x y f ___ ___ x - odległość przedmiotu od zwierciadła y - odległość obrazu od zwierciadła f - ogniskowa Powiekszenie obrazu y = x ___ x - odległość przedmiotu od zwierciadła p = p h1 h2 ___ p - powiększenie h1 - wysokość przedmiotu h2 - wysokość obrazu y - odległość obrazu od zwierciadła KONSTRUKCJE Połoenie przedmiotu gdy: 0<x<f Powstał obraz:
pozorny; utworzony przez przeciecie przedłuzen promieni swietlnych
prosty; nie odwrócony
powiekszony; p>1 Połozenie przedmiotu gdy: x=f Obraz nie powstanie. Zarówno promienie swietlne jak ich przedłuzenia biegna równolegle, wiec nigdy sie nie przetna. Połozenie przedmiotu gdy: f<x<2f
Powstał obraz:
rzeczywisty; utworzony przez przeciecie promieni swietlnych
odwrócony
powiekszony; p>1
Połozenie przedmiotu gdy: x=2f Powstał obraz:
-rzeczywisty; utworzony przez przeciecie promieni swietlnych
odwrócony
takich samych rozmiarów; p=1 Połozenie przedmiotu gdy: x>2f Powstał obraz:
rzeczywisty; utworzony przez przeciecie promieni swietlnych
odwrócony
pomniejszony; p<1 Soczewka to szklana bryła ograniczona dwiema powierzchniami kulistymi albo jedna płaska i jedna kulista. Ze względu na kształt soczewki dzielimy na skupiające i rozpraszające. Soczewki skupiające są grubsze po środku niż na brzegach, a rozpraszające odwrotnie symbole soczewek: soczewka
skupiajaca soczewka
rozpraszajaca KONSTRUKCJE Połozenie przedmiotu gdy: 0<x<f Cechy obrazu:
pozorny; utworzony przez przeciecie przedłuzen promieni swietlnych
prosty, czyli nie odwrócony
powikszony; p>1
Połozenie przedmiotu gdy: x=f Cechy obrazu:
brak; obraz nie powstał. Promienie ich przedłuzenia nie przetna sie, poniewaz sa do siebie równoległe. Połozenie przedmiotu gdy: f<x<2f Cechy obrazu:
rzeczywisty; utworzony przez przeciecie promieni swietlnych
odwrócony
powiekszony; p>1
Połozenie przedmiotu gdy: x=2f Cechy obrazu:
rzeczywisty; utworzony przez przeciecie promieni swietlnych
odwrócony
niepowikszony - rzeczywistych rozmiarów; p=1 Połozenie przedmiotu gdy: x>2f Cechy obrazu:
rzeczywisty; utworzony przez przeciecie promieni swietlnych
odwrócony
pomniejszony; p<1 PRZYRZADY OPTYCZNE LUNETA ASTRONOMICZNA Luneta - przyrząd optyczny w formie rury zakończonej z jednej strony obiektywem.
Służy do oglądania przedmiotów bardzo odległych. LUPA Lupa - jeden z najprostszych przyrządów optycznych współpracujcych z okiem, który stanowi po prostu odpowiednio oprawioną soczewka skupiajca, o odpowiednio dużej zdolności skupiającej i który służy do uzyskiwania powiększonych obrazów niewielkich przedmiotów. LORNETKA lornetka - przyrząd optyczny w postaci dwóch lunet, sprzężonych równolegle. Umożliwia obuoczną obserwację odległych obiektów. MIKROSKOP mikroskop - urządzenie służące do obserwacji małych obiektów, zwykle niewidocznych gołym okiem, albo przyjrzenia się subtelnym detalom obiektów małych, aczkolwiek widocznych nieuzbrojonym okiem. Mikroskop pozwala spojrzeć w głąb mikroświata. ZJAWISKA OPTYCZNE W PRZYRODZIE ZACHOD SŁONCA Zachód – oznacza moment przejścia Słońca pod horyzont. Czas przejścia, wyrażony w czasie lokalnym, zależy od pory roku i szerokości geograficznej. WIDMO BROCKENU widmo brockenu - rzadkie zjawisko optyczne spotykane w górach, polegające na zaobserwowaniu własnego cienia na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią. Zjawisko obserwowane jest najczęściej w wyższych górach w warunkach, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy Słońcem a chmurą, która położona poniżej obserwatora odgrywa rolę ekranu. HALO halo - zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory tęczy, pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca ZŁUDZENIA OPTYCZNE jest to błędna interpretacja obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia. Złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu. W określonych warunkach jednak mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia. czym jest zludzenie optyczne?
Full transcript