Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

disiplin oluşturma ve kural geliştirme

classroom management
by

emre yılmaz

on 4 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of disiplin oluşturma ve kural geliştirme

sınıf yönetimi DİSİPLİN OLUŞTURMA VE
KURAL GELİŞTİRME Disiplin ve önemi sınıf disiplini, sınıf içerisinde kurallar olusturarak ögrenmeyi kolaylastırmak ve istenmeyen davranısları en aza indirmek olarak tanımlanmaktadır.

ancak disiplin kavramını kural koymaya indirgemek, kavramın anlamını daraltmak olur. disiplin kural koymayı da iceren bir sürec ve yaklasımdır.

kısaca, disiplin; ögrenmeyi saglayıcı bir sınıf ortamının olusturulması amacıyla, kural koyma ve istenmeyen davranısların önlenmesini de iceren daha genel bir kavramdır. ve temel amacı, ögrenmeyi kolaylastırmaktır.

disiplin kontrol ve ceza olmamakla birlikte sadece kural koyma da olamaz. çünkü kontrolde kontrol edilenlerin söz hakkı yoktur. cezaya gelince, ceza ykıcı davranısa tepkiyken disiplin ise yıkıcı davranıs ve bundan dogan tepkıyı önlemek içindir. A-) CANTER MODELI
"Etkin disiplin" olarak ta bilinen model Canter(1976) tarafından gelitirilmitir. öretmenlerin sınıf yönetiminde etkin olması gerektigini savunmaktadır. model, ögretmenin ögrenciler üzerinde açık ve saglam bir otorite kurmasının gerekli oldugunu savunmaktadır.

Canter modelinin amacı, ögretmenlere sınıf içinde görev almayı ve ögrencilere karsı sakin fakat güçlü olmayı ögretmektir. bu model, bütün ögrencilere benzer biçimde davranma, aynı ölçütleri uygulama ve bütün ögrencilerden aynı basarıları bekleme düsüncesine dayanmaktadır.

Etkin ögretmen, kuralları zorla kabul ettirmeye çalısmaz, kurallara uyulmadıgında ortaya çıkacak sonuçları tehdit unsuru olarak kullanmaz, sadece açıklar ve taahhüt eder, tehdit etmez.
Full transcript