Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Ebru Çeşitleri

No description
by

Hüner Erdinç

on 10 March 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Ebru Çeşitleri

Ebru Çesitleri Hüner Erdinç 7A Çiçekli Ebrular Akkâse Ebru Dalgalı Ebru Hafif Ebru Gelincik ve Gül Karanfil ve Sümbül Çiçek Demeti, Menekse ve Papatya Lale Battal ve Gel-Git Ebru Taraklı, Kumlu-Kılçıklı ve Hatib Ebrusu Sal Ebrusu ve Bülbül Yuvası Geleneksel Ebru Formları Battal Ebru: Kahraman, çok büyük anlamlarına gelen battal, ebruların temel ve en önemli formu olmuştur.

Gel-Git Ebru: Battal ebrunun bız ile zik-zak'lar çizerek hareketlendirilmesiyle oluşur. Şal Ebrusu: Gel-git ebrunun aynı bız'la gel-git yönünün tersiyle S çizilmesiyle oluşur.
Bülbül Yuvası: Battal ebrunun içten dışa daireler çizilmesiyle yapılan ebru çeşididir. Taraklı Ebru: Gel-git ebrusunun tarak denen bir mataryeller yapılmış halidir.Kumlu-Kılkıçlı Ebru: Hat levhalarının etrafında iç pervaz olarak kullanılır.Hatib Ebrusu: Bız ile motifler oluşturulur. Geleneksel Türk ebrusunda resmedilebilen ilk çiçek laledir. Osmanlı tarihinde de ilerleme devrine adını vermiş bu çiçek, zamanımızda hem Türk ebrusunun hem de ülkenin sembolü hâline gelmiştir. Karanfile tarihte pek rastlanmasa da ebruda lalededen sonra en çok yapılan çiçek türüdür.

Sümbül, Lale Devri'nin bittiği sıralarda ön plana geçmiştir. Gelincik bir bahçe çiçeği olmasına rağmen güzelliği ile kendini ebruya da kabul ettirmiştir.


Gül Hz. Muhammed'in sembolüdür. Yapılması en zor olan çiçektir. Aynı kâğıda birden fazla ebru yapılarak yazı veya desen elde edilen ebru çeşididir. Birinci aşamada zemine hafif bir ebru yapılır. İstenilen şekil dış sınırlarından zemin ebrusunun üzerine aktarılır. Desenin içi Arap zamkıyla hazırlanan sıvıyla kapatılır. Kağıt ikinci kez ebrulandığında zamklı kısım boya emmez ve desen ortaya çıkar. Batıda İspanyol erbusu adıyla bilinen, ebrunun kağıda alınması esnasında oluşan bir türdür. Tekneden ebruyu almak için kağıdı yatırırken, kağıdı ileri geri hareket ettirisek ebrunun kağıda dalgalar halinde geçtiğini görürüz. Su miktarının fazlalaştırılmasıyla hazırlanan boya ile yapılan ebrudur. Bu ebrunun üzerine yumurta akı sürülerek (âharlayarak) hat yapabilirsiniz. Akkâse, Hafif ve Dalgalı Ebru Necmeddin Okyay tarafından geliştirilen bu method, yeni malzemelerle kullanılamaz olmuştur. Bugün bu işlem şablonlarla yapılmaktadır. Âharlı kağıtların üzerindeki yazılar kolaylıkla değiştirilebileceği için Osmanlı Devleti'nde resmi kağıtlar âharsız kağıt üzerine yazılır, sahteliğin önüne geçilirdi. Çiçek demeti Menekşe ebru Papatya ebru
Full transcript