Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Białoruś - Prezentacja do wyświetlenia

No description
by

Martyna Malinowska

on 4 November 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Białoruś - Prezentacja do wyświetlenia

Białoruś
jest to państwo znajdujące się w Europie Wschodniej.
Białoruś - Informacje Ogólne
Ponad 30% powierzchni kraju zajmuja bagna i torfowiska. Naturalna szatę roślinna kraju stanowia lasy mieszane, na północy brzozowe, sosnowe i jodłowe, na południu dębowe, jesionowe, klonowe i bukowe. Największe zbiorowiska leśne tworza puszcze: Grodzieńska, Nabolicka i Białowieska, rozciagajace się wzdłuż granicy z Polska.
Flora i fauna
Prezydent: Alaksandr Łukaszenka

Stolica : Mińsk

Język : białoruski, rosyjski

Waluta : Rubel białoruski (BYR)

Ludność : 9 481 000

Powierzchnia : 207 600 km²
1. Niepodległość od ZSRR uzyskana 25 sierpnia 1991.

2. Gęstość zaludnienia wynosi 46 osób na km2.

3. Kraj ten jest 1,5 razy mniejszy od Polski.

4. Główna religią jest prawosławie, 50%.

5. Najdłuższą rzeką jest Dniepr, 720 km.

6. Średnia długość życia wynosi 70 lat.

7. Ustrój polityczny - republika prezydencka.

8. Kraj ten zamieszkuje około 10 milionów ludzi.

9. Najwyższym szczytem jest Góra Dzierżyńska (Święta Góra) 346 m n.p.m.

10. Kraj ten zamieszkuje około 700 tysięcy Polaków
BIAŁORUŚ
Białoruś graniczy z :

Litwa
Łotwa
Polska
Rosja
Ukraina
Łączna długość granic : 2 986 km
Ukształtowanie terenu i warunki wodne
Ukształtowanie powierzchni Białorusi jest w zdecydowanej części nizinne z wyraźnym zaznaczeniem rzeźby polodowcowej. Średnia wysokość nie przekracza 200 m n.p.m. Północ kraju to głównie wzniesienia morenowe Wyżyny Białoruskiej, przechodzace w Pojezierze Wileńskiej.Południe to głównie tereny bagienne i torfowiska - Polesie. Najwyższy szczyt kraju to Góra Dzierżyńska 346 m n.p.m. na Wzniesieniach Mińskich.
Rzeki i jeziora.
Gęsta sieć rzeczna, większość żeglowna oraz wykorzystywana do pływu drewna. Główne rzeki: Prypeć, Dniepr, Niemen, Berezyna.
Świat zwierzęcy reprezentuja:

bobry, dziki, łosie, jenoty i żubry
Główne miasta Białorusi
Mińsk
Brześć
Grodno
Mohylew
Homel
Witebsk
Kultura i tradycje
Białoruś to kraj obfitujący w różnorodne zwyczaje i tradycje, które choć często bliskie kulturze polskiej, mają też wiele odrębnych cech. Prowadzenie przedsiębiorstwa czy nawiązanie współpracy biznesowej wymaga często znajomości kultury i obyczajów naszych partnerów. Dotyczy to zarówno sposobu postrzegania rodziny, ról społecznych, nastawienia do pracy i znaczenia symboli.
Etykieta
Sardechna zaprashayem!
– to tradycyjnie wypowiadane przy powitaniu słowa. Gości przyjmuje się chlebem i solą. Najczęściej wymienia się również uścisk dłoni. Gościnność odgrywa ważną rolę w białoruskiej tradycji; ludzie są serdeczni i przyjaźni, a przyjaciołom i współpracownikom często ofiarowuje się prezenty.
Białorusini są silnie związaniu ze swoją przeszłością, tradycją. Ich muzyka jest silnie inspirowana folklorem i religią.

Na Białorusi święta obchodzi się w zależności od rodziny i regionu. Katolicy i prawosławni lubią świętować razem, zaczynając od katolickiego po prawosławne Boże Narodzenie.

Szczególną atmosferę tworzą kolędnicy, młodzież przebrana w stroje ludowe z Gwiazdą Betlejemską chodzi od domu do domu, wykonując pieśni, w których najczęstszym motywem są życzenia szczęścia, zdrowia i plonów.
Zwyczaj wigilijny na Białorusi ma swój początek w XVIII wieku. Współcześnie uroczysta kolacja zaczyna się od czytania Ewangelii oraz podzielenia się opłatkiem. Na stole goszczą tylko potrawy postne w ilości 7 lub 12 dań. Najważniejszym symbolem tej kolacji jest kutia, czyli gotowana kasza perłowa, doprawiona olejem. Dawniej potrawa ta przygotowywana była na uroczystości żałobne po pogrzebie i była symbolem życia wiecznego. Wśród Białorusinów ta potrawa ze zbóż, z miodem i makiem oznacza dobrą wolę, dobrobyt oraz pojednanie między członkami rodziny. Prawie przez tysiąc lat kutya stała się zwyczajem bożonarodzeniowym na Białorusi, który znosi bariery pomiędzy katolikami i prawosławnymi.

Białorusini czczą pamięć zmarłych kilka razy w roku. Większość prawosławna obchodzi święto
Radaunica
, przypadające we wtorek po drugiej niedzieli Wielkanocnej. Idą wtedy na cmentarze, spożywają świąteczne posiłki i piją kieliszek alkoholu. Część z przyniesionych produktów pozostawiają na grobach.

2 listopada
obchodzone są
Dziady
, czyli dzień pamięci przodków. Katolicy, obchodzą Wszystkich Świętych
1 listopada
, tak jak w Polsce.
Maselnica
, to pożegnanie zimy, a przywitanie wiosny. Poprzedza ona rozpoczęcie Wielkiego Postu. Palone są stare kukły symbolizujące zimę, stare ubrania, a także kartki z wymienionymi cechami i wydarzeniami, których ludzie chcieliby się pozbyć. Jest to pewnego rodzaju rozpoczęcie nowego etapu w ich życiu.


Ciekawostki
1. Kolacja jest najważniejszym posiłkiem dnia.

2. Ziemniak to najpopularniejsze warzywo białoruskich stołów, specjaliści potrafią przygotować około 2 000 potraw z udziałem ziemniaka. Białoruś jest jednym z największych producentów tego warzywa. W Mińsku znajduje się jego pomnik.
Babka ziemniaczana
Zapiekanaka ziemnaczana z mięsem
Bliny ziemniaczane
3. W mieście Lelczyce jajka dostać można jedynie w aptece na specjalną receptę. Spowodowane jest to małą ilością kur. Jajka w pierwszej kolejności przysługują rodzinom z małymi dziećmi.
4. W Białorusi w szkołach obowiązuje 10-stopniowa skala ocen.

5. Jest to jedyny europejski kraj, w którym funkcjonuje kara śmierci.

6. Prypeć nazywane często Miastem Widmo Wesołe miasteczko, umiejscowione w centrum parku, miało zostać otwarte 1 maja 1986 roku, w Święto Pracy. Dla dzieci i ich rodziców przygotowano tor samochodzikowy i wielkie, młyńskie koło, główną atrakcję. Maluchy z niecierpliwością na niego czekały. Plany pokrzyżowała awaria w elektrownii, wkrótce po mieszkańcach nie pozostał nawet ślad. Nikt nigdy się tu nie bawił. Radioaktywny pył dotarł tu w dużych ilościach, podobno matki w parku po omacku szukały w nim swoich dzieci. Do dziś, głównie przy samochodzikach, można odnotować promieniowanie znacznie przekraczające normę. Obecnie park pozostał prawie nienaruszony, nie licząc uszkodzonego dachu nad samochodzikami i budki biletera Diabelskiego Młyna, i wszechobecnej, wyłażącej z każdego kąta natury.
7. W zachodniej i północnej części kraju mieszka polska mniejszość.

8. Wielu Białorusinów potrafi porozumieć się łamaną polszczyzną.

9. Bocian jest powszechnie uważany za symbol Białorusi. Jest wybijany na monetach i uwieczniany na rządowych dokumentach.
10. Nazwa Białoruś oznacza "Biała Rosja". Wywodzi się stąd, że miejscowi Słowianie nosili białe ubrania.
Autorki
Karolina Malinowska
Marta Fitek
Natalia Krzos
Patrycja Turczyn
Dziękujemy za uwagę! :)
Full transcript