Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Streetworkerzy

No description
by

Kamila Weremczuk

on 20 April 2010

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Streetworkerzy

Streetworkerzy Preferują by mówiono o nich jako „pedagodzy uliczni”. Pomysł na to by w taki sposób pomagać narodził się na zachodzie Europy, w Holandii.

Początkowo w Holandii uliczni pedagodzy rozdawali prezerwatywy i czyste strzykawki. Działali w środowiskach prostytutek i homoseksualistów.
We Francji pedagodzy pracowali na ulicach dzielnic portowych, z młodzieżą emigrancką. Próbowali pokazać im inny świat niż narkotyki, gangi, życie chuligańskie.
Z czasem idea ta dotarła także do Polski, gdzie streetworkerzy pracują w najniebezpieczniejszych dzielnicach miast. Próbują dotrzeć do dzieci z podstawówki, które już w tym wieku mają konflikt z prawem.

„Streetwork” to tłumacząc dosłownie „praca na ulicy” lub „praca uliczna”. Zamiennie używa się też określenia „outreach”.
Streetworking jest rodzajem pracy socjalnej, która polega na docieraniu do podopiecznych w ich środowisku są to, np. bezdomni, osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków, zajmujące się prostytucją, dzieci spędzające czas na ulicy, także najbardziej narażeni na zarażenie wirusem HIV i AIDS.
Nie każdy jednak może zajmować się streetworkingiem.
Przede wszystkim liczy się
osobowość. Uliczny pedagog musi wniknąć do danego środowiska. Nie może oceniać postępowania tych osób. Powinien jedynie
słuchać, rozmawiać i doradzać.
Główną organizacją zajmującą się streetowrkingiem w Polsce jest stowarzyszenie TADA, która od kilkunastu lat działa w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku, Gdańsku i Zielonej Górze. Zajmują się, min. Profilaktyką HIV, docierają do prostytutek- kobiet i mężczyzn - oraz narkomanów.
Szczecin Działają w Szczecinie od 9 lat. Ich praca ukierunkowana jest na patologiczne środowisko dorosłych, np. w środowisku prostytutek. Kobiety same przychodzą do streetworkerów, potrafią rozmawiać o swoich problemach a przede wszystkim chcą o nich mówić.
Poznań Fundacja Pogotowie Społeczne ma stały punkt w mieście. Poznań ukierunkowuje swoje działania głównie na bezdomnych. Poznańscy streetworkerzy to przede wszystkim ludzie, którzy byli kiedyś dotknięci przez los.
Warszawa W Warszawie już od kilku lat działa spora grupa streetworkerów. Pracują w różnych środowiskach- począwszy od gejów, prostytutek, a na młodzieży zagrożonej narkomanią kończąc.
W Warszawie istnieją grupy dyskusyjne, gdzie młodzi ludzie
sami przychodzą podzielić się własnymi problemami. Współpracują z lekarzami,
terapeutami, psychologami bo często podopieczni potrzebują wyspecjalizowanej pomocy.
W Warszawie istnieje również fundacja streetworkerów; Wybieram Wolność. Fachowe wykształcenie zastępuje tu doświadczenie życiowe. Dawni więźniowie- obecnie streetworkerzy pracują z trudną młodzieżą z warszawskiej Woli i Bemowa. Organizują im czas poprzez zajęcia sportowe i edukacyjne. Udowadniają również, że są jeszcze osoby, które interesują się ich losem.

Białystok Fundacja Edukacji i Twórczości- około 60 streetowrkerów zajmuje się trudnymi dziećmi. Pomysł jest prosty: wolontariusz ma być autorytetem dla podopiecznego.
Gdańsk Agenda Bezdomności;
Wielu streetworkerów to ludzie z wykształceniem pedagogicznym, ale nie tylko. Gdańsk stawia również na byłych alkoholików czy narkomanów, którzy to z własnego doświadczenia opowiadają o skutkach nałogu.
Niestety w naszym kraju nie ma tak wielu streetworkerów. Dla wielu osób jest to kontrowersyjne stowarzyszenie, które „umożliwia ćpunom branie narkotyków”.
Jest jednak światełko w tunelu, które cofnie ciemnotę zalewająca nasz kraj. Istnieją ludzie, którzy będą walczyć o dotarcie do najciemniejszych grup w potrzebie, w których to będą starać się za wszelką cenę rozjaśnić ich mroczne życie.
Full transcript