Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

TERMOMETRE ÇEŞİTLERİ

No description
by

seyma aydın

on 9 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of TERMOMETRE ÇEŞİTLERİ

HASTA TERMOMETRESİ
HASTA TERMOMETRESİ
Vücut sıcaklığını ölçmede kullanılan civalı termometredir.35°C ile 42°c sıcaklıklar arası 1/10 duyarlılıktan ölçülebilir.yani bu termometrelerle 0,1°C lik sıcaklık değişmeleri ölçülebilir. Hasta termometresindeki boğum,ölçüm yapılırken civanın hazneye hemen dönmemesi için konulmuştur.TERMOMETRE
Termometre sıcaklığı ölçmek için kullanılan aletlere denir. Isınınca genleşmeleri sıcaklıkla orantılı olan katı, sıvı, gaz maddelerden çeşitli termometreler yapılmıştır. Çok yaygın olarak kullanılan sıvılı ve metal termometrelerdir
Termometrelerin çoğu, değişen sıcaklık karşısında sıvıların hacimlerinin değiştirmesi mantığına dayanarak çalışır. Bu sınfın en fazla kullanılan termometreler civalı termometrelerdir. Sıcaklığın çok düşük olduğu yerlerde ise donma sıcaklığı daha düşük olan alkollü termometreler tercih edilir.
Ölçülecek sıcaklık aralığına göre çok çeşitli termometreler vardır. En çok kullanılan ve tercih edilen termometreler şunlardır:
1.CELCİUS:
suyun donma noktasını 0 santigrat derece olarak gösterir. Kaynama noktası ise 100 santigrat derece olarak gösterir.
2.FAHRENHEIT
:Suyun donma noktasını 32 fahrenheit derece olarak gösterir. Kaynama noktasını ise 212 fahrenheit derece olarak gösterir.
3.KELVIN:
Suyun donma noktasını 273 Kelvin derece olarak gösterir. Kaynama noktasını ise 373 Kelvin derece olarak gösterir.

1.SIVILI TERMOMETRELER
Sıvılı Termometreler
Bu tip aletlerde belirli bir sıvı kütlesinin sıcaklığa bağlı olarak genleşmesi gözlenir. Günümüzdeki termometrelerin üst bölümünde ince derecelendirilmiş bir cam tüp bulunan bir hazneden oluşur; tüpün içi kısmen bir sıvıyla (cıva, alkol vb.) doldurulmuştur.

Termometrelerin doldurulmasında çeşitli sıvılar kullanılır. Donma noktaları ve kaynama sıcaklıkları bu sıvıların kullanılabilme sınırlarını belirler –38,80C’de katılaşan ve 3570C’de kaynayan civanın ,bu bakımdan çok geniş bir kullanım alanı vardır. Bununla birlikle sıcaklığın oldukça düşük olduğu kimi bölgelerde alkol kullanmak yararlıdır

GAZLI VE AZOTLU TERMOMETRE
Gazlı termometre
sıcaklık değişimine bağlı olarak tüp içindeki gazın gerek hacminin gerekse basıncının artması veya azalması sonucunda sıcaklık değerini ölçmesi prensibine dayalı termometre. sabit-hacim gaz termometresi veya sabit-basınç gaz termometresi olmak üzere iki çeşidi vardır. sağlıklı bir ölçüm için bu tür termometrelerde hidrojen gazı kullanılır
AZOTLU TERMOMETRE
Azotlu termometre ile 1600 dereceye kadar olan sıcaklıklar ölçülebilir. Bunun üstündeki sıcaklıkları ölçmek için pirometrelerden yararlanılır. Bu âletin, sıcaklığı ölçülecek cisme değmesine gerek yoktur, yalnızca cismin ışımasını ölçmesi yeterlidir.

SIVILI TERMOMETRELER
PRATİK VE DİGİTAL TERMOMETRE
Pratik termometre
Uluslar arası pratik sıcaklık ölçeği kullanışlı ve duyarlı aletleri ayarlamaya olanak verir; Platin dirençli termometre –180 ile 6000C arasında kullanılır. Bu termometre platin bir telin elektrik direncinin sıcaklığına göre değişimine dayanır. Platin – radyumlu platin, ısılçifti, 600 ile 11000C arasında kullanılır. Monokromatik optik pirometre, kara cismin ışıma yasalarını kullanarak altının ergime noktasının ötesinde ölçeğinin dış değer biçimine olanak verir.
Digital termometre
Digital termometreler genellikle vücut sıcaklığını ölçer. Ancak dijital olduğu için uzun süreli okuma yapabilirler; yine de termometreler arasında en hızlı ölçüm yapabilen çeşittir.

TERMOMETRE ÇEŞİTLERİ
A)Civalı termometre
Vücut sıcaklığını ölçmede kullanılır. 35 santigrat derece ile 42 santigrat derece arasındaki sıcaklıkları 1/10 incelikle ölçer. Bu termometrelerin haznesi ile kılcal borunu birleştiği yerde bir boğum bulunur. Vücut sıcaklığı ölçüldükten sonra termometre sapından tutularak sallanır. Neden? Yeni bir ölçmeye hazır olan termometre ağız içi ya da koltuk altına konularak vücut sıcaklığı ölçülür.
B)Alkollü termometre
Sıcaklığın çok düşük olduğu yerlerde ise donma sıcaklığı daha düşük olan alkollü termometreler tercih edilir.Alkollü termometre günlük hayatta havanın kaç derece olduğuna bakmak için kullanılır
Full transcript