Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of Igno Šeiniaus "Kuprelio" analizė

No description
by

Kamilė Kazakauskaitė

on 3 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of Igno Šeiniaus "Kuprelio" analizė

Igno Šeiniaus
"Kuprelio" analizė

Apie kokį raktą ir kokį genijų kalba Kuprelis?
Kuprelis kalba apie raktą į visų lygybę, o tą raktą gali rasti tik vienas genijus, kuris vėliau ar anksčiau turi atsirasti.
Ką žmonės ima kalbėti apie Kuprelį ir Gundę?
Po to, kai Marijona paskleidžia gandus apie Gundę ir Kuprelį, visi ima šnekėti apie juos blogus dalykus. Visi sako, kad Kuprelis suteršė skaisčią mergaitę. Miestelėnai netiki kaip tokių puikių tėvų dukra susidėjo su tokiu kuprotu vargonininku.
Kaip keičiasi Kuprelio ir Gundės santykiai po apkalbų?
Tik po ilgo laiko tarpo, kai miestelėnai apšmeižė Kuprelį su Gunde, jie susimąstė. Bet apkalbos jų santykius tik sustiprino, nes jie suprato, kad nei žmonės, nei jų kalbos, poros santykių nesugriaus.
Kokį planą sugalvoja Kuprelis?
Kuprelio sumanymas buvo slapta nakčia susituokti ir pabėgti Prūsijon, pasiėmus visas santaupas, rasti kokį darbą ir sugrįžti kai jo mylimosios Gundės tėvai kiek atleis, dėl jų meilės sąjungos.
Kaip Gundė priima pasiūlymą?
Gundė iš pradžių siūlo palaukti kol jos tėvai duos palaiminimą vedyboms. Jai nepatiko mintis tuoktis naktį kaip kokiems vagims, ji norėjo žmogiškų vestuvių. Po dvejonių Gundė pasiūlymą visdėlto priima.
Kaip Gundė elgiasi su Kupreliu prie tėvų?
Iš pradžių, prie tėvų, ji neslepia savo jausmų Kupreliui, tačiau kai mama sumuša ją grįžusi iš miesto, kur nugirdo negražiai kalbant apie jos dukros ir Kuprelio meilę, mama griežtai pasako, kad Gundei reikia geresnio vyro. Tuomet Gundė pradeda šalčiau su juo elgtis, kol galiausiai, kai tėvai pakeičia jos nuomonę apie Kuprelį, jie išsiskiria.
Kaip keičiasi tėvų požiūris į Kuprelį? Kodėl?
Iš pradžių tėvai apie Kuprelį turėjo labai gerą nuomonę, tačiau kai aplinkiniai pradėjo apie juos skleisti įvairias kalbas, šmeižti, tėvai ją vis labiau bandė įtikinti, kad ji negali tėkėti už kuprio, ir kad ji jo nemyli.
Kaip Kuprelis filosofuoja apie pasaulio tvarką?
Kuprelis visą laiką filosofuoja apie tai, kad svarbiausia pasaulyje turi būti gamta. Gamta – gyva, intensyvi, “sąmoninga”, kurianti ir dalyvaujanti: Dievas ir “pasaulio siela” kartu. Kuprelio būties sampratoje, kuri be jokios abejonės sutampa su paties autoriaus pasaulėžiūra, stipriai jaučiamas vokiečių idealistinės filosofijos idėjų poveikis.
Kuprelis idealią žmoniją įsivaizduoja be išdavyščių, šmeižėjų. Jam norisi, kad pasaulyje būtų lygybė tarp varguolių ir turtuolių, ir kad ne viskas priklausytų nuo išvaizdos
Kaip Kuprelis įsivaizduoja idealią žmoniją?
Kaip keičiasi Gundės jausmai?
Pirmoji Gundės meilė Staševskis grįžta į Lietuvą, į Skardžius. Gundė su juo bendrauja, ir seniau buvę jausmai kaip ir atgyja. Gundė su Olesiu buvo vis šaltesnė ir staiga visai nuo jo atitrūko, lyg tarp jų meilės nebūtų buvę. Staiga vėl grįžta pas jį lyg su tais pačiais jausmais, bet štai ir vėl nieko. Galų gale jausmų nebelieka ir Gundė pasirenka gyvenimą su Staševskiu.
Prie ežero Gundė papasakoja Olesiui, kur taip ilgai buvo dingusi. Žvilgciojo ji ir Olesio kupron, nenuslėpė temos apie tai. Pastebi, kad jo kupra nemaža ir pasako jam tai, klausia ar nebūtų įmanoma kaip nors jos pašalinti, visgi tik kupra temaišė gauti Gundės tėvų palaiminimą.
Ką Gundė pastebi ir pasako Kupreliui prie ežero?
Jos požiūris į vedybas nemoteriškas (bent jau ne tradicinės to meto moters, kuriai šeima – misija, gyvenimo tikslas.), veikiau mergaitiškas. Ji norėjo kuo greičiau susituokti ir nešvaistyti laiko.
Koks Gundės požiūris į vedybas?
“Kuprelyje” vaizduojami tautinio atgimimo pradžios laikai, tačiau tautiniai klausimai liečiami prabėgomis ir tik tarp kitko, neteikiant jiems dominuojančio vaidmens. I.Šeinius sukūrė moderniojo lietuvių romano prototipą, kurio centre stovi nebe tautinė problema, bet asmeninė tragedija, šiuo atveju nelaimingos meilės istorija.
Kokie romane yra tautosakiniai motyvai?
Koks Kuprelio santykis su tikėjimu ir Dievu?
Kuprelis buvo labai religingas, tikėjo Dievą ir mylėjo gamtą.
Tarnaitė Marijona pasakė Kupreliui, kad Gundė išvažiuos į Varšuvą ir daugiau nebegrįš.
Ką apie Gunde pasakoja Kuprelio tarnaitė Marijona?
Kokį planą sugalvoja Kuprelis?
Kuprelis sugalvoja planą, jog jiems reikia slapta pabėgti ir susituokti.

Koks konfliktas įvyko tarp Gundės ir jos motinos?
Gundės ir jos motinos konfliktą iššaukė miestelyje paplitusios apkalbos jog Gundės būta Kuprelio (Olesio) namuose, nedorus ir netekėjusiai merginai neprideramus dalykus darius. Jos gimdytoja vadino ją bjauriais žodžiais ir gerokai apvanojo šonus.
Mėgstamiausia romano scena
Full transcript