Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Kosmogonia w shintō

No description
by

Justyna Krzykalska

on 1 June 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Kosmogonia w shintō

Czyli jak z "surowej pramaterii" zrodziło się wszystko...co dotyczy Japonii :) Powstanie świata według najstarszych japońskich mitów Kyūjiki - Zapis najdawniejszych spraw Kojiki - Księga dawnych wydarzeń Na Wysokiej Równinie Niebios (Takamagahara) poczęła się w trakcie podziału pramaterii pierwsza trójca bogów:
- Amenominakanushi
- Kamimusubi
- Takamimusubi "Doprowadźcie do ładu tę rozchybotaną ziemię i sprawcie, by stwardniała" Bogowie stają na moście z tęczy (Ame no ukihashi), mieszają bezmiar wód bezcenną niebianską włócznią, a kropla, która z niej spada tworzy wyspę Onogoro. Śmierć może dosięgnać nawet bogów! Izanagi pochował żonę na górze Hiba, między krainami Izumo i Hanaki.
Kierując się gniewem i rozpaczą rozpłatuje syna swoim mieczem, a z jego krwi i oddzielonych członków powstają inne bóstwa
(w każdej mitologii bogowie są tak świetnymi rodzicami...) "Ty, który wchodzisz, żegnaj się z nadzieją"...a jednak się udało :) Izanagi podąża za Izanami aż do Krainy Ciemności (Yuminokuni), lecz tam dostrzega żonę w odrażającej postaci i ucieka.
Po wyjściu na powierzchnię czuje się brudny i postanawia się obmyć w rzece. Powstały wtedy kolejne bóstwa, nie tylko dobre ale i złe. Początkiem wszystkiego jest pramateria przypominająca jajko, które zawiera zarodki wszechrzeczy. "czyste" elementy się rozciagają i unoszą tworząc niebo "ciężkie" elementy opadają, tworząc ziemię Ziemia rozszczepia się i dzieli tworząc lądy, które "pływają jak ryba pluskająca się w wodzie" Rodzi się kolejne siedem bóstw, które powstały z "czegoś", kiedy ziemia jeszcze "chybotała się niczym meduza" Następnie pojawia się 5 par bóstw męskich i żeńskich. Ostatnią pare tworzą - Izanagi i Izanami Izanagi i Izanami zstępują na ląd, stawiają słup, który jest symbolem łączącym niebo i ziemię, a następnie budują dwór, w którym następuje akt prokreacji Ceremonia zaślubin nie przebiega pomyślnie. Podczas "przysięgi" Izanami odzywa się pierwsza, przez co rzuca na siebie i swoje przyszłe potomstwo coś na kształt "klatwy". Izanami rodzi wyspę Awaji, a potem 13 innych, m.in: Honshū, Shikoku, Kyūshū, Sado, Oki, Iki i Tsushima + 13 innych bóstw powtórzona ceremonia ślubna Podczas porodu boga ognia - Kagutsuchi - zostają spalone wnętrzności Izanami, doprowadzając ją do śmierci Amaterasu Tsukiyomi Bogini Słońca Bóg Księżyca Susanoo Bóg wichru i burzy obmywanie lewego oka obmywanie prawego oka przemywanie nosa Amaterasu zsyła na ziemię wnuka - Ninigiego - któremu daje królewskie regalia: lustro, klejnoty w kształcie kłów dzika oraz miecz. Boskie pochodzenie cesarza - teraz wszystko staje się jasne i oczywiste! ;) zaprowadzenie porządku! cel Ninigi spotyka piękną niewiastę - Konohanasakuyahime (córka ducha gór) i postanawia wziąć ją sobie za żonę.
Ojciec się zgadza lecz przysyła mu również "brzydką" córkę. Ykhm, Ykhm...Brzydkie kobiety pod jakąkolwiek postacią [duchy, ludzie, tytani, youkai etc] nie istnieją.
Dlatego to świadczy o tym, że ta historia to stu procentowy mit ;) Odesłanie brzydkiej córki do ojca.
Klątwa rzucona przez ducha gór:
potomstwo Konohanasakuyahime będzie nietrwałe "jak kwiaty drzew".
Gdyby Ninigi wybrał brzydką córkę jego ród byłby trwały jak skały. Konflikt między 2 synami Ninigiego: Hoderim i Hoorim. Hoori mieszka przez 3 lata w morzu wraz z ukochaną - Toyotamabime, córką władcy mórz Watatsumiego. Hoderi atakuje Hooriego, który wyszedł na powierzchnię lecz przegrywa, błaga o litość i przekazuje bratu władzę. Żona Hooriego w trakcie porodu przemienia się w smoka (lub rekina, zależy od źródła). Niestety, Hoori to ujrzał, mimo zakazu żony, więc zdenerwowana dziewczyna zaraz po porodzie opuszcza męża i wraca do domu ojca. Dziecko zostawia pod opieką Hooriego i siostry - Tamayoribime, która staje się potem żoną Amatsuhiko, syna Hooriego. Prawnuk Ninigiego i potomek Amaterasu, syn Amatsuhiko - Kamuyamatoiwarebiko- intronizowany jako pierwszy cesarz Japonii (cesarz Jimmu) "Izanagi and Izanami standing on Ame no Ukihashi bridge" ukiyo-e by Ogata Gekko, 1896 Meoto Iwa - poślubione skały Izanami i Izanagiego, pref.Mie "Amaterasu omikami with Guardians Myojin and Taga Myojin" ukiyo-e, artist unknown, Edo period "Dragon: Susanoo no Mikoto, from the series Heroes Representing the Twelve Animals of the Zodiac" ukiyo-e by Utagawa Kuniyoshi, 1840 Yata no Kagami Kusanagi no Tsurugi Yasakani no Magatama "Brać brzydką i być nieśmiertelnym czy zostać z najpiękniejszą ale umrzeć...
Być albo nie być, oto jest pytanie!
Taa...jasne" "Looking for the omen - Mirror of Famous Generals" ukiyo-e by Tsukioka Yoshitoshi, 1880 Źródła:
* wszystkie ukiyo-e: www.ukiyoe.org
* fotografia Meoto Iwa: www.alafista.com
* regalia: wikipedia/artystyczna wizja japońskich regaliów

Tekst został oparty na podstawie książki "Mitologia Japońska" Agnieszki Kozyra Dante Alighieri "Boska Komedia" Kojiki, Księga Dawnych Wydarzeń
Full transcript