Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Celebrytyzm jako przejaw kultury popularnej

No description
by

Marta G

on 2 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Celebrytyzm jako przejaw kultury popularnej

Celebryci w reklamie
„Nasze społeczeństwo nie uznaje rodzimych celebrytów za prawdziwe gwiazdy, ale z drugiej strony nasze obserwacje pokazują, że mają one gigantyczny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie, na marzenia. Za prawdziwe gwiazdy uznawane są te z Zachodu. Gwiazdy z Polski są bardziej codzienne, ale też na tym polega ich siła. Ludzie łatwiej się z nimi identyfikują, stąd to, co reklamują, wydaje się bardziej dostępne w sferze marzeń przeciętnego Polaka. Celebryci potrafią sprzedawać, gdyż nadal przyciągają uwagę" – Julia Izmałkowska, włascicielka Izmałkowska Consulting

„Wykorzystanie celebrytów w reklamie jest techniką manipulacji. Obecność „współczesnych herosów” działa na naszą podświadomość, czy tego chcemy czy nie. Z jednej strony skłonni jesteśmy bezrefleksyjnie akceptować opinie osób atrakcyjnych. Z drugiej podporządkowujemy się autorytetowi - w tym przypadku kogoś sławnego. Z trzeciej działa na nas zasada konformizmu społecznego - skoro dana osoba jest celebrytą, to znaczy, że inni ludzie ją szanują i jej wierzą. Dlatego celebryci efektywnie „sprzedają” nawet bardzo kiepskie produkty”-  Lech C. Król z agencji Adwertajzing

„Problemem jest wykorzystywanie obecności gwiazdy jako konceptu samego w sobie. W takich przypadkach reklama wydaje się dziwna, a obecność gwiazdy sztuczna i wymuszona - co skutkuje znacznym osłabieniem skuteczności kampanii . Inną poważaną zagwozdką jest osobisty wizerunek gwiazdy i ryzyko związane z nieprzewidzianymi zdarzeniami. Uwielbiana gwiazda, robiąc coś głupiego, może z dnia na dzień stać się pośmiewiskiem - a jednocześnie reklamowane przez nią marki. Dlatego celebryta może być doskonałym narzędziem marketingowym, ale i bombą z opóźnionym zapłonem” – Lech C. Król z agencji Adwertajzing

$1.25
Czwartek, 04 grudnia 2014
Vol XCIII, No. 311
Kulturą masową rządzą dwie zasady:
zasada wspólnego mianownika
(przekazy kierowane na najszersze audytorium w istocie mają stylizację kierowaną na człowieka bez wykształcenia)
homogenizacja kultury masowej
(to mieszanie wątków i treści kultury wysokiej w treściach rozrywkowych i łatwych)Celebrytyzm jako przejaw kultury popularnej
Czym jest kultura masowa?
Specyficzna odmiana kultury, której podstawowym celem jest zaspokojenie potrzeb i gustów masowej publiczności. Kultura masowa jest ogółem jednolitych wytworów kultury, użytkowanych współcześnie przez wielkie, zróżnicowane masy odbiorców. Jest to określenie odnoszące się zwłaszcza do treści przekazywanych i odbieranych przez środki masowego przekazu.

Produkty kultury masowej:
gazety
film
audycje radiowe i telewizyjne
reklamy
powieści
piosenki
gry komputerowe
komiks


Kultura masowa
Kultura popularna
Czym jest kultura popularna?
Użytki jakie czynią odbiorcy z przekazów masowych, sposoby w jaki ludzie używają i przekształcają produkty kultury masowej, żeby wytworzyć własne znaczenie i przekazy.

Kultura popularna a kultura masowa.
Różnice:
kultura masowa skierowana jest do pewnego uniwersalnego odbiorcy, zaś popularna kierowana jest do zróżnicowanych wewnętrznie adresatów.
obecnie pojęcie kultury popularnej jest dużo częściej używane, pozostawiając pojęcie kultury masowej raczej dla cech kultury sprzed kilku dekad.
kultura masowa jest ściśle związana z rozwojem mediów masowych (prasa, radio, telewizja), które zaczęły dostarczać wytworów kultury ogromnej liczbie osób, kultura popularna jest wynikiem możliwości uzyskanych dzięki rozwojowi kultury masowej.
kultura masowa jest kulturą nadawców, zaś kultura popularna jest kulturą odbiorców.
kultura masowa zagrożona jest przemocą symboliczną i hegemonizmem, zaś popularna jest społeczną obroną przed hegemonizmem kultury masowej.
kultura narcyzmu
Pojęcie użyte przez Christophera Lasch’a, który określił nim amerykańskie społeczeństwo końca XX wieku.

Oznacza ono zbiorowość ludzi zaabsorbowanych samym sobą, a w szczególności własnym wizerunkiem. Ludzie, którzy chcą stworzyć własną markę, tak aby być produktami do sprzedaży.


Przykładem mogą być celebryci, którzy są zainteresowani sobą w takim stopniu, że są skłonni donieść na siebie samych tylko po to, aby wierni paparazzi ich śledzili.

Kim są celebryci?
Jak można osiągnąć status celebryty?

1.
Status przynależności
(ascribed)
– o byciu celebrytą decydują wówczas względy pokrewieństwa
2.
Status uzyskany
(achieved)

– osiągany własną pracą, talentem czy też urodą
3.
Zjawisko przypisane
(attributed)
– związanego z ekspansją mediów
a)
Celetoid
– szczególna odmiana trzeciego typu. Różniąca się od poprzedniego skondensowaniem i skompensowaniem. Szybkość powstania i upadku zjawiska są jego głównymi cechami.
Trzy rodzaje celebrytów
gwiazdy prawdziwe –
osoby o znaczącym dorobku artystycznym
Subkategorie celebrytów:

Cewebryta
– celebryta, który zdobył sławę w sieci
Celebreality
– celebryta, który zyskał popularność dzięki udziałowi w programie reality-show czy też talent-show
Celetoid
– celebryta reprezentowany głównie przez tabloidy
Trawelebryci
– celebryci-podróżnicy, znani z prowadzenia programów podróżniczych
Celeactor
– postać znana, ale fikcyjna
gwiazdy znikąd–
to przypadek osoby znanej wyłącznie ze względu na sprawy osobiste. Często właśnie ujawnianie historii z prywatnego życia daje im szansę na pojawienie się w mediach, zdobycia rozgłosu, a nawet zrobienia kariery artystycznej

gwiazdy niedokończone –
artyści, którym nie udaje się osiągnąć pełnego sukcesu w wymiarze sztuki, jednak są znani dzięki życiu towarzyskiemu, czy działaniom pozaartystycznym

„celebryta to osoba, która jest znana z tego, że jest znana” (Daniel Boorstin 1961)

„(…)za pośrednictwem mass mediów cieszą się większą obecnością i szerszym zakresem możliwości działania i wpływu (agency), niż reszta populacji. Sławom wolno wkraczać na scenę publiczną, podczas gdy reszta może jedynie patrzeć” (David Marshall)

„celebryci to przede wszystkim osoby, które obdarzamy zainteresowaniem, których poczynaniom bacznie się przyglądamy i o których częściej niż o innych ludziach (oprócz naszych najbliższych, krewnych i intymnych przyjaciół) mówimy – a interesujemy się, przyglądamy i mówimy nie dlatego, że spodziewamy się po nich mądrości i moralnego wzoru, lecz po prostu dlatego, że podobnie czyni tylu innych ludzi, znanych nam osobiście, ze słyszenia, z ekranów telewizyjnych czy ze statystyk” (Zygmunt Bauman)

„celebrities to gwiazdy współczesnego społeczeństwa konsumpcjonistycznego, to osoby znane i/lub sławne” (Wiesław Godzic)
Wyniki badań
Opinie ekspertów

Kilka słów o sławie w sieci
Ile wart jest celebryta?
http://100najcenniejszychgwiazd.forbes.pl/
Jak postrzegamy celebrytów?
Kerry O. Ferris w artykule (The Sociology of Celebrity) przedstawiła fundamentalną klasyfikacje celebtities. Badaczka wyróżniła dwa stanowiska, które Piotr Siuda w artykule „Socjologicza interpretacja celebrities" nazwał:

1. Stanowiskiem patologicznym

2. Stanowiskiem utowarowienia
Majewski w reklamie banku

http://www.polskieradio.pl/8/402/Artykul/680118/
Budowanie wizerunku
Tak jak film, albo wcześniej teart stworzył gwiazdę i jak prasa brukowa, radio i telewizja powołały do życia celebrytę, tak Internet, kolejne medium, realizuje własną recepturę na to, jak rodząca się za jego pośrednictwem sława ma funkcjonować. Tą receptą jest ceWEBryta.
I Ty możesz zostać celebrytą! Jak?
http://studia.tv/jak-zostac-celebryta-wystarczy-skonczyc-celebrystyke/
Dzień Dobry TVN – jak wycenić celebrytę?
Full transcript