Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

PAZARLAMADA GÜNCEL KONULAR

No description
by

HAKAN ERCAN

on 6 June 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of PAZARLAMADA GÜNCEL KONULAR

PAZARLAMADA GÜNCEL KONULAR
DÜNYADA BEŞINCI ULAŞIM SEKLI: HYPERLOOP
En son teknoloji ‘Hyperloop’ sistemiyle neredeyse saatte 1300 km hıza ulaşabilen ‘tüplü taşıma sistemi’ uzun mesafeli yolculukları bir saatin altına indirebileceği düşünülüyor.
Elon Musk tarafından tapray (yeni nesil rayötesi sistem) teknolojisi ile geliştirilmekte olan üst düzey bir hızlı ulaşım aracıdır. Araç, üst düzey ray ötesi sistem (top level sur-rail system) olarak tanımlanmaktadır

Los Angeles ile San Francisco arasındaki 643 km yolu yarım saatte gidecek.
2016 ocak ayında Las Vegas'taki Nevada Çölü'nde 4.8 kilometrelik test yolu inşa edildi ve ilk denemeler geçtiğimiz günlerde yapıldı.

Hyperloop, havasız kanallarda itme gücüyle yani şırınganın suyu itmesi gibi hızlanan, 1300 km ye ulaşabilen bir sistem; yani kanalın içinde kayarak ilerliyor. Itme gücüyle oluşan sürtünme ve hava basıncını elektronik komprasörler sayesinde önden arkaya atarak tüp içinde oluşan basıncı ve tüpün hızını dengeleyebiliyor. Tüp, hava basınçlı tamponlarla destekleniyor. Yerden 0,5 ile 1,3 mm yükseklikte ilerliyor.
Saatte 840 yolcu taşıyabilir ve her tüp 28 yolcu kapasitelidir. Hyperloop'un üç çeşidi var; biri sadece yolcu diğeri sadece araba ve bir diğeri de araba ve yolcu taşıması için. Araba ve yolcu konseptinde 28 yolcu ve sadece üç araba taşınabilirmiş. Her yolcu sadece 50 kg'lık bagaj taşıyabilir. TEK GiDiŞ 20 DOLAR Her istasyonda sağlık ekipleri de bulunuyor.
Vücutta Eriyen ve Kaybolan Çipler

Amerikalı bilim adamları, vücut içerisinde eriyip yok olabilen ultra ince elektronik aygıtlar üretmeyi başardı. Görevi bittiğinde eriyip yok olan aygıtların özellikle medikal operasyonlarda kullanılması öngörülüyor.
Halihazırda bu cihazlar yaraların bakterilerden arınması için kullanılmakta. Cihazlar silikon ve magnezyum oksit bileşenlerinden meydana gelmekte ve koruyucu ipek bir yüzey üzerinde bulunmaktadır. Geliştirilen çipler ince yapısı ile esnek olabilmekte ve deri altına rahatlıkla yerleştirilebilmektedir. Ayrıca su ile teması halinde eriyip yok olmaktadır.
Bilim adamlarının geliştirdiği nanomembran olarak adlandırılan çok ince silikon, su ile temas haline geçtiğinde çözülmekte, çözülme hızı da kullanılan ipek ile sağlanmaktadır.
Çipler laboratuvar ortamında; sıcaklık sensörlerinde, solar hücrelerde ve dijital kamera sistemlerinde denenmektedir.
Çipler tıp alanında açık yaralar üzerine yerleştirilebilecek ve yara kapanmaya yakın ortadan kaybolacak. Ekip bu sistemi fareler üzerindeki yaralarda bulunan zararlı mikropları ısıtarak öldürmede kullandılar. Gelecekte ilaçlara entegre sistemlerle bu çipler beyin ve kalp problemlerinin tedavisinde kullanılabilecek.
Ekip üyelerinden Prof, Omenetto; “Eski teknolojiye sahip atık elektronik ürünlerin zamanla çözülüp kaybolacağı bir sistem ile çevre kirliliği konusunda önemli bir adım atmış olacağız”. dedi.
HAZIRLAYAN: HAKAN ERCAN
201222401044

TEŞEKKÜRLER
Full transcript