Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

AVCILAR SOKAK SANATI FESTiVALi

No description
by

Esra Yalçın

on 11 June 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of AVCILAR SOKAK SANATI FESTiVALi

PROJENİN ADI:
AVCILAR SOKAK SANATI FESTiVALi
AvArt

design by Dóri Sirály for Prezi
ESRA YALÇIN
SUAT GÜNEŞ
CEYHUN TOPRAK
SEDA BAŞIBÜYÜK
PROJE ÜYELERİ
PROJENİN AMACI
ARTSTREET
SOKAK SANATI VE AVCILAR
Sokak sanatının geçmişi çok eskiye, ilkçağlara kadar dayanıyor. Mağara duvarlarına çizilen şekiller nedenilye 4. veya 5. yüzyıl dönemlerine dayandığı, Pompei’deki duvar yazılarının graffiti sayıldığı söylenebilir. Bu çağlardan itibaren insanlar duvarlara bir şeyler kazımaya, çizmeye başlamışlar. Yıllar, yüzyıllar ilerledikçe modernleşmenin de getirdiği etkiyle çizimler duvarlardan tuvallere aktarılmış. Ama sokak sanatçıları ilkçağlardan bugüne sokak sanatı geleneğini aktarmışlardır.
Günümüzdeki anlamıyla graffitinin ana çıkış noktası ise 1940’lı II. Dünya Savaşı günlerine denk gelmektedir. Almanya’yı Doğu ve Batı şeklinde ikiye bölen Berlin Duvarı’nın her iki yanı protest kişilerce boyanarak, yazı ve sloganlarla bezenmiştir. Ardından bağımsız bireyler graffitiyi geliştirdi. Sosyal içerikli iletiler dışında, bireysel seçimleri de yansıtmaya başlayan graffitiler giderek renklendi. 1970’lere gelinirken, bu görsel uygulama, şehir duvarlarından metro duvarlarına geçerken, New York’tan ABD’nin hemen hemen tümüne yayıldı. Onlar kalıplara sıkıştırılmaya çalışılmış sanatın isyancı çocuklarılar aslında. Onlar tuvalleri değil; duvarları, yerleri, sokakları tercih ettiler. Gelişen teknoloji ve artan imkanlar sayesinde kendilerini geliştirdiler ve yüzyılımızın getirdiği mutsuz boş bina cephelerine, fabrika duvarlarına hayal dünyalarını yansıtarak onlara birer ruh, sokaklara ise canlılık getirdiler. Işte ilkçağlarda fresk diye adlandırılan bu büyük heybetli eserlere günümüzde “Mural” deniyor.Aslında kelimenin tam anlamı Şehirlerin mutsuz boş bina cephelerine, dev fabrika binalarına yapılan heybetli sanata deniyor. Bina cepheleri, dev fabrika duvarlar grinin kasvetinden kurtulup bu isimle hayat buluyor, şehre yeni bir soluk oluyor.
Hayal güçlerini sokaklara aktararak, sanatlarını herkesle paylaşan bu özgür ruhlu sanatçılar kimileri tarafından vandalist ilan edildilerse de, onlar galerilerin değil sokakların sanatçılarıydılar. Ve şimdi bu isyankar sanatçı arkadaşlarımızın dördünü Avcılar’da ağırlamayı hedefliyoruz. Onlar duvarlarımızı şenlendirirken biz Avcılar sokaklarını festival alanına çevirelim istiyoruz. Avcılar Sokak Festivali kapsamında yalnızca mural ile değil; beraberinde workshoplar, film gösterimleri, tiyatro oyunları ile avcıların gençlerini biraraya getirmeyi planlıyoruz.
PROJENİN UYGULANACAĞI YER
PROJENİN UYGULAMA TAKVİMİ
YAPILACAK HEDEFİ

PROJENİN MALİYETİ
PROJENİN GÜÇLÜ YÖNLERİ
PROJENİN ZAYIF YÖNLERİ

FIRSATLAR
PROJENİN AMACI
Full transcript