Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Tübitak Projesi Sunum Genel Hatlar

No description
by

Ömer Delikaya

on 14 June 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Tübitak Projesi Sunum Genel Hatlar

Öğrenci Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Proje Aşamaları

Dosya Hazırlama Süreci
Başvuru süreci
Final Sergisi
Dinlediğiniz
için Teşekkürler
Tübitak Projeleri Hazırlık ve Sunum Süreci
Genel Bir Bakış
Öğrenciye Kazandırdıkları
TÜBİTAK Bilim Fuarları, öğrencilerin bireysel ilgileri doğrultusunda seçtikleri konuları inceleyerek hazırladıkları projelerle, bilimsel araştırma süreçlerini yaşayarak öğrendikleri, etkinliklerdir. Öğrencileriniz bu etkinliklerin planlanması, hazırlanması ve gerçekleştirilmesi aşamalarında eleştirel düşünme, zaman yönetimi, problem çözme, yazılı ve sözlü sunum ile bilimsel araştırma becerilerini geliştirecek, sabırlı ve özgüvenli olmayı öğrenecek, liderlik vasıflarını kazanacaktır.
TÜBİTAK Bilim Fuarları ile öğrenciler ilgilendikleri bilimsel konular hakkında daha fazla bilgi edinebilme şansını yakalarlar. Bilimsel konularla ilgilenirken bilimsel düşünceyi öğrenirler ve problem çözme kabiliyetlerini geliştirirler. Deney yapma disiplini kazanırken, deneyler sırasında elde ettikleri bulguları ve araştırmalarının sonuçlarını sunumlar yaparak ifade edebilirler.
Her öğrenci sadece bir proje ile katılabilir ve proje ekipleri en fazla 2 kişiden oluşmalıdır.

Proje ekibini 2 kişi olarak seçmek hazırlama ve sunum sürecinde , jüri karşısında projenizi avantajlı hale getirir.

Bir projede sadece bir danışman görev alabilir ve danışman istediği sayıda projeye danışmanlık yapabilir. Projede danışman olması zorunlu değildir.

Seçtiğimiz öğrenciler sosyal, hitabeti güçlü ve özgüveni yerinde olmalıdır. Özellikle projeyi sunarken bu kriterler önem kazanır.

Uzun bir süreç içerisine gireceği için yarı yolda bırakmayacak, heyecan içerisinde araştırma yapacak şekilde istekli olmalıdır.
Proje ekibini 2 kız öğrenci yada iki erkek öğrenci olarak oluşturmak. Proje araştırmasında, egzersiz dışı çalışmalarda, finalde otelde yapılan hazırlık sürecinde size kolaylık sağlayacaktır. Bu kriter okulumuzun misyonuna da uygundur.
Öğrenci velilerine projenin öğrenci için önemini ve proje sürecini anlatıp desteğini almak bölge ve final sergisinde çıkabilecek izin sorunlarını en başından çözecektir. Ailenin de bu sürecin takipçisi olması öğretmenin işlerini kolaylaştıracaktır.

Finallerde öğrencinin birinin katılmaması diskalifiye sebebidir.
Hangi bulaşık sabunu yağ lekelerini temizlemede daha etkilidir?
Hangi kâğıt havlu daha emicidir?
Karıncalar kokuya nasıl tepki verir?
Muhabbet kuşları hangi tür yemlerden daha çok hoşlanır?
Seçilen bir çiçek için en uygun su miktarı ne kadardır?
Konunuz sunuma uygun görseller oluşturabileceğiniz. sergi sırasında insanların dikkatini ve ilgisini çekecek şekilde seçilmelidir.
Mayınlı arazide yön bulma aracı yazılımı
simulasyonu
Suriye sınırımızdaki mayınların temizlenmeye başladığı dönem hazırladığımız bu projede askeri kayıpları en aza indirecek şekilde dizayn edilebilecek bir robotun yazılım algoritmasını hazırlayıp simulasyonunu flash programında gösterme projesi. Yapay zeka uygulaması olan bu yazılımda robot mayına göre en kısa mesafeyi belirleyip ne tarafa gideceğini kendisi karar verebiliyor.
Proje fikri için tez arşivlerinden, yabancı internet sayfalarından (çin alışveriş siteleri vb.) daha önce bölge sergisine katılmış projelerin olduğu tübitak sitesinden , bilimsel kitaplardan faydalanabilirsiniz. Her proje geliştirmeye açıktır. Proje dosyanızda alıntı yaptığınız veya esinlendiğinizi açık bir şekilde ifade etmeniz jüri gözünde sizi avatajlı hale getirir.
s- kripto projesi
Öğrencinin konu araştırması sırasında eline geçen kriptoloji tarihi isimli bir kitap sayesinde kriptoloji ile tanışıp şifreleme algoritmaları hakkında bilgi sahibi olduk ve kendi şifreleme algoritmamızı geliştirdik.
Samsun bölge finalinde
ikincilik
kazandık.
Hazırladığımız dosyaların biçimsel ve içerik olarak değerlendirilmektedir.
Özensiz hazırlanmış dosyalar jüri nezdinde proje fikri ne olursa olsun ilk etapta elenmektedir.
Dosyada kullanacağınız yazı stilleri (font, yazı büyüklüğü, renk, tablolar vb.) gösterişten uzak okunaklı ve belirli bir düzen içerisinde olmalıdır. Örneğin, kenar aralıkları, başlık, yazı stili tüm projede uyumlu olmalıdır.
Jürilerin üniversite hocaları olduğu göz önüne alınırsa, dosyaların tez standartlarına göre yazmak öğrenciye büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu konuda öğretmen öğrenciye gerekli rehberliği yapabilir. Çünkü öğrenci bu tür konularda gerekli yeterliliğe sahip değildir.
Tübitak proje kitapcığı içindeki örnek projeler incelenip dosya yazımında fikir sahibi olabilirsiniz.


Dosyalarınız içerisinde

proje planı, çalışma takvimi, amaç, hipotez, yöntem, sonuçlar, yeterlilikler ve tartışma bölümü olması size avantaj sağlar.
Dosya hazırlama aşamasında kesinlikle öğrenciler aktif bir şekilde çalışmalıdır.
Jüri karşısında dosyalarını savunmak zorunda kalacaklar ve gelecek tüm sorulara hazırlıklı olmalıdırlar.
Başvuruya başlamadan önce şifresini sizin belirleyeceğiniz bir posta hesabı açmak sonrasında oluşabilecek sorunların
(Öğrencinin şifresini unutması, Gereksiz uzun posta adresleri, öğrencinin posta hesabının çalınması vb. )
önüne geçer.
Proje dosyanızı pdf şeklinde 3 parça olarak kaydetmeniz gerekmektedir.

Proje dosyasının tamamı
Proje planı
Proje özeti

Proje stantlarınızın ilgi çekici olması için afişler , maketler, yaptığınız uygulamanın yada donanımın ne olduğunu nasıl çalıştığını gösteren el ilanları, Afyonu tanıtan çeşitli ikramlar (lokum vb. ) standınızda bulunmalıdır.
Bölge finalinde öğrencileriniz , ziyaretcilere proje tanıtımı yapmaya başladığı ilk 1-2 saat içerisinde yanlarında bulunmanız ve anlatımdaki eksiklikleri hatırlatmanızda büyük fayda vardır.
Fakat daha sonrası için onları projeleri ile başbaşa bırakmanız ve herşeyi öğrencilerin kontrolüne bırakmanız gerekmektedir.
İlk gün tüm jüriler habersizce stantları gezerek öğrenci performanslarını ölçebilir.

Bu sebeple öğrencilerinizin ciddiyetini koruyarak sergi başlangıcından sonuna kadar devam etmelerini sağlamalısınız.
Final sergisi sırasında diğer branşlarda hazırlanmış projeleri incelemeyi ihmal etmeyin. Daha sonrasında kendi branşınız dışındada proje hazırlayabilirsiniz ve bu projeler size esin kaynağı olabilir.
Akşamları öğrencilerinizle vakit geçirmeyi ihmal etmeyin. Proje finali onlar için unutulmaz bir anı olacaktır. Final sergisi sonucu ne olursa olsun okula geri döndüklerinde büyük bir gurur ve mutluluk yaşayacaklardır. Bu bir sonraki sene size diğer öğrencilerin istek ve motivasyonunda çok büyük fayda sağlayacaktır.
Bölge sergisine davet edilmeyen projeleri hazırlayan arkadaşların final sergisini gezmeleri dosya hazırlama ve proje seçimlerinde yaptıkları hataları görmelerine katkı sağlayacaktır.
TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca LİSE öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Teknolojik Tasarım ve Tarih alanlarında ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI düzenlenecektir.
Öğretmenler olarak bilmeniz gereken ilk şey, öğrencilerinizin bir bilimsel proje yapması için gereken rehberlik süresinin düşünüldüğü gibi uzun olmadığıdır. Öğretim programlarında yer alan, proje tabanlı öğretim gibi yöntemleri ön plana çıkarmanız ve proje hazırlama çalışmalarıyla ilgili geçmiş tecrübelerden yararlanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.
Araştırma Sorusu Bulma
Öğrencilerin araştırma sorusu bulmak için çevrelerini sorgulaması gerekir. Bazen çevrede gözlem yapmalarını sağlamak, bazı noktaları merak etmeleri ve sorgulamaları için yararlı olabilir. Öğrencilerin araştırma-öğrenme isteği duymaları için soruların bilmedikleri konular hakkında olması gerekir.

Araştırma soruları basit olabilir, önemli olan, öğrencilerin
cevapları bilmemeleri ve bilimsel süreci uygulayarak öğrenmeleridir. Araştırma sorusu test edilebilir olmalı ve veri toplamaya imkân tanımalıdır. Araştırma sorusu şu örneklerdeki gibi olabilir:
Örnek Sorular
Veri Toplama ve Yorumlama
Deneyde olanlar ya da olayın kendisi gözlenerek veri toplanır. Veriler ilk anda pek anlamlı gelmeyebilir. Düzenlenmeleri ve yorumlanmaları gerekir. Düzenleme yapılırken tablolar ve
grafikler ya da şekiller yardımcı olur. Değişik şekillerde sınıflandırmalar ve karşılaştırmalar yapılabilir. Veriler düzenlenip karşılaştırıldığında bazen değişik örüntüler ve sonuçlar fark
edilebilir ve artık veriler hakkında konuşmaya başlanabilir. Verilerin incelenmesi ve oluşturulması projenin yapımında önemli bir role sahiptir.
Sunum
Araştırmanın, tamamlandıktan sonra yazılı ya da görsel olarak sunulması önemlidir. Bazı araştırmaların sonunda rapor yazılarak her aşama açıklanır. Bazı araştırmalarda poster hazırlanarak
aşamalar daha kısa bilgilerle ve görsel yolla sunulur. TÜBİTAK Bilim Fuarları’nda öğrencilerden projelerini tanıtan bir poster hazırlayıp sunmaları beklenmektedir.
Final Yarışmasında dereceye giren adaylar YGS’ye girdikleri yıl, bir kereye mahsus olmak üzere derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanacaklardır
Önemli bir Nokta
Full transcript