Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

bilgisayar

No description
by

semra günay

on 6 May 2010

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of bilgisayar

.. BILGISAYARIN TARIHÇESI Bilgisayar, en basit bakıs açısıyla bir matematiksel islemci, yani hesap aracıdır. Basit hesap makinesi olan boncuk dizini(abaküs)
ilk bilgisayar olarak tanımlanmaktadır. 2. Dünya savası sürecinde ordunun daha hızlı bilgisayarlara gereksinim duyması, bilgisayar tarihinde bir devrim yaratan ENIAC ın yapılmasına yol açmıstır.ENIAC, J.Presper Eckert ve John W.Mauchly ekibiyle 1945 yılında yapıldı. En büyük özelligi elektron tüpleri(bugünkü ciplerin atası) ve RAM bellek kullanılması olmustur. ENIAC ın ardından kısa ömürlü olan ve DEVAC adı verilen bilgisayar ve ticari anlamda satısa sunulan ilk bilgisayar olan UNIVAC yapılması uzun zaman almıstır. Kisisel Bilgisayarlar
Bilgisayarların çalısma prensibi; matematiksel islem temeline dayanır. Çesitli programlama dilleri ile hazırlanmıs olan yazılımlar sayesinde bir çok alanda kullanılabilmektedir. Güncel bilgisayarlar kisisellestirilerek Personel Computer(PC) adını alarak cebe sıgacak kadar kücülmüs ve hızları büyük asamalar kaydetmistir. 1. Nesil Bilgisayarlar 1946-56 yılları arasında vakumlu tüpler kullanılan bilgisayarlardır. 2. Nesil Bilgisayarlar 1957-63 yılları arasında tüplerin yerine transistörlerin kullanıldıgı bilgisayarlardır. 3. Nesil bilgisayarlar 1964-79 yılları arasında kullanılan entegre devrelerin kullanıldıgı bilgisayarlardır. 4. Nesil Bilgisayarlar 1980 den sonra transistörlerin yerine mikroçiplerin kullanıldıgı bilgisayarlardır.Bugün kullandıgımız bilgisayarlar bu kusaga aittir. 5. Nesil Bilgisayarlar Bugün tamamen 5. kusak bilgisayar olarak tanımlanabilecek bir makine henüz yok. Besinci kusak bilgisayarlarda ön plana paralel islem yöntemleri degil insan gibi düsünebilen ve insan gibi hissedebilen makinaların tasarlanması çıkmaktadır.
Full transcript