Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Travels, Resolutions and Goals for VIet Nam
by

Anna Mikoluk

on 10 December 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Tradycje Świąteczne
Tradycje
Świąt Bożego Narodzenia
Wigilia (łac. czuwanie)
Pierwotnie oznaczała straż nocną i oczekiwanie. W słowniku kościelnym nazywa się tak dzień poprzedzający większe święto. Do stołu wigilijnego zasiadano gdy zabłysła....
Wigilia
Pierwsza Gwiazdka
Nadchodzą święta Bożego Narodzenia. Czas na który z wytęsknieniem czekamy, czas zadumy i refleksji w gronie najbliższych osób, najbardziej rodzinne święta.
Jak zmieniały się święta Bożego Narodzenia i jak obchodzono je w Polsce i za granicą?
Przedstawiamy krótką historię świąt i tradycje z nimi związane.
Pierwsza zdawkowa informacja o świętach tak dzisiaj dla nas ważnych pochodzi z roku 356. Datę Bożego Narodzenia przeniesiono wtedy z 6 stycznia na 25 grudnia, jako przeciwwagę dla obchodzonego równocześnie święta narodzin boga Słońca.


Punktem kulminacyjnym Wigilii Bożego Narodzenia jest uroczysta kolacja, do której tradycja nakazywała zasiadać po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki.
Opłatek
Zwyczaj łamania się opłatkiem wywodzi się od pierwszych chrześcijan, którzy dzielili się chlebem na znak, że są wspólnotą. Przełamując się opłatkiem dzielimy się radością, pokojem i miłością.
Pasterka
Po uroczystej kolacji, składaniu życzeń, większość wiernych wybiera się do kościoła na Pasterkę.
Jest to msza święta, odprawiana w Wigilię o północy nazywana "Pasterką" na pamiątkę tego, że pierwsi nowonardzonego Jezusa przywitali pasterze strzegący nieopodal w polu swych stad. Uznawana jest za jedną z najważniejszych tradycji bożonarodzeniowych. Tradycyjnie rozpoczyna ją kolęda "Wśród nocnej ciszy".
Dla chrześcijan, nie znających dokładnej daty narodzin Zbawiciela, data ta miała znaczenie symboliczne. Chrystus - Światłość przychodząc na świat przezwyciężył ciemności grzechu, podobnie jak światło słońca coraz dłuższego dnia przezwycięża ciemności nocy. Jest to oczywiście jedna z wielu hipotez i interpretacji najstarszych materiałów.
Historia świąt Bożego Narodzenia
Pewne jest jednak to, że w średniowieczu święto Bożego Narodzenia obchodzono niezwykle hucznie, dominował wesoły, beztroski nastrój. Natomiast w XVII wieku zaczęła się krystalizować dzisiejsza wizja świąt. Boże Narodzenie pozostało oczywiście radosne, lecz wzbogaciła je zaduma, refleksja nad własnym życiem, czy też nad samym zbawieniem.
Kolędy
Kto wyobraża sobie święta bez kolęd? Jest to nierozerwalny element świętowania w niemal każdym polskim domu. Zwyczaj kolędowania wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich, na początku miał wymiar jedynie towarzyski. Z biegiem czasu przybrał jednak charakter religijny, znany po dziś dzień. Do najbardziej popularnych kolęd należą m.in.: "Wśród nocnej ciszy", "Cicha noc", "Dzisiaj w Betlejem", "Jezus Malusieńki", "Lulajże Jezuniu" czy "Pójdźmy wszyscy do stajenki".
Święta za granicą
Boże Narodzenie to niezwykły okres dla wszystkich, bez względu na odległość, czy klimat. Wyjątkowa atmosfera towarzysząca temu świętu sprawia, że ludzie z różnych zakątków świata ulegają magicznej ekspresji. W poszczególnych krajach tradycje i zwyczaje różnią się między sobą, jednak wszędzie Boże Narodzenie obchodzone jest uroczyście.
Przy wigilijnym stole
posadź nieprzyjaciół -
oni też mają gorące serca;
odwiedź chorych,
zaparz im herbatę;
opowiadaj ociemniałym
o gwieździstym niebie...
Dla każdego z nich
bądź drogowskazem życia,
Drogą, która prowadzi do Boga.

Nie odmawiaj pomocy,
nie gaś świecy,
nie noś urazy,
bo nie zdążysz przeprosić...
Zbyt ciężko wędruje się pod wiatr
bez odpoczynku w czyichś ramionach,
bez przyjmowania pomocy –
Ty dobrze wiesz, gdzie jej szukać...

Przypomnij sobie chłód
i ciemność zimowej nocy,
byś nigdy nie zapomniał pragnienia.
By Wiara, Nadzieja i Miłość
biły z Twych rąk.
Nie bój się podnieść z ziemi
Liści – wspomnień minionych dni,
bo nie wszystko stracone.

Zgiełk fajerwerków szybko przemija...
Pozostaje płomyk - twarz, odbita w lustrze,
znajoma od lat,
może bardziej zamyślona...
Weź opłatek:
„Życzę Ci, by Dobro
mieszkało w Twym sercu”.
Pościel żłobek Maleńkiemu
i zanuć kolędę...
Raźniej Wam będzie we dwoje.

A jeśli już czekasz,
czekaj z pokorą,
bo nic co ciche
nie zapuka głośno do drzwi.
W taką noc pomyśl o tych,
co nigdy nie spacerują
w Twych myślach
i powiedz im :
„Wesołych Świąt”.

Nie zostawiaj pustego miejsca,
gdy nie czekasz,
bo nie przyjdzie ten
którego nie znasz.
Otwórz więc drzwi
i obok siebie postaw nakrycie,
by gorący oddech wigilijnej strawy
rozgrzał Twoje serce.

Nie omijaj...

Nie rań...

Nie okradaj...

Nie zabijaj...

... KOCHAJ !

Spójrz w oczy szaleństwu zimy,
bo życie Twoje to pory roku
i jeśli mróz skuł lodem Twe serce-
walcz,
by zło nie odebrało Ci
reszty tej wiosny,
która zakwitła w Twym sercu.

Świąteczne życzenia
Grecja
Hiszpania
W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Przed Bożym Narodzeniem każda rodzina zaopatruje się w szopkę. Wigilijna wieczerza rozpoczyna sie po Pasterce. Głównym daniem jest pieczona ryba oraz "Ciasto Trzech Króli", w którym zapieka się drobne upominki. Po pasterce wszyscy wychodzą na ulice oświetlone barwnymi żarówkami, śpiewają kolędy i tańczą do białego rana. Prezenty rozdawane są 6 stycznia na pamiątkę darów, które Jezus otrzymał od Mędrców ze Wschodu.
Meksyk
W Meksyku już 15 grudnia wiesza się pod sufitem piniatę - gliniane naczynie wypełnione słodyczami. Pod nią gromadzą się dzieci. Jedno z nich rozbija piniatę kijem, co rozpoczyna wyścig w zbieraniu słodyczy. Głównym daniem wigilijnym jest wędzony dorsz z papryką i oliwą oraz małymi grzankami. Podaje się również pieczonego indyka, owoce, słodycze. W Meksyku podczas świąt rodzina dzieli się słodkim chlebem w środku, którego zapieczona jest ceramiczna laleczka. Znalazca musi urządzić przyjęcie podczas Dia de calendaria odbywającego się 2 lutego. Święta Bożego Narodzenia w Meksyku rozpoczynają się 23 grudnia. Odbywa się wówczas słynna w całym kraju Noche de los Rábanos (noc rzodkiewek).Na wszystkich ulicach rozstawione są stragany, na których można podziwiać ręcznie rzeźbione okazy olbrzymich rzodkwi. Zazwyczaj przedstawiają one sceny religijne. Zwieńczeniem całego dnia jest wspaniały pokaz sztucznych ogni.
Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Obiad, bo trudno tu mówić o wieczerzy, składa ię z pieczonego indyka i " płonącego puddingu". Wieczorem w Wigilię angielskie dzieci wywieszają swoje pończochy za drzwi, by nazajutrz rano odnaleźć je wypełnione prezentami.
Tu narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą u sufitu. Taki pocałunek przynosi szczęście i spełnienie życzeń.
Londyn jest ojczyzną pierwszych kartek z życzeniami. W 1846 roku Jon Horsley z Anglii zaprojektował pierwszą kartkę świąteczną z napisem "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku".

Greckie Boże Narodzenie jest spokojnym, uroczystym okresem. Rozpoczyna się 6 grudnia w dniu Świętego Mikołaja, kiedy to wszyscy wymieniają się podarunkami i trwa aż do 6 stycznia - święta Trzech Króli.
Grecy wigilijny wieczór najchętniej spędzają poza domem. Ten wyjątkowy czas dzielą z przyjaciółmi. Do wigilii zasiadają o bardzo późnej porze. żego Narodzenia chłopcy śpiewają kolędy, za co dostają słodkości: migdały i orzechy, bądź też pieniądze. Często kolędy te są śpiewane przy akompaniamencie małych metalowych trójkącików i małych glinianych bębenków. Za śpiew dzieci często nagradzane są słodyczami i suszonymi owocami.
Nabożeństwo zaczyna się o czwartej rano i trwa aż do wschodu słońca. Ważną potrawą dla Greków jest Christopsomo (Chleb Chrystusa). Jest to okrągły bochenek ozdobiony na szczycie krzyżem, wokół którego ludzie stawiają symbole z ciasta przedstawiające wszystko to, co oznacza długotrwałość. Jeśli biesiadnicy pochodzą z wyspy i są rybakami na ich stole zobaczysz chleb z rybą.
Grecką tradycją jest stawianie zamiast choinki przystrojonego świątecznie modelu żaglowca. Jest to najważniejszy symbol bożonarodzeniowy w tym kraju. Obchody świąt Bożego Narodzenia trwają w Grecji aż 12 dni.
Szwecja
W Szwecji Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu. Tradycyjna szwedzka uczta składa się z iutfisk, czyli rozmoczonej suszonej ryby o dość mdłym smaku. Potem podaje się galaretkę wieprzową, głowiznę i chleb,
a na deser pierniczki. Nie stawia się wolnego nakrycia na stole, ale za to odwiedza się samotnych. Szwedzi nie śpiewają kolęd, lecz tańczą wokół choinki.

Niemcy
Francja
W Niemczech "Boże Narodzenie" obejmuje trzy dni: 24 grudnia -"Wigilię", pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, narodziny Jezusa Chrystusa (25.12.) i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12.). W Wigilię w chrześcijańskich rodzinach przed lub po uczestnictwie w Mszy Świętej zapala się świece na choince i wtedy rozpoczyna się "gwiazdka" tzw. "Bescherung". Śpiewa się lub słucha się kolęd i członkowie rodziny obdarowują się wzajemnie prezentami. Dzieciom opowiada się legendę mówiącą, iż prezenty przyniósł Święty Mikołaj lub Dzieciątko Jezus. Wiele rodzin wynajmuje nawet Mikołaja, którego rolę odgrywają studenci przebrani w kostium. W pierwszym i drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia wielu ludzi udaje się do kościoła na świąteczne msze. 25 i 26 grudnia są dniami świątecznymi wolnymi od pracy.
We Francji świąteczną atmosferę wyczuwa się już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Wszystkich opanowuje gorączka zakupów. Właściciele sklepów prześcigają się w pomysłach dekorowania wystaw. Ulice miast przystrojone są kolorowymi lampkami i gwiazdkami.
Święta Bożego Narodzenia pełnią we Francji bardzo ważną rolę. Są to święta rodzinne. Francuzi wręczają sobie ręcznie robione kartki świąteczne oraz kupują prezenty. We Francji, w przeciwieństwie do Polski, nie obchodzi się Wigilii. Francuzi biorą udział we mszy 25 grudnia a po niej siadają do wspólnego obiadu. W ten dzień je się indyka nadziewanego kasztanami i pije szampana. We Francji dzieci wierzą, że to mały Jezus przynosi im prezenty, które w wigilijną noc wkłada do bucików ustawionych przy kominku.

Włochy
We Włoszech już 8 grudnia ubiera się choinkę oraz budowane są żłobki w kościołach. Włosi wysyłają wiele kartek z życzeniami do rodziny i przyjaciół. 24 grudnia obchodzona jest Wigilia - uroczysta kolacja, podczas której jedzone są typowe włoskie ciasta - penettone i , a także nugat, migdały i orzechy laskowe. Włosi biorą udział w Pasterce. W czasie Bożego Narodzenia rozdają prezenty. Centralne ulice miast zdobią wielkie choinki.
Czechy i Słowacja
Okres świąteczny rozpoczyna się tu 24 grudnia. Ludzie wierzący przez cały ten dzień zachowują post, następnie składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami. W prawie każdym domu stoi choinka, wokół której gromadzą się domownicy zasiadający do wspólnej kolacji, gdy na niebie ukaże się pierwsza gwiazdka. Na stole nie może na przykład zabraknąć "vánočky" - tradycyjnego białego ciasta przypominającego wyglądem i smakiem polską słodką chałkę z bakaliami. Na Słowacji, a przede wszystkim w okolicach Bratysławy, w miejsce zupy grzybowej często podawany jest kapuśniak. Czesi i Słowacy przywiązują też ogromną wagę do suszonych owoców oraz jabłek, które służą nie tylko do jedzenia, ale także do świątecznych wróżb.
Węgry
Na Węgrzech w czasie świąt organizuje się wielkie bale dla dzieci. Najważniejszy z nich odbywa się w stolicy kraju, Budapeszcie, w budynku Parlamentu. Uczestniczą w nim znani aktorzy i artyści. Pod obrus leżący na stole wkłada się sianko. Wyciągnięcie najdłuższego źdźbła wróży długie życie. W czasie Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia Węgrzy jedzą pieczonego indyka, zupę rybną oraz rosół z kury. Na stole nie może zabraknąć ciasta z makiem, bo mak zapewnia rodzinie miłość.
Austria
W Austrii w Wigilię po piątej po południu rozbrzmiewa w oknach mały dzwoneczek.
To znak, że rozpoczyna się świąteczna kolacja. Austria jest ojczyzną jednej z najpiękniejszych kolęd na świecie "Stalle Nacht, heilige nacht"
("Cicha noc, święta noc”)

Stany Zjednoczone
Tradycyjna amerykańska rodzina nie obchodzi
Wigilii, a 26 grudnia jest normalnym dniem pracy. Nie umniejsza to jednak roli, jaką Boże Narodzenie pełni w kulturze USA. Każda amerykańska rodzina pieczołowicie i z dużym wyprzedzeniem przygotowuje się na ich nadejście. Ulice i domy przystrajane są tysiącem migocących światełek i lampek. W ogródkach i witrynach sklepowych pojawiają się świąteczne dekoracje. Wszędzie rozbrzmiewa dźwięk kolęd, a w powietrzu unosi się zapach choinek.
Jedną z ważniejszych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych jest dawanie prezentów - wzajemne obdarowywanie się. W każdym domu pod choinką piętrzą się prezenty, a ich otwarcie następuje w świąteczny poranek przed śniadaniem. Kulminacyjnym punktem Bożego Narodzenia jest uroczysty obiad, na którym nie może zabraknąć bliższej i dalszej rodziny.

Full transcript