Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Problem by Quinn, Maeve, Emma, Kyle, Adian

No description
by

735676 735676

on 6 October 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Problem by Quinn, Maeve, Emma, Kyle, Adian

Our Question
Part B.
Which brand is selling the better value and by how much?
Part C.
Answser key
a. $3.80 for 1 gallon
b. B by 86 cents
c.
Part A.
What is the rate that Brand B is selling for
Problem by Quinn, Maeve, Emma, Kyle, Adian
Tom needs to buy oil for his semi for a year. Brand A sells 3 gallons for $14 and Brand B sells 5 gallons for $19. He needs 196 inches filled.
Tom finds out 1 inch needs .6 gallons of oil. if he needs 196 inches cubed filled, how much does for the brand of your choice?
B: $3.8 for $1
Brand B has the better value by $.86
Full transcript