Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Moje wakacje w Polsce :)

No description
by

Zosia Farkowska

on 5 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Moje wakacje w Polsce :)

Moje wakacje w Polsce :)
Jeziora Mazurskie są bardzo bogate w roślinność. Rośliny do życia potrzebują:
światła
soli mineralnych
dwutlenku węgla
tlenu
odpowiedniej temperatury
W sierpniu pojechałam nad mazury do Mikołajek. Mikołajki to niewielkie, bo liczące niespełna 3800 mieszkańców, urocze miasteczko w położone północno-wschodniej Polsce, zwane „perłą” Mazur. Miejscowość od lat jest okrzyknięta żeglarską stolicą Polski ze względu na piękny, zadbany port jachtowy nad jeziorem Mikołajskim.
Miejscowość znajduje się w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie mrągowskim, w niewielkiej odległości od stolicy województwa – Olsztyna. Mikołajki leżą w malowniczej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Umownie pod mostem drogowym łączą się ze sobą dwa duże jeziora Tałty i Mikołajskie.
Na zachodnim brzegu jeziora Mikołajskiego rozciąga się Puszcza Piska, porośnięta wiecznie zielonymi lasami sosnowymi i świerkowymi, z niewielką domieszką drzew liściastych jak brzozy, olchy czy dęby. Przez jej obszar przebiega Mazurski Park Krajobrazowy ze swym najcenniejszym rezerwatem – jeziorem Łuknajno, które to jest ostoją łabędzia niemego. Rezerwat ten zlokalizowany jest na północno – wschodniej granicy miasta.
Skansen Galindów leżący na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do Jeziora Bełdany to bardzo interesujące miejsce. Galindia była jedną z krain w południowej części Prus, którą zamieszkiwało plemię Galindów. Skansen Galindów w MikołajkachOd rekonstruuje osadę, gdzie odtwarza się codzienne życie plemienia, a w widowiskach historycznych przedstawia się rózne zwyczaje i rytuały. Ciekawą atrakcją turystyczną tego miejsca jest pozorowany napad rabunkowy na przyjeżdżających autokarem turystów.
Przez niecały tydzień przepłynęliśmy przez jeziora: J.Nidzkie,
J.Bełdany, J.Mikołajskie, J.Tałty, J.Tałtowisko, J.Kotek Wielki, J.Szymon, J. Symoneckie i J. Jagodne.
Jezioro Nidzkie jest jednym z największych w Polsce. Bardzo urozmaicona linia brzegowa, wiele głęboczków i górek podwodnych, obfita roślinność nad i podwodna czynią je atrakcyjnym wędkarsko. Okoliczne lasy pełne są grzybów, wszelkiej zwierzyny i ptactwa. Często widziane są sarny, jelenie, zające, lisy, czaple, żurawie, rybitwy i majestatyczne szybujące orły.
Jezioro Bełdany ma 12,5 km długości, a w najwęższych miejscach zaledwie 200 m szerokości. Na jeziorze są 3 wyspy. Jezioro leży w całości na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego i jest otoczone otoczone sosnowo - świerkowymi lasami Puszczy Piskiej.
Jezioro Mikołajskie w części południowo-wschodniej łączy się ze Śniardwami – największym mazurskim jeziorem, natomiast od strony południowo-zachodniej z jeziorem Bełdany.
Na zachodnim brzegu jeziora Mikołajskiego rozciąga się Puszcza Piska, porośnięta wiecznie zielonymi lasami sosnowymi i świerkowymi, z niewielką domieszką drzew liściastych jak brzozy, olchy czy dęby.
Jezioro Tałty połączone jest od północy z jeziorem Ryńskim. Razem tworzą najgłębszy zbiornik w kompleksie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro o dobrze rozwiniętej linii brzegowej, z wieloma cyplami i zatokami. Brzegi ma przeważnie wysokie, pagórkowate, strome, tylko południowa część wschodniego brzegu jest płaska i częściowo podmokła. Jezioro jest skąpo zarośnięte.
Rośliny dostosowane do życia w wodzie:
Trzcina pospolita
Pałka szerokolistna
Grążel żółty
Grzybień biały
Moczarka kanadyjska
Rogatek sztywny
Zbiorowisko roslin wynurzonych
Zbiorowisko roślin o liśiach pływających
Zbiorowisko roślin zanurzonych
Rogatek sztywny
Grążel żółty
Pałka szerokolistna
Grążel biały
Moczarka kanadyjska
Full transcript