Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Powstawanie dziury ozonowej nad Antaktydą

No description
by

Jacob Grant

on 17 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Powstawanie dziury ozonowej nad Antaktydą

Dlaczego dziura ozonowa powstaje właśnie nad Antarktydą?
mimo że największa emisja gazów niszczących ozon występuje na półkuli północnej, na terenach najbardziej rozwiniętych i uprzemysłowionych...
Reakcje niszczenia ozonu przez freony przebiegają szybciej, niż reakcje powstawania ozonu, zatem jego koncentracja wyraźnie ulega zmniejszeniu. W 1982 roku zaobserwowano kilkudniowy całkowity brak ozonu w dolnych warstwach stratosfery.
Oto mechanizm powstawania dziury ozonowej nad Antarktydą:
Powietrze zanieczyszczone freonami, halonami i innymi gazami, na skutek różnic ciśnień zostaje wprawione w ruch i jest przenoszone na pewne odległości. Wraz z wielkoskalowymi prądami powietrznymi w atmosferze ziemskiej (wiatrami stratosferycznymi) masy zanieczyszczonego powietrza są następnie roznoszone po całej kuli ziemskiej...
Z przedstawionego powyżej mechanizmu powstawania dziury ozonowej można łatwo zauważyć, jak bardzo ważną rolę dla ludzkości spełniają lasy równikowe, które poprzez produkcję olbrzymich ilości tlenu atmosferycznego (O2) umożliwiają powstawanie ozonu (O3).
Powstawanie dziury ozonowej nad Antarktydą
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ
ALEKSANDRA BUCHLA
Obecnie freony występują nad całą powierzchnią kuli ziemskiej, nawet w miejscach tak odległych od uprzemysłowionych terenów (Europa, USA), jak Antarktyda. W okresie, kiedy na półkuli północnej rozpoczyna się pora wiosenna, nad Antarktydą zaczyna się noc polarna...
Tworzy się wtedy regularny, stabilny, trwający pół roku wir, w którym powietrze krąży wokół bieguna południowego. Masy powietrza antarktycznego są wtedy całkowicie odizolowane od dopływu powietrza równikowego, zawierającego zawsze wysokie stężenie ozonu stratosferycznego.
Dziura ozonowa bardziej niż globalne ocieplenie przyczyniła się do wzrostu temperatur w południowej części Afryki. Powiększający się ubytek w warstwie ozonu w ciągu 20 lat mocno namieszał w cyrkulacji na południowej półkuli, co zaowocowało „podgrzaniem” planety.
Wnioski klimatologów są jednak optymistyczne – jeśli dziura będzie się kurczyć, tak jak robi to obecnie, temperatury wrócą do normy.
Po stwierdzeniu szkodliwego wpływu freonów na warstwę ozonową zawarto międzynarodowe porozumienia o wycofaniu ich z użycia. Obserwacje satelitarne wykazały, że taka decyzja miała zauważalne skutki. W 2012 roku dziura ozonowa nad Antarktydą okazała się najmniejsza od 10 lat.

Najnowsze badania przewidują,
że jeśli dziura ozonowa zniknie to temperatury w południowej części Afryki obniżą się nawet mimo wpływu globalnego ocieplenia.


Dziura zniknie, temperatury opadną?
Dziura ozonowa może wkrótce zniknąć - poinformowali eksperci z NASA na konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej. Naukowcy twierdzą, że nastąpi to do 2070 roku.
Symulacje astrofizyczne sugerują, że warstwa ozonowa mogłaby zostać zniszczona przez bliski Ziemi rozbłysk promieniowania gamma związany ze „śmiercią” gwiazdy. Źródło tego zjawiska nie jest do końca znane, ale szansa wystąpienia takiej katastrofy w ciągu najbliższego stulecia jest znikoma.
Full transcript