Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

TOOTHPASTE

No description
by

Giulia Garofalo

on 20 April 2010

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of TOOTHPASTE

TOOTHPASTE If you replace your tube once a month, that means that in a year you buy 12 tubes of toothpaste. Times this by 5 biliion people, and you get... About... 60 000 000 000 tubes sold each year worldwide!! Everybody uses it, everybody needs it, and EVERYBODY throws the tube away. The cost for one tube is, on average, $4.00 so ... 100 mL is the average amount of toothpaste in a single tube. There are 307, 006, 550 people in the U.S. And this is the U.S. alone 12 tubes per person ... results to 3, 684, 078, 600 tubes 3, 684, 078, 600 0.1 is 368, 407, 860 litres of toothpaste 2, 500, 000 (litres is olympic sized swimming pool) Equals to 147 olympic pools ! You can see here that this day to day product can easily make HUGE numbers. But the truth is, no one really thinks about it, because it's just ... This is 147 swimming pools ITS TOOTHPASTE (Amount made worldwide on toothpaste alone)
Full transcript