Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Tundra

No description
by

Paulina P.

on 18 May 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Tundra

Tundra
Wymagania klimatyczne
Latem temperatura nie przekracza 15 °C, trwa dzień polarny. Wierzchnia warstwa gruntu – do około 1 metra – ulega rozmarznięciu, wskutek czego staje się on często grząskim bagnem, w głąb którego nie może wsiąknąć nadmiar wody.
Zima jest mroźna i śnieżna, temperatura dochodzi do -50 °C. Trwa noc polarna. Wieją silne wiatry. Występuje zjawisko zorzy polarnej. Grunt ponownie zamarza.
Producenci, konsumenci, reducenci
Producenci–organizmy samożywne, które same sobie wytwarzają pokarm, gdyż mają zdolność do syntezy.
Konsumenci – organizmy cudzożywne, które odżywiają się kosztem producentów. Należą do nich zwierzęta i pierwotniaki.
Reducenci – są nimi organizmy heterotroficzne, które żywią się martwą materią organiczną, powodując jej rozkład do prostych związków nieorganicznych.
Łańcuchy
pokarmowe
Mchy < Lemingi < Gronostaje
Porosty < Zajac Bielak < Lis
Krzewinka < Renifer < Wilk
Porosty < Lemingi < Łasic
Mchy < Pardwy < Lis polarny
Stosunki między populacyjne
Ciekawostki!
Co to jest tundra?
Tundra - bezleśne zbiorowisko roślinności w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej. Charakteryzuje się występowaniem gleb tundrowych, stale zamarzniętym podglebiem i bardzo niską pokrywą roślinną, zdominowaną przez mchy i porosty. Wyróżnia się 4 podstawowe typy tundry (w kolejności z południa na północ) lasotundra, tundra krzewinkowa, tundra mszysto-porostowa, tundra arktyczna. Na obszarach górskich ponadto występuje tundra górska.
Tundra na mapie świata
Tundra latem
Tundra zimą
Producenci
Mchy
Porosty
Borówki
Brzozy
Wierzby
Reducenci
Koźlarze
Gołąbki
Konsumenci
Lemingi
Gronostaje
Łasice
Wilki
Lisy polarne
Pasożytnictwo
Drapieżnictwo
Roślinożerność
Symbioza
Dlaczego tundra?
Wybrałam tundrę, ponieważ nigdy wcześniej nie miałam styczności z takim tematem, a chciałam dzięki tej prezentacji nauczyć się czegoś nowego. Postawiłam sobie małe wyzwanie, ponieważ wcale nie było łatwo wyszukać wszystkich potrzebnych informacji, gdyż większość ludzi pisze teraz o ładniejszych miejscach jak np. rafa koralowa. Myślę, że przedstawiłam tę prezentacje w sposób ciekawy i każdy kto ja zobaczy będzie chciał się dowiedzieć więcej o tundrze.
Zorza Polarna
Zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która posiada silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym.
Ludność tundry
Strefa tundry jest prawie zupełnie pozbawiona ludzkich osiedli. Rdzenni mieszkańcy są myśliwymi i rybakami. Latem wędrują ze swymi stadami na północ, na pastwiska położone w tundrze. Gdy nadchodzi sroga zima, wyruszają na południe szukając schronienia w lesie.
KONIEC!
Wykonała:
Paulina Putelnik kl. 3a
Dziękuje za uwagę :)
Karłowate drzewa
W tundrze występują tylko karłowate drzewa, ponieważ bardzo niska temperatura podczas zimy, cieńka wartstwa rozmrażającej gleby podczas lata oraz porywisty wiatr w tej strefie przyczyniają się do rozwoju tylko mało wymagającej roślinności w tej strefie
To sposób odżywiania się polegający na zjadaniu roślin bez ich uśmiercania.
Lemingi + Trawa
Renifer + Mech
Piżmowół + Krzewinki
Zając Bielak + Kora Drzew
Sposób odżywiania się organizmów, polegający na wykorzystaniu jako pokarm ciała innego zwierzęcia i w odróżnieniu od pasożytnictwa prowadzący do śmierci ofiary.
Wilk Arktyczny + Zajac Bielak
Niedźwiedź Polarny + Piżmowół
Gronostaje + Zajac Bielak
Lis Polarny + Lemingi
Forma antagonistycznego współżycia dwóch organizmów, z których jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody.
Komar + Piżmowół
Np.:
Np.:
Np.:
Zjawisko ścisłego współżycia przynajmniej dwóch gatunków organizmów, które przynosi korzyść każdej ze stron lub jednej, a drugiej nie szkodzi.
Mrówki + Koźlarze
Np.:
Przetrwanie zwierzat w tundrze
Zwierzęta żyjące w tundrze mogą tam przeżyć przede wszystkim dzięki grubemu futru i warstwie izolacyjnej. Niektóre tulą się do siebie co pozwala im przeżyć niskie temperatury. Innym podstawowym przystosowaniem jest ubarwienie, tzn. latem większość zwierząt ma kolory podobne do letniej flory, zimą natomiast zwierzęta przybierają kolor biały lub jasnoszary. Niektóre zwierzęta, zimą podążają za niedźwiedziami polarnymi w nadziei, że znajdą po nich resztki pokarmu. Niektóre zapadają w sen zimowy, aby nie musiały znosić mrozów.
Full transcript