Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

ŞEFTALİ

No description
by

can kızılelma

on 10 October 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ŞEFTALİ

MEKAN
ŞEFTALİ BAHÇELERİ

Dil Ve Anlatım
ZAMAN
Hikaye günlük konuşma diliyle yazılmış, tasvirlere sıkça yer verilmiş ve ilahi bakış açısıyla yazılmıştır.
Öyküde İşlenen Çatışma
Agah Efendi'nin idealist ve çalışkan biri olmasına rağmen bulunduğu ortam nedeniyle bu özelliklerinden ödün vermesi ve hikayenin sonunda eğleneceye düşkün, miskin biri olarak ortaya çıkması.
ŞEFTALİ BAHÇELERİ
Hikaye bir yaz günü, Anadolu'da bulunan küçük bir kasabada geçer. Bu küçük kasabada, iklim çok yumu­şak geçmekte, yaz günlerinde ise her yeri şeftali kokuları sar­maktadır. Kasabaya yerleşmiş memurlar her akşamüstü bahçelere eğlenmeye giderlermiş. İçkiler, türlü eğlenceler, yiye­cekler, çalgılar bu akşamların vazgeçilmez alışkanlıklarından olmuştur.
Bir gün kasabaya yeni yazı işleri müdürü olarak Agah Efendi tayin edilir. Kasabaya ilk geldiği gün, ikindi vaktinde dairede kimsenin olmamasına, tüm kasabalının bahçelere eğlenceye gitmesine çok şaşırır. İdealist bir kişiliğe sahip olan Agah Efendi kasabalının yaşam tarzına uzak bir profil çizmiştir. Mülkiyeden çıktıktan sonra Avrupa’ya kaçmış, İstanbul’a gelince 4 ay boyunca nezarete alınmış, daha son­ra da Anadolu’ya atanmıştır. Bu memuriyetle kendini göstermeyi ve bu köyü düzeltmeyi istemektedir.
Buna karşın mutasarrıf ona ilk gün, rahatına bakmasını söylemiştir. Evkaf Memuru daha da ileri giderek, eğlen­mesi için tüm imkânları önüne sürebileceğini ima etmiştir. Önceleri bütün bu tekliflere direnmiş, köyde tek başına kal­masına rağmen eğlencelere katılmamıştır. Sıkıntıdan boğulmakta, dairede kimse olmadığı için çalışamamaktadır. Hiçbir idealini gerçekleştiremeyeceğini anlamaya başlayınca
bir gün muhasebecinin teklifini kabul ederek şeftali bahçelerine eğlenceye gider. Bundan sonra Agah Efendi idealist bir kişiden çok diğer kasabalılar gibi eğlenceye düşkün biri olur ve bütün eğlencelere katılmaya başlar.
Hikaye, Agah Efendi'nin evi,devlet dairesi, şeftali bahçeleri ve hepsini kapsayan Anadolu'nun küçük bir kasabasında geçer.
İç Zaman: Öyküdeki iç zaman yaz mevsimidir.
Dış Zaman: Öykünün dış zamanının Sultan Abdülhamit dönemi olduğu yorumu yapılabilir.(Avrupa'ya kaçmış olması, döndüğünde Anadolu'nun küçük bir kasabasına sürülmesi Abdülhamit döneminin siyasal ortamıyla bağdaşmaktadır.)

KAYNAKÇA
Memleket Hikayeleri, Refid Halid Karay
Full transcript