Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Roli i bimeve ne jeten e njeriut

No description
by

Sara Kokonozi

on 24 March 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Roli i bimeve ne jeten e njeriut

Industria e kozmetikes vs bimet
Ditet e sotme roli i bimeve ne kete industri kaq te gjere eshte rritur mjaft .Njerezit per dite e me shume priren te kerkojne produkte me ekstrakte bimore te cilat nuk permbajne efekte anesore perkundrazi jane shume te ushqyeshme per lekuren apo flokun tone .
9 bimet me te perdorura ne kozmetike jane :
1-Bima e kakaos -Pervec te qenurit nje perberes I cokollates eshte edhe lenda e pare ne industrine e kozmetikes per te zbutur buzet si dhe ne shume kremera.
~Frymemarrja & Fotosinteza
Mjeksia bimore
~Herbalizmi është një traditë e mjekësisë popullore që bazohet në përdorimin e bimëve dhe ekstrakteve bimore, të cilat shpesh përdoren edhe me termin ‘’ilaçe me përmbajtje bimore”. Në vitin 2001 studiuesit identifikuan rreth 122 komponimet e përdorura në mjekësinë e përgjithshme që janë nxjerrë nga burimet bimore. Njerëzit në të gjithë kontinentet kanë përdorur mijëra bimë për shërimin e sëmundjeve të ndryshme që në kohë shumë të hershme.. Zhvillimi i shpejtë i kimisë dhe fizikës ka sjelle edhe zhvillimin e mjekësisë herbale.Parandalimi dhe kujdesi që në stadet e shfaqjes së simptomave të para cilësohet si rruga më e mirë në trajtimin dhe shërimin e shumë sëmundjeve. E në këtë drejtim gjithnjë e më tepër në ditët e sotme po gjen përdorimi i bimëve mjekësore. Kjo për arsye se organizmi vepron shumë mirë ndaj vlerave natyrale kurative që ofrojnë këto bimë. Ekspertët e shëndetit
pohojnë se efektet kurative të këtyre bimëve janë të shumëllojshme.
~ Cilat janë disa nga format e administrimit të këtyre bimëve mjekësore?
Ato mund të përdoren në formën e çajrave të bimëve të thara.Ato përdoren gjithashtu në formën e tinkturave (ku si tretës i bimëve përdoret acidi acetik), në formën e vajrave esencialë si për shembull vaji i ullirit, të cilin të gjithë e njohim “si ilaç” për efektet e tij laksative , por edhe si vaj që nuk ndikon në rritjen e yndyrave në gjak. Gjithashtu ai njihet edhe për vetitë e tij zbutëse dhe rigjeneruese të lëkurës. Vajra të tjerë si vaji i bajames përdoren për masazhe të shumta relaksuese. Tjetër formë janë shurupet e shumta që janë një përzierje e bimëve me ujin dhe sheqerin. Mund të përmendim këtu shurupet e shumta të propolisit apo tretësirat e tij alkoolike për efektet e tyre antiinfeksioze, rigjeneruese dhe imunostimuluese të organizmit të njeriut. Bimët mund të përdoren edhe direkt, për shembull duke i vënë direkt gjethet e bimës “Aloe Vera” mbi plagë të ndryshme ose duke i lyer ato me lëngun e bimës. Në ditët e sotme po gjen një përdorim të gjerë administrimi në formë kapsulash orale i këtyre bimëve me efekt mjekësor .Disa nga bimët që përdoren më tepër në praktikën e përditshme :
Hudhra-Që herët hudhra është njohur për ndikimin e saj në uljen e kolesterolit në gjak.
Kamomili-Ka treguar efekte të mira antispastike (dhimbje barku), efekte anksiolitike (kundër ankthit) etj.
Xhenxherfilli -I administruar në kapsula orale ka ulur në mënyrë të ndjeshme nausetë (të përzierat) dhe të vjellat gjatë shtatzanisë.
Boronica dhe trëndafili i egër-Këto bimë njihen si mjaft efikase në trajtimin e infeksioneve urinare tek femrat
Çaji jeshil-përmban komponentë që mund të pengojnë rritjen e qelizave të kancerit të gjirit, si edhe ndikon në shërimin e shpejtë të plagëve.


Funksioni estetik
Kuriozite
• NE EVROPE PATATAJA ESHTE SJELLE NGA AMERIKA NE VITIN 1536. NE FILLIM E MBILLNIN PER SHKAK TE LULES SE BUKER QE KA, KURSE ME VONE FILLUAN TA PERDORIN PER USHQIM.
• GJETHET ME TE MEDHA I KA NJE LLOJ PALME E QUAJTUR “RAFIA”, RRITET NE BRIGJET E LUMIT AMAZON. GJETHET E SAJ TE BLERTA ARRIN GJATESI DERI 22 METRA DHE GJERESI AFER 12 METRA, KURSE BISHTIN E GJETHES E KA 5 METRA TE GJATE. NJE GJETHE E TILLE MUND TE STREHOJ 10 NJEREZ.
• DRURI I CILI E MBAN REKORDIN E TRASHESISE NE BOTE ESHTE “BAOBABI”, I CILI GJENDET NE TANGANIKE ME MOSHE RRETH 30 SHEKUJ. KY DRU PERIMETRIN E TRUNGUT E KA 47 M, LARTESINE 22 METRA, NDERSA PERIMETRIN E KURORES 145 METRA.
• NE 1 KG LIMON KA ME TEPER SHEQER SE NE 1 KG LULESHTRYDHE.
• NE BRITANINE E MADHE ESHTE KULTIVUAR LAKRA ME E MADHE.PESHA E SAJ ESHTE 51,80 KG

Rendesia e bimeve ne jetet tona
Fotosinteza (greq. fos, foto-s = dritë; sinthesis = bashkim) është shndërrimi i energjisë së dritës diellore në energji kimike nga organizmat e gjalla. Lëndët e para që nevojiten për kryrjen e saj janë dioksidi i karbonit dhe uji, burimi i energjisë është drita e diellit, dhe lëndët e fituara janë glukoza dhe oksigjeni. Është procesi më i rëndësishëm biokimik i shkëmbimit të lëndëve në tokë, ngaqë pothuajse gjithë jeta varet nga fotosinteza. Fotosinteza është një proces i ndërlikuar që ndodh tek bimët, [alga] dhe disa baktere.
. Oksigjeni i liruar prej bimëve me anë të transpirimit, siguron pjesën më të madhe të oksigjenit atmosferik jetësor për proçesin e frymëmarrjes tek bimët dhe kafshët dhe kafshët prodhojnë dioksidin e karbonit të përdorshëm më pas prej bimëve. Fotosinteza konsiderohet si burimi kryesor i jetës për pothuajse gjithë bimët dhe kafshët duke siguruar burimin e energjisë që drejton gjithë proçeset e tyre metabolike. Oksigjeni çlirohet gjatë konvertimit të dioksidit të karbonit në karbohidrate, ose ushqimin e bimëve. Çdo vit bimët konvertojnë 1.012 bilion ton CO2 në energji , kryesisht në formën e ushqimit ose reservave ushqimore. Fotosinteza është një proces i pastër , i plotë dhe i padëmshëm . Reax i fotosintezes:
12H2O + 6 CO2 + energji diellore = C6H12O6 + 6O2 + 6H2O 6CO2 + 6H2O + dritë → C6H12O6 + 6O2
`Rendesia e fotosintezes
`Frymemarrja qelizore
Frymëmarrje është procesi, që duke shpërbërë lëndë organike, siguron energjinë e përdorshme për gjithë aktivitetin jetësor.
Në të vërtetë emri frymëmarrje, është shumë sipërfaqësor, nuk jep thelbin e procesit, por vetëm anën e jashtme të tij, këmbimin e gazeveNë fakt, jo vetëm bimët, pot të gjitha gjallesat e tjera përfshi edhe njeriun, nuk bëjnë gjë tjetër, duke marrë frymë, përveç se “djegin” lëndë organikeShpërbërja (disimilimi)e komponimeve dhe sigurimi prej tyre i energjisë, që është edhe thelbi i frymëmarrjes, ndodh me anë të reaksioneve të oksido-reduktimit. Themi se procesi i frymemarrjes eshte e kunderti i provesit te fotosintezes .

`Gjalpi I Karite -perdoret ne vend te erezave ne traditen e te ushqyerit ne Afrike si dhe kozmetike. Ka nje ngjyre gati ne te verdhe dhe arome te embel.
`Vaji I bajameve -Zbutes , ushqyes , elastic. Vaji permban acide yndyrore, vitamina,proteina dhe kripera minerale.
`Vaji i Jojoba-ka veti dezinfektuese dhe antimykotike. Keto veti jane aplikuar edhe ne kurimin e disa semnudjeve mykotike nga bimet.
`Vaj i farave te rrushit-se ky vaj ka veti kunder plakjes dhe ndihmon per te mbajtur lekuren te re
`Vaji i arganit: Eliksiri i rinise se perjetshme-vaji i arganit ndihmon në kurimin e lëkurës, duke i rikthyer asaj hidratimin, ushqyerjen, mbrojtjen, rigjenerimin, elasticitetin, si dhe përtharjen e plagëve. Gjithashtu, vaji i arganit është efikas kundër plakjes së lëkurës, nxit prodhimin e kolagjenit dhe ndihmon në parandalimin e formimit të rrudhave
`Vaji i kokosit-vaji i kokosit mund te përdoret si krem hidratues për fytyrën dhe trupin,ushqyes për flokët.dhe forcues thonjve .
Full transcript