Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Koźmin Wielkopolski

No description
by

michalina talarczyk

on 27 November 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Koźmin Wielkopolski

Obszar zieleni w mieście tworzą parki i ogrody działkowe uzupełniane przez liczne skwery. Jednym z piękniejszych kompleksów zieleni w Wielkopolsce jest położony w centrum miasta Park im. Powstańców Wielkopolskich. Założony został w okresie drugiej wojny światowej na miejscu ogrodów należących do kościoła farnego. Głównym jego projektantem był inż. Józef Marciniec - dyrektor Szkoły Ogrodniczej, który przeniósł do parku liczne krzewy i rośliny ze zniszczonych ogrodów szkolnych. Józef Marciniec był również projektantem kilku innych kompleksów zieleni na terenie Koźmina Wielkopolskiego - parku na Nowym Rynku, otoczenia basenu kąpielowego przy ul. Pleszewskiej oraz nowego cmentarza przy zbiegu ulic Poznańskiej i Łącznej.

Park
Koźmin Wielkopolski
Oświetlenie uliczne i drogowe od samego początku stało się jednym z priorytetowych działań koźmińskiego samorządu. Jako jeden z pierwszych postawił on na energooszczędne oświetlenie o stylistyce harmonizującej zarówno ze starą, jak i nową zabudową. Pierwsze energooszczędne lampy pojawiły się na koźmińskim Starym Rynku w 1993r. W tym samym roku zakupiono również zegary astronomiczne do sterowania oświetleniem. Od tego czasu sukcesywnie dobudowywano nowe linie oraz wymieniano na energooszczędne dotychczasowe punkty oświetleniowe. Równocześnie rozpoczęto instalację oświetleń koźmińskich zabytków.
Koźmin nocą
Koźmiński basen usytuowany jest wśród pięknie rozplanowanej zieleni. Daje możliwość korzystania z basenu głównego, brodzika dla dzieci, placu zabaw oraz boisk do siatkówki plażowej oraz koszykówki i piłki nożnej. Istnieje również możliwość bezpłatnego korzystania z grilla.
Basen kąpielowy
Koźmin, jedno z najstarszych miasta Wielkopolski założone zostało w XIIIw. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1232r. kiedy to Władysław Odonic książę wielkopolski nadał Zakonowi Templariuszy wieś Koźmin z przywilejem przeniesienia jej na prawo magdeburskie. Nadanie praw miejskich nastąpiło pomiędzy 1251 a 1283r. W latach 1312-1338 Koźmin był już bowiem miastem królewskim. W 1338r. Król Kazimierz Wielki nadał dobra koźmińskie Maćkowi Borkowicowi - późniejszemu staroście poznańskiemu, który za liczne rozboje skazany został na śmierć głodową. Z osobą Borkowica i jego śmiercią związane są liczne legendy.

W kolejnych wiekach Koźmin był miastem prywatnym. Należał do możnych rodów magnackich - był własnością m.in. Hińczy z Rogowa, Górków, Przyjemskich, Sapiechów. Wiek XV i XVI to złoty okres dla Koźmina. Należał wówczas do znaczniejszych miast Wielkopolski o czym świadczy m.in. wystawienie 20 zbrojnych na wyprawę malborską w 1458r (tę samą liczbę wystawiło Gniezno, a większą spośród Wielkopolskich miast tylko Poznań i Kalisz) oraz fakt, iż w latach 1510-1560 w Akademii Krakowskim studiowało dwudziestu synów koźmińskich mieszczan. Koźminian nie zabrakło również w gronie kadry profesorskiej tej uczelni. Najsłynniejsi z nich to Benedykt - wybitny teolog i kaznodzieja króla Zygmunta Augusta oraz Łukasz z Wielkiego Koźmina - rektor tej Uczelni. W tym czasie w mieście powstały liczne cechy (pierwszy -sukienniczy w 1409r.) oraz łaźnia miejska.(...)
Historia
internet,
http://www.kozminwlkp.pl,
prezi
Źródła
Miasto kwiatów i zieleni
Koźmin Wielkopolski od lat nazywany jest miastem kwiatów i zieleni. Do miana tego pretendował już w okresie międzywojennym, kiedy koźmińska szkoła ogrodnicza prowadziła w celach naukowych i handlowych, pięknie rozplanowane i urządzone ogrody botaniczne roztaczające się wokół swej siedziby - gotyckiego zamku na terenach obejmujących ok. 30 ha. Na obszarze tym znajdowały się m.in. winnica doświadczalna, różanka z licznymi tarasami i pergolami, ogród i wyspa skalna, ogrody kwietne roślin letnich i bylin.

Michalina Talarczyk
Full transcript