Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

VİLLA SAVOYE (LE CORBUSIER)

No description
by

Yusuf Çelik

on 11 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of VİLLA SAVOYE (LE CORBUSIER)

Paris’e 30 km. uzaklıktaki Poissy-sur-Seine banliyösünde yer alan Villa Savoye, modern mimarinin en bilinen örneğidir. 1929-1931 yılları arasında inşa edilen Villa Savoye, Le Corbusier’in 1925 yılında ortaya attığı “yeni mimarinin beş ilkesi” olmalıdır sözünü en iyi temsil eden yapısı olarak kabul edilir
VİLLA SAVOYE
Le Corbusier kendi ifadesiyle Villa Savoye’u şöyle tarif eder: “Ev, havada bir kutudur; göz rahatsız edilmesin diye uzun bir pencere ile her yerinden delinmiştir. (…) Kutu ev, çayırın tam ortasında ve meyveliğe hakim bir konumdadır.”
1929-1931
VİLLA SAVOYE (LE CORBUSIER)
. Beş ilke, binanın kolonlar üstünde yükselmesi ve zeminden kopması gerektiğini, binanın bir çatı bahçesi olması, serbest plan ve serbest cephe anlayışında ve yatayda uzun pencerelere sahip olması gerektiğini vurgular.
Corbusier, en azından yirmi tane daha Villa Savoye gibi evin birbiriyle bağlantılı olarak yapılabileceğini düşünmüştür. Ona göre her ev, aynı özelliklere sahip olarak yeşillikler içinde Virgil rüyasını yaşacaktır. Bir anlamda Corbusier, aslında Villa Savoye’u standard bir konut prototipi olarak üretmiştir.
Ev yerden yükseltilmiş bir kutudur ve çepeçevre şerit şeklinde olan sürekli pencereleri vardır. Le Corbusier yapıda U biçiminde olan 1.kat planını bir kareye tamamlamış böylece oluşan kübün pencereleme şeklini de yatay bantlar şeklinde ifade etmiştir. Diğer bir deyişle binaya dıştan baktığımızda üstü açık balkon bölümünü göremeyiz.
Çünkü bu bölümün cepheleri de salon pencereleri gibi gösterilmiştir. Kübün 4 cephesinde kesintisiz dönen yatay pencere bantlarının arkasında farklı hacim ve işlevler yer almıştır. Küp formu yalnızca çatı katındaki güneşlenme yerini çevreleyen silindirik duvarlarla bozulmakta ve statik değişmez kütle bir ölçüde hareket(dinamizm) kazanmaktadır
Renk olarak beyazın seçilmesi doğanın ve gökyüzünün değişen renkleriyle bir tezat oluşturması ve yapının uzaklardan fark edilmesini sağlamıştır.
Full transcript