Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Russia

No description
by

kesi aga

on 14 March 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Russia

1 2 3 4 5 8 9 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 10 11 12 13 14 I love to read... vampires now Kultura Ruse Veshja tradicionale ruse Ne kete foto paraqitet nje vajze ruse, e cila po ofron buke si shenje mikepritjeje.
Veshja tradicionale ruse ne kete foto quhet SARAFAN dhe kurse kapelja quhet KOKOSHNIK.
Sarafani dhe kapelet e qendisura jane veshjet tradicionale te Rusise. Sarafani, nje fustan ne formen e
trapezit, eshte permendur ne histori ne vitin 1376 dhe u perdor deri ne shek. XX.
Perdorej si kostum per te performuar kenget tradicionale ruse. Sarafani Kokoshnik Kokoshnik Veshje aristokratesh Cizmet e rralla Tatar,
veshur qe ne shek.16. Veshje Festive Fustan mbreteror Monumentet Kulturore Kjo statuje simbolizon betejen
e Stalingradit. U krijua ne 1967
dhe eshte 279 feet e larte.
Ne ate kohe konsiderohej si
statuja me e larte ne bote.
Eshte pjese e nje kompleksi
kulturor ne Mamayev, i cili me
200 shkallet e tij perfaqeson
200 ditet e betejes se
Stalingradit. Porta e triumfit gjendet
ne Moske.
U ndertua pas fitores se
Rusise ne luften
Ruso-Turke ne 1828.
Sherben si hyrje ne
qytetin
e Shen Petersburgut. Worker and Kolkhoz Woman
eshte nje skulpture e ndertuar
1937, e cila perfaqeson me se
miri parimin komunist.
Eshte 78 feet e larte dhe
portretizon nje puntor duke
mbajtur nje cekic dhe nje
fermere me draper.
Cekici dhe draperi ishin
simbolet komuniste. Kremlini i Moskes eshte
ndertesa me e
famshme ne Moske.
Sherben si residence e
Presidentit Rus.
Ndodhet ne Mosken
qendrore dhe perbehet
nga 4 pallate,
4 katedrale, te rrethuara
me mur. U ndertua ne
shek.X nga arkitekte
italiane. Monumenti i Pushkinit
Ky monument u ndertua ne nderim te Pushkinit, babait te letersise ruse.
Veprat dhe jeta e Pushkinit eshte pjese e kultures ruse.
Madje, Pushkini eshte konsideruar si Shekspiri Rus. Simbolet dhe vecantite ruse Shqiponja mbreterore dy krenare Fillimisht ishte simbol bizantin, por me pas u adoptua nga ruset si simboli i tyre. Shqiponja dykrenare perfaqeson Lindjen dhe Perendimin. Kaloresi ne mes perfaqeson St.Xhorxh, gjithashtu shohim dhe kuroren e vendosur mbi koken e shqiponjave.
Tani, simboli perdoret nga Federata Ruse. Kurora St. Xhorxh Lindja Perendimi Matrioshkat jane suveniret me te famshme ne Rusi.
Ato perfaqesojne gra ruse, te veshura me
kostumin tradicional rus. Kryqi ortodoks, i cili ndryshon nga kryqi perendimor Kaviari dhe Blini- ushqime tradicionale ruse. Banja Ruse- Tradite ruse qe ka efekte
pozitive mbi shendetin. Samovari Rus Qytetet me te
vizituara ne
Moske ! St.Petersburg Moska Yekaterinburg 5
personalitetet
me te njohur
ruse ! Juri Gagarin ishte njeriu i pare qe shkoi ne hapsire. Fraza e tij e famshme 'Peohali' do te ngelet gjithmone motivimi i pionereve te botes. Gorbachev Mikhail - Figure e njohur e politikes ruse Lenin Vladimir Ana Pavlova- balerine e famshme ruse Vladimir Putin Rasputin Grigori Tolstoy Dostoyevsky Pushkin Gogol Muzika Ruse Punoi : Kesi Aga
Anila Jahiaj
Jusaldo Branka

Klasa : 12.8
Full transcript