Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

GOAİMATE'de Animasyon Hazırlama

No description
by

Kenan Çete

on 23 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of GOAİMATE'de Animasyon Hazırlama

1.adım
İlk olarak www.goanimate.com sitesine gidin. Sayfanın en altında Sign Up For Free yazan yere tıklayın.
2.adım
Üye olmanın en kolay yolu facebook veya google hesabı ile üye olmaktır. Biz yeni bir facebook hesabı açıp öyle üye olduk.
3.adım
Siteye giriş yaptığınızda çıkan ekran alttaki gibidir. Animasyonumuzu yapmak için Make a Video yazan butona tıklıyoruz.
4.adım
Gelen ekran sayfada az aşağı inildiğinde aşağıdaki gibidir. Unutmayalım Goanimate sitesi ücretli bir site olduğu için içerisinde ücretsiz barındırılan animasyonları bulup onlarla çalışmalar yapabiliriz. Şimdi ücretsiz olanları nasıl bulacağız ona bakalım.
GOAİMATE.COM'da Animasyon Hazırlama
Hazırlayanlar :
Kenan ÇETE , Onur KALAFAT
KDZ.EREĞLİ İTEC SEMİNERİ
5.adım
Burada bulunan uygulamaların üzerine geldiğinizde hemen altında butonlar belirir. Bunlardan Prewiev for Free yazanlar ücretlidir. Sadece izlemek ücretsizdir. Ancak Make a Video yazanlar düzenlenebilir videolardır ve biz bunlardan birini seçip Make a Video yazan butona tıklıyoruz.
6.adım
Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa belirir. Unutmadan yapacağınız animasyonlar 30 saniye süresini geçmemelidir. Geçtiği zaman ücret talep edilmektedir. Sol tarafta bulunan bölüm hazır animasyonların olduğu ve ortada duran sahne bölümüne ekleyebileceğimiz özelliklerdir. İşaretli olan bölüm arka plan olarak ayarlanan animasyonlardır. En alttaki okla gösterilen yer de animasyonların kaç saniye oynayacağını bize gösteren bölümdür. Unutmayın animasyonlar kare kare ilerler.
7.adım
Soldaki menüden insan figürüne tıkladığınızda altta karakterler açılmaktadır. Bu karakterlerden istediğiniz kadarını sahneye sürükle bırak yöntemi ile alabilirsiniz. Hemen insan figürünün yanındaki menülerde de sırasıyla çeşitli objeler, yazı ve müzik alacağınız sekmeler bulunmaktadır.
8.adım
Sahneye aldığınız karakterin üstüne bir kez tıkladığınızda sol menüde o karaktere ait çeşitli hareket figürleri görünmektedir. Mutlu, sinirli, yürüyen v.s. gibi figürlerden dilediğinize tıkladığınız anda, sahnedeki karakter seçmiş olduğunuz eylemi yapar. Ayrıca karakterin hemen etrafını saran kareden de dilediğiniz gibi karakteri büyütebilir, küçültebilir veya dönderebilirsiniz
9.adım
Karakterimize yürüme efekti vermek istediğimizde aşağıda gördüğünüz gibi silik vaziyette ikinci bir karakter görünür. Siz nereye kadar yürümesini istiyorsanız ikinci silik karakteri oraya kadar sürükleyin. Bu durumda o sahnede karakteriniz sizin istediğiniz yere kadar yürüme eylemi gerçekleştirecektir. İlk sahne ile işiniz bittiği zaman ise en altta bulunan küçük karenin yanındaki daire içindeki artıya tıklarsanız. karakteriniz ikinci sahnede son noktada durur vaziyette olacak şekilde ayarlanır ve ikinci sahneyi düzenlemeye başlayabilirsiniz.
10.adım
Diyelim ki ses eklemek istediniz, bu durumda karakterinize bir kez tıklayın solda açılan menüde voice yazan yere tıklayın. MIC RECORDER yazan yere tıkladığınızda ses kayıt bölümü açılacaktır.
11.adım
Karşınıza aşağıdaki gibi ekran açılacaktır. Burada site sizden microfonunuza ulaşmak için izin istemektedir. İzin ver dedikten sonra kapata basın.
12.adım
İzin verildikten sonra ortada görmüş olduğunuz daire kırmızıdır. Oraya tıkladığınızda 3 saniyelik geri sayım sonrası ses kaydına başlarsınız. Eğer aynı sahnede iki karakter varsa, ikisine ayrı ayrı ses kaydı yapmayın. Tek karakterde durmadan kayda devam edin ki, seslerin karışması söz konusu olmasın. Yani tek seferde iki karakterin de sesini kaydedin. Yoksa ilk kaydettiğinizi siler. Diğer sahneye geçtiğinizde tekrar ses kaydı yapabilirsiniz.
13.adım
Ses kaydını durdurmak için tekrar kayıt dairesine bastıktan sonra aşağıdaki gibi menü gelir. ADD VOİCE tuıkladığınız anda kaydettiğiniz ses o sahneye otomatik olarak monte olur.
14.adım
Ses kaydı yapıldıktan sonra, ses kaydını yaptığınız karakterin üstüne tıkladığınızda ve sol menüde Voice yazan yere tıkladığınızda kaydettiğiniz sesi görebilir, oynatabilir, ya da silebilirsiniz. En altta ise kaydettiğiniz sesin sahneye dahil olduğunu görebilirsiniz. Ancak unutmayın, kullanabileceğiniz süre maksimum 30 saniye olacağı için, diyelim ki ses kaydınız tek sahnede 10 saniye ise baştaki veya sondaki sahneleri ileri itip, sizin müdahale edemeyeceğiniz hale getirebilir. Yani ses kayıtlarını da kısa tutmakta ve kayıt başlangıcında boşluk bırakmamakta fayda vardır.
15.adım
Maksimum 8 sahne kullanmamıza izin veren sitede ilk sahnemizi oluşturduktan sonra, altta işaretli sahne butonuna tıkladığımızda, bize karakterin son hareket ettiği sahnede duracak şekilde yeni sahne oluşturur. O sebeple sahneleri karışık değil de, tek tek oluşturmak bizim için daha kolay olacaktır.
16.adım
Yine karakterimizin üstüne tıkladığımızda hemen üstünde bir menü belirmektedir. Bu menüde karakterimizi veya sahneye yerleştirdiğimiz herhangi bir nesnenin yönünü sağa sola döndürme, sahneden bulunan başka bir nesnenin önüne veya arkasına gönderme işlevi tanımaktadır. Çapraz ok bulunan butona tıkladığınızda ise karakterinize, aynı yürütme olayındaki gibi, ikinci silik bir karakter getirecektir. İkinciyi nereye sürüklerseniz sahne boyunca o yöne doğru hareket etmesini sağlayacaktır.
17.adım
Sahnede bulunmasını istemediğiniz bir nesne veya karakteri silmek istediğinizde ise, onun üzerine bir kez tıklayarak, hemen üstünde beliren sekmedeki çöp kutusuna veya klavyenizden delete tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
18.adım
Yaptığınız animasyonu tamamladığınız zaman sayfanın üst sağ tarafında bulunan SAVE butonuna basmanız yeterlidir. Eğer süre olarak 30 saniyeyi geçmemişseniz hemen kayıt bölümü ilerleyecektir. Eğer süreyi aşmışsanız sizi ücretlerin yazılı olduğu sayfaya yönlendirecektir. Bu durumda o menüden çıkarak animasyonunuzu kısaltma yoluna gitmenizi tavsiye ederim.
19.adım
Eğer süre 30 saniye ise krşınıza aşağıdaki gibi sayfa açılacaktır. Title yazan yere animasyonunuzun adını yazın. Altta eğer kimsenin görmesini istemiyorsanız Private, herkes görsün istiyorsanız Public düğmesine tıklayarak SAVE ONLY yada hem kaydetsin hem de yayınlasın istiyorsanız SAVE AND SHARE yazan butona tıklayınız. Share tuşuna basmışsanız size yayınladığı sayfa adresini de verecektir..
21.adım
Çalışmanızı tamamladınız sonra tekrar düznlemek isterseniz, siteye giriş yaptıktan sonra YOUR ACCOUNT altında, your videos butonuna bastığınızda kaydedilmiş çalışmalarınızı göreceksiniz.
20.adım
Son olarak Share dediyseniz karşınıza alttaki gibi sayfa gelecektir. İlk işaretli yer sitelerde gömerek paylaşabileceğiniz EMBED kodunu göstermektedir. Altta ise çalışmanızın yayınlandığı web adresi görünmektedir. Weebly sitesine embed kodu ile gömme yapmak, sitenizde çalışmanın izlenmesini sağlamak demektir.
Full transcript