Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Łamanie praw człowieka w USA

No description
by

Karolina nowistruly

on 7 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Łamanie praw człowieka w USA

W USA do częstych należą przypadki łamania praw człowieka w więzieniach, gdzie dochodzi do gwałtów, poniżania i okrucieństw stosowanych, np. na kobietach ciężarnych
Również z dostępem do służby zdrowia w więzieniach jest kiepsko. Więźniowie traktowania są w sposób często skandaliczny, pozbawia się ich godności. Na szczególnie szeroką skalę łamaniem praw człowieka zajmuje się policja. I na nic zdają się protesty organizacji, stojących na straży przestrzegania praw człowieka.
Stany Zjednoczone - wzór państwa demokratycznego. Okazuje się, że i one nie są wolne od przypadków drastycznego łamania praw człowieka.
Okazuje się wręcz, że USA nie podpisały fundamentalnych traktatów, gwarantujących poszanowanie praw człowieka. Zastrzegły sobie za to prawo do niehonorowania tych, które ratyfikowały. Obywatelom Stanów Zjednoczonych nie przysługuje prawo złożenia skargi do instytucji międzynarodowych, które zajmują się procederem łamania praw człowieka i kontrolują przestrzeganie umów.
Łamanie praw człowieka w USA
Jednakże najwięcej kontrowersji budzi stosowana w Stanach Zjednoczonych kara śmierci. Zgoda na nią jest naruszeniem jednego z podstawowych praw człowieka - prawa do życia. Nie można się pozbyć wrażenia, że kara śmierci jest tylko formą zemsty, a nie kary za zbrodnię.
Kara śmierci jest dozwolona w 38 z 50 stanów. Od 1977 rok, gdy przywrócono karę smierci , straconych zostalo ponad tysiac mordercow.
53-letni McGuire został skazany na karę śmierci za gwałt i morderstwo dokonane w 1989 roku na 22-letniej kobiecie w siódmym miesiącu ciąży. W liście do siostry ofiary przyznał w ubiegłym miesiącu, że był sprawcą zbrodni.W więzieniu w stanie Ohio wykonano w czwartek karę śmierci z użyciem niestosowanej nigdy wcześniej mieszanki trujących substancji. Według świadków skazany Denis McGuire umierał ponad 15 minut, a zanim zmarł, głośno prychał i miał konwulsje
Stosowanie Kary Śmierci w Stanach Zjednoczonych
Niebieski : Kara Śmierci NIE JEST stosowana
Pomarańczowy : Kara Śmierci uznana ZA niekonstytucyjną
Żółty : Brak egzekucji od 1976 Roku
Czerwony : Egzekucje przeprowadzono od 1976
Od rozpoczęcia osadnictwa europejskiego w Ameryce główną metodą egzekucji było powieszenie. Tak też było i w USA do czasu wynalezienia i użycia po raz pierwszy (6 sierpnia 1890, Nowy Jork, zob. też: William Kemmler) krzesła elektrycznego, które stało się z czasem dominującą przez większość XX wieku metodą pozbawiania życia w majestacie prawa.

Pierwszy wyrok przez zastrzyk trucizny wykonano w grudniu 1982 w Teksasie, choć to Oklahoma jako pierwsza zastąpiła nim krzesło elektryczne (już w 1977). Od tamtej pory jest to dominująca metoda.
A oto liczby (dane z 26 lutego 2014):
Zastrzyk trucizny - 1191
Krzesło elektryczne (głównie w kilku stanach południa) - 158
Komora gazowa - 11
Powieszenie - 3 (dwa w Waszyngtonie, jedno w Delaware)
Rozstrzelanie - 3 (tylko Utah)
Na chwilę obecną wszystkie stany stosujące karę śmierci wykonują ją poprzez zastrzyk z trucizną - jest to domyślna metoda. W niektórych stanach skazaniec ma prawo wybrać inny rodzaj egzekucji. 16 stycznia 2013 roku Robert Charles Gleason Jr został stracony na krześle elektrycznym w stanie Wirginia.
Obecnie 32 na 50 stanów stosuje karę śmierci, a oprócz tego przewiduje ją prawo federalne. Prezydent George H. W. Bush zadekretował, że wszystkie federalne egzekucje będą się odbywać przy pomocy zastrzyku trucizny, a George W. Bush, ostatecznie zezwolił na wznowienie ich wykonywania. Jak do tej pory wykonano ich 3, w żadnym z przypadków Bush junior nie skorzystał z prawa łaski (tak jak wcześniej w swoim rodzinnym Teksasie jako gubernator).
W USA okoliczności wykonywania egzekucji są jawne, do publicznej wiadomości podaje się zarówno datę egzekucji jak i jej przebieg, w prasie pojawiają się szczegóły dotyczące ostatniego posiłku skazańca oraz jego ostatnie przemówienie - na ogół wygłoszone kilka minut przed śmiercią skazańca. Na egzekucje zaprasza się najbliższą rodzinę ofiar skazańca, zezwala się również na obecność przedstawiciela rodziny skazańca. Świadkowie obserwują cały przebieg egzekucji z pokoju ulokowanego bezpośrednio przy komorze śmierci poprzez okna.
METODY :
Prywatne korporacje takie jak Eddie Bauer i Lexus Cars angażują do swym niewolniczych prac więźniów. Więźniowie nie posiadają tam zgodnych z prawem praw do organizowania się w związkach zawodowych czy prawa do strajku. Nie posiadają też minimalnych gwarancji dotyczących ich pensji jak i odpowiednio gwarantowanych zabezpieczeń BHP. Więźniowie nie posiadają prawa do skarg a odmówienie wykonania prac kończy się zazwyczaj surowymi karami.
Gdy kobieta w amerykańsjkim więzieniu chce skorzystać z więziennego ośrodka zdrowia musi zapłacić 5$ (przeciętne wynagrodzenie w amerykańskim więzieniu wynosi 8 centów za godzinę).

Kobiety będące w ciąży zagwarantowaną mają niewielką, wręcz minimalną tylko opiekę.

Kobiety które doprowadzane są na salę porodową (by rodzić oczywiście) cały czas mają na nogach kajdany.

Kobietom u których wykryto raka piersi odmawiano specjalistycznych badań mamografem i pozwalano na rozwój choroby.

W odniesieniu do kobiet najbardziej zaskakującym przykładem niechęci rządu amerykańskiego do zobowiązań międzynarodowych jest nie ratyfikowanie dotychczas Konwencji o Eliminacji Wszelkich Form Dyskryminacji Kobiet. Traktat ten został ratyfikowany przez sto sześćdziesiąt jeden krajów.
Senat amerykański ratyfikację Konwencji odrzucił.


Konwencja przeciwko torturom oraz innym formom okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania albo karania (Konwencja Przeciwko Torturom) zobowiązuje rządy do wprowadzenia zakazu tortur oraz karania za ich stosowanie. (...)
Jedno z postanowień Konwencji przewiduje możliwość udzielenia przez rządy zezwolenia Komitetowi monitorującemu realizację traktatu rozpatrywanie skarg indywidualnych osób, których prawa zostały pogwałcone w świetle Konwencji. Trzydzieści osiem krajów wyraziło taką zgodę. Nie ma wśród nich Stanów Zjednoczonych.
Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych powołuje do życia zespół ekspertów , zwany Komitetem Praw Człowieka, który monitoruje wprowadzanie Paktu w życie przez państwa, które go ratyfikowały. Zgodnie z traktatem zwanym Protokołem Fakultatywnym do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, Komitet Praw Człowieka może rozpatrywać skargi indywidualne na łamanie przez rządy praw zagwarantowanych w Pakcie. Dziewięćdziesiąt dwa rządy ratyfikowały Protokół. Nie ma wśród nich Stanów Zjednoczonych.
Full transcript