Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Erken Çocukluk Döneminde Medya ve Şiddet

No description
by

Meryem Süslü

on 12 March 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Erken Çocukluk Döneminde Medya ve Şiddet


Medya ve Şiddet

Şiddet içerikli çizgi filmlerin incelenmesi
Çizgi Film ve Şiddet
Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Medya ve Şiddet Nedir?
Her türlü bilgiyi kişilere ve topluma aktaran, eğlence, bilgi, ve eğitim gibi üç temel sorumluluğa sahip görsel, işitsel ve hem görsel hem işitsel araçların tümüne
medya
denmektedir.


Şiddet
; bir kişiye güç veya baskı uygulayarak, isteği dışında bir şey yapmak veya yaptırmak; şiddet uygulama eylemi ise zorlama, saldırı, kaba kuvvet, bedensel yada psikolojik acı çektirme yada işkence, vurma, yaralama olarak da tanımlanabilir. Dar anlamıyla ele alındığında şiddet, insanların bedensel bütünlüğüne karşı dışarıdan yöneltilen sert ve acı verici bir edim olarak tanımlanır (Ünsal 1996:29).
Tom ve Jerry
Tom ve Jerry çocukların ilgi ile takip ettiği sevimli çizgi film kahramanlarıdır. Ebeveynler Rocky, Rambo gibi şiddet içeren filmleri çocuklarına izlettirmemek için çaba gösterirken Tom ve Jerry gibi çizgi filmleri alternatif olarak görmüşlerdir. Yetişkin gözüyle bakıldığında çok masum görülebilen Tom ve Jerry, film boyunca; birbirlerini yer, kafalarını yüzlerce kez duvara çarpar, vücutlarının üzerinden tanklar geçirir, fakat bu çizgi kahramanlar sonuçta bir zarara uğramaz. Bu “sonuçsuz şiddet” çocukların hafızalarında, yumruklanan ya da yüksekten atılan canlıların silkelenip, yeniden hayata dönebilecekleri mesajına dönüşür.
Danimarka’da yapılan bir araştırmada Tom ve Jery izleyerek büyümüş çocukların ilk sokak kavgalarında yumruk attıklarını ve arkadaşlarının niye bu kadar zarar gördüklerine şaşırdıklarını ortaya koymuştur.
Gerçek yaşamda uygulandığında ciddi zararlar vermesi söz konusu olan
vurma, kırma, çarpma
gibi şiddet davranışlarının, çizgi filmlerde sempatik ya da olağan bir durum gibi sunulduğu görülmektedir. Çizgi filmlerdeki iyi kalpli ve sevimli kahramanların, kötülerle ya da kötülüklerle mücadelesinde
sorunları şiddet kullanarak çözmeleri
, şiddetin haklı olduğu izlenimini oluşturarak çocukların bu tür davranışları model almasını kolaylaştırmaktadır.
Çocuklar, bilişsel yetenekleri gelişmekte olduğu için televizyon mesajlarını genellikle yetişkin izleyicilerden farklı yorumlamaktadır.
7 yaşından küçük çocuklar televizyonda gerçek ve kurguyu ayrımını yapamamaktadır.
Başka bir ifadeyle yetişkinlere gerçek dışı gelen programlar, çocuklara oldukça gerçekçi görünebilmektedir. Çocuklar, çizgi filmleri yetişkinlere göre daha gerçekçi algılamaktadırlar.
Çizgi Filmlerin Çocukların Davranışlarına Etkisi
Şiddete Eğilim:
Birçok araştırma özellikle şiddet içerikli çizgi filmleri izleyen çocukların şiddetten korkmadıklarını ve başkalarına karşı daha saldırgan ve zarar verici davranışlar gösterdiklerinin altını çizmiştir.
Güvenli davranış azalması ve risk alma artışı:
Özellikle 12 yaş öncesinde ve muhakeme yetisi henüz gelişmemiş çocuklar, gerçekle “hayal ürünü” arasındaki farkı anlamakta zorlanırlar ve bu durumda ciddi güvenlik sorunları yaşayabilirler.
Çizgi Filmlerin Çocukların Duygularına Etkisi

Çizgi Filmlerin Çocukların Zihinsel Gelişimine Etkisi
Beyin gelişimi hem doğuştan getirilen özelliklerden hem de çevresel faktörlerden etkilenir. Bu durumda çocuklar için sağlıklı bir çevre yaratmak bizim elimizdedir.

Çizgi filmlerin karşısında gereğinden çok vakit geçirmeleri, çocukların zihinsel, duygusal ve bilişsel gelişimlerine olumsuz etki yaratırken, sosyalleşmelerine de olumsuz etkilerde bulunabilmektedir.

Çizgi Filmlerin Çocukların Sosyal Gelişimine Etkisi
Sosyal iletişim zorluğu:
Televizyon, çizgi filmler ve bilgisayarda uzun saatler geçiren, sosyal etkileşimi kısıtlanmış çocuklar, ‘gerçek dünyada’ yeterince zaman geçirmedikleri için sosyal yaşamda önemli olan becerileri yeterince geliştiremeyebilirler. Çizgi filmlerde zaman zaman arkadaş ilişkilerinin nasıl kurulacağı, nasıl oyuncak paylaşılacağı gibi konularda mesajlar verilse de paylaşmak ve ilişki kurmanın gerçek hayatta yaşanması daha sağlıklıdır.
Sosyal ortamlara adaptasyon zorluğu:
Yapılan araştırmalar eğer dikkat edilmez ve engel olunmaya çalışılmaz ise izlenen çizgi film karakterlerinin her geçen gün çocuğun dünyasına yerleşmeye başlayacaklarına ve çocuğu gerçeklikten koparıp okul ve aile gibi çevrelerine adaptasyon sorunu yaşatacağına işaret etmektedir. Araştırmalar, uzun saatler çizgi film izleyen ve o karakterlerle özdeşleşen çocukların sosyal ilişki kurmada zorlandıklarını ve yalnız olmayı seçtiklerini göstermektedir.
Teşekkürler...
Bize Ulaşmak İçin...
www.facebook.com/AntiSiddet
twitter.com/AntiSiddet
elifergul12.wix.com/antisiddet


Medya ve Şiddet
Neler Yapılabilir?

Şiddet içerikli çizgi filmlerin incelenmesi
He-Men
He-Man Amerikan yapımı bir çizgi filmdir ve Amerikan yapımı çocuk çizgi filmlerinde genellikle görüldüğü gibi, çözüme şiddet ve büyü ile ulaşılmaktadır. Çizgi kahraman He-Man, gölgelerin gücü adına kötülükle savaşmakta ve kötüleri cezalandırmak için şiddet kullanmaktan kaçınmamaktadır. He-Man ve benzeri çizgi filmlerdeki şiddet ve vah şet ile büyükler için hazırlanmış programlardaki şiddet ve vah şet birleşince çocukların zihinsel gelişimi etkilenmektedir.

Şiddet içerikli çizgi filmlerin incelenmesi
Ninja Kaplumbağalar

Ninja Kaplumbağalar çizgi filminde insansı kaplumbağa karakterleri kötülerle mücadele ederken şiddete başvurmakta ve şiddet çözüm yolu olarak gösterilmektedir. Çocuklar televizyondan her şeyi yapabilen, insanüstü yaratıklar görerek yetişmekte ve onlara özenmektedir. 7 yaşındaki Onur’un hikâyesi Ninja Kaplumbağalar’ın çocukları nasıl etkilediği açık biçimde ortaya koymaktadır. Onur bir ninjadır ve arkadaşlarıyla oluşturdukları çetede hepsinin ismi birer Michalengola ya da Donatello’dur. Bir sabah okuldan çok erken saatte eve burnu kanayarak ve yüzünde darbe izleriyle dönen Onur, annesine zafer kazanmış edasıyla “Onlara derslerini verdik. Artık okuldaki tek Ninja Kaplumbağalar biziz.” demiştir.
HAZIRLAYANLAR
Elif Ergül

Esma Seçilmiş

Esra Arabacı

Esma Karakaya

Kezban Delialioğlu


Korku ve uyku sorunları:

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çocuklar özellikle 6 yaşından önce, gerçek ile hayal ürünü arasındaki farkı net olarak anlayamadıklarından çizgi filmlerde olan bazı karakterler onları korkutabilir, uykularını bozabilir. Bazen büyük korkuların altından yaşına uygun olmayan ya da içeriği uygun olmayan bir çizgi filmin çıktığını görebiliyoruz.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu:
Yapılan araştırmalar özellikle okul öncesinde uzun süreler çizgi film ve televizyon seyretmenin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna neden olabileceğini göstermiştir. Örneğin, günde ortalama 3 – 4 saat televizyon (çizgi film) izleyen çocukların dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu geliştirme olasılıklarının diğer çocuklara göre % 30 ile % 40 daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır.
‘Başkalarının’ acı ve üzüntülerine daha az duyarlı olmaları:
Özellikle şiddet içerikli çizgi filmler seyreden çocukların ‘başkalarının’ acı ve üzüntülerine daha az duyarlı olmaları ve gerçek hayatta çevrelerindeki şiddet unsurlarından gerektiği kadar rahatsız olmadıklarını gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bu durum, onların sosyal ilişkilerini olumsuz etkileyecektir.
Olumsuz duygular hissetmeleri:

Yapılan araştırmalarda, şiddet içerikli çizgi film izleyen çocukların yaşıtlarına göre, da- ha gergin ve agresif oldukları gözlemlenmiştir. Yine bu çocukların, ebeveyn ve büyükleriyle ilişkilerinde daha gergin, sabırsız ve asi oldukları ortaya çıkmıştır. Bu durum gereğinden çok televizyon seyreden çocukların sosyal yaşamın içinde yeterince ‘yaşama’ şansları olmayıp, yaşadıkları sorunları nasıl çözeceklerini bilemediklerinden gergin ve agresif oldukları şeklinde açıklanabilir.
Pokemon
Pokemon özel güçleri ve belli elementlere bağlı yetenekleri olan, kendi aralarında savaşan çeşitli yaratıkların adıdır. Uçarak savaşan Pokemonlar çocukların daha çok ilgisini çekmiştir. İki çocuk kendini Pokemonlarla özdeşleştirerek 5. ve 7. kattan atmışlardır. Pokemonlar sonrasında farklı isimlerle çok sayıda benzer çizgi filmler üretilmiş ve benzer pazarlama yöntemleri sayesinde dünyaya yayılmıştır. En güçlü Pokemon’a sahip olmak çocuklar için bir amaç olmuş ve Pokemon ürünlerine yoğun ilgi gösterilmiştir. Korunmasız ve televizyonun olumsuz etkilerine açık olan çocuklara yönelik bu tür çizgi filmlerde şiddet, olmazsa olmaz bir tema haline gelmiştir.

Şiddet içerikli çizgi filmlerin incelenmesi
Peki hangi çizgi filmleri izletebiliriz?
Eğitici ve öğretici çizgi filmler okul öncesi çocuklarımız için en uygun olanlarıdır.
Full transcript