Loading presentation...
Prezi is an interactive zooming presentation

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Handvaardigheid leerjaar 2

No description
by

Julia Morrien

on 21 December 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Handvaardigheid leerjaar 2

Totempaal
Stoel van de kunstenaar
dierenkop
Taart of monstermok
Handvaardigheid leerjaar 2
Les 1
Les 6
Les 5
Les 4
Les 3
Les 6
Les 5
Les 4
Les 3
Les 2
Les 1
Les 2
zelfportret in hout
Les 1
Les 2
geinspireerd door Diederick Kraaijeveld
Zelfportret
Schets
Je maakt een schets naar aanleiding van je foto.
Let op de verschillende lagen

Hoeveel lagen wil je maken?
En hoe moeten al die lagen eruit zien?

Maak een goed plan en knip modellen uit in de juiste maat en vorm.
introductie
kennismaking
theorie: materiaal kennis en begrippen
uitleg opdracht(en)
praktijk: schetsen + basisvorm
opruimen
nabespreking

Programma

CENTRALE UITLEG
materiaal neerleggen/bijdraaien/stil zijn

PRAKTIJK
- alleen ‘functioneel’ lopen
- vragen tijdens ronde
- alleen zachtjes praten

NOOIT iets met andermans werk doen
voorzichtig en zuinig met materiaal
opruimen doen we samen

Regels

anders leren kijken
zelfvertrouwen krijgen
stapsgewijs werken
zoveel mogelijk materialen/technieken

Doelen

Klei
Wat is klei en hoe werk je ermee?
Als we het onder de microscoop bekijken:
Bestaat klei uit microscopisch kleine kleikristallen
De kristallen zijn lange platte zeshoekige schijfjes
Als je klei nat maakt worden alle kleikristallen nat, zo kunnen ze over elkaar schuiven zonder elkaar los te laten. Zo kun je klei kneden zonder dat het uit elkaar valt.
Als je teveel water toevoegt kleven de deeltjes niet meer aan elkaar en krijg je vormloze pap.

Wat is klei?

Als je de juiste hoeveelheid water hebt toegevoegd zitten alle kristallen kriskras door elkaar.
Als je dan de klei gaat kneden gaan alle klei deeltjes (langwerpig) weer in de zelfde richting liggen.
Hierdoor wordt de klei steviger.

Wat gebeurt er tijdens het kneden?

Drogen: water trekt uit de klei.

Zorg dan dus dat het goed luchtdicht is verpakt
Sprenkel een heel klein beetje water in het zakje (met natte handen methode)
Zorg voor een sticker met je naam, zodat je het op tijd weer kunt terug vinden
Als klei eenmaal aan het drogen is, kun je er niet zomaar water bij voegen om het weer kneedbaar te maken.
Ook lijmen van gedroogde klei is niet mogelijk
Je werkstuk moet dus compleet af zijn voordat je het laat drogen

Volgende week verder werken aan je werkstuk?

Water uit de klei verdampt
Plaatjes dichter bij elkaar; krimp van 5-8%
RISICOS:
Scheuren
Vervormen
Uiteenvallen


Krimp van de klei


Vorm
Gesloten vorm droogt trager dan open vorm.

Krimp afhankelijk van:

Plat rollen met kleiroller; dan uitsnijden met boetseerspatel
Uithollen mbv klei mirettes
Vormen kneden en vastmaken met ‘kleicement’
Gebruik een spatel voor het maken van kleine groefjes

Technieken

Ontwerp een asymmetrisch taartje van klei
Gebruik als grondvorm een geometrische vorm
De taart moet net zo groot zijn als je handpalm
De taart moet een losse deksel hebben met een rand die precies in de taartvorm past
De taart moet heerlijk versierd worden met veel details
Technisch moet de taart in orde zijn. Alle vormen moeten goed vast zitten op de taart.

Opdracht: Maak een taartje van klei

Ontwerp een mok met een eng asymmetrisch gezicht
Gebruik als grondvorm een cirkel
De bodem moet net zo groot zijn als je handpalm
De mok moet versierd worden met veel details; denk aan oogleden, tanden, wenkbrauwen ed.
Technisch moet de mok in orde zijn. Alle vormen moeten goed vast zitten op de mok. Maar hij moet er ook heel erg bijzonder uit zien.

Of kies je misschien toch voor een monstermok?

Leerdoelen:
Kleitechniek leren beheersen
Asymmetrisch leren werken

Je taartje of mok wordt uiteindelijk met majolica beschilderd en daarna worden de mokken geglazuurd met transparante glazuur.

Dan worden ze leuk gekleurd en ook mooi glanzend!

symmetrisch asymmetrisch



NABESPREKING:

wat ging er goed?
wat kan er beter?

nu zelf aan de slag met schetsen!!

Groter oppervlak:
- randen schuin maken (verstek)
- randen inkrassen

Verbinding wordt steviger door:

Ondersteuning:
- kleipap (slib, kleicement)
- rolletje
- aandrukken

Verbinding wordt steviger door:

- plakken rollen
- stevig verbinden
- geen luchtbellen erin
kleiwerkstuk goed inpakken + naam (etiket) erop
min. 4 werkstukken op één plankje
per tafel: werkstuk in opslag (plank klas)
gereedschappen schoonmaken
op/om/onder tafel opruimen + schoonmaken
evt. vegen/schoonmaken
weer op je plek gaan zitten



NABESPREKING:

hoever ben je?
ben je tevreden?

PRAKTIJK
bouwen basisvorm:
OPRUIMEN
introductie
herhaling opdracht
herhaling theorie: klei verbinden
praktijk: maken basisvorm
opruimen
nabespreking

Programma

Ontwerp een asymmetrisch taartje van klei
Gebruik als grondvorm een geometrische vorm
De taart moet net zo groot zijn als je handpalm
De taart moet een losse deksel hebben met een rand die precies in de taartvorm past
De taart moet heerlijk versierd worden met veel details
Technisch moet de taart in orde zijn. Alle vormen moeten goed vast zitten op de taart.

Opdracht: Maak een taartje van klei

Ontwerp een mok met een eng asymmetrisch gezicht
Gebruik als grondvorm een cirkel
De bodem moet net zo groot zijn als je handpalm
De mok moet versierd worden met veel details; denk aan oogleden, tanden, wenkbrauwen ed.
Technisch moet de mok in orde zijn. Alle vormen moeten goed vast zitten op de mok.
Maar hij moet er ook heel erg bijzonder uit zien.

Of kies je toch voor een monstermok?

symmetrisch asymmetrisch


Groter oppervlak:
- randen schuin maken (verstek)
- randen inkrassen

Verbinding wordt steviger door:

Ondersteuning:
- kleipap (slib, kleicement)
- rolletje
- aandrukken

Verbinding wordt steviger door:

bouwen basisvorm:
- plakken rollen
- stevig verbinden

kleiwerkstuk goed inpakken + naam (etiket) erop
min. 4 werkstukken op één plankje
per tafel: werkstuk in opslag (plank klas)
gereedschappen schoonmaken
op/om/onder tafel opruimen + schoonmaken
evt. vegen/schoonmaken
weer op je plek gaan zitten




hoever ben je?
ben je tevreden?

PRAKTIJK
OPRUIMEN
NABESPREKING:
introductie
herhaling opdracht
uitleg: decoratie
praktijk: maken basisvorm + start decoratie
opruimen
nabespreking

Programma

symmetrisch asymmetrisch

- verschillende vormen bevestigen
- inkrassen/uithollen (als klei dik genoeg is)
- roodbakkende klei gebruiken, evt. combineren

NB werkstuk wordt later nog ‘geschilderd’ met majolica

Mogelijkheden decoratie:

afmaken basisvorm:
- plakken rollen
- stevig verbinden

start decoratie: assymetrisch!

kleiwerkstuk goed inpakken + naam (etiket) erop
per tafel: werkstuk in opslag (plank klas)
klei opruimen: let op kleur!!! (in kleine stukjes in bak)
gereedschappen schoonmaken met water
op/om/onder tafel opruimen + schoonmaken
evt. vegen/schoonmaken
weer op je plek gaan zitten




hoever ben je?
ben je tevreden?
volgende week werkstuk af?

Praktijk
OPRUIMEN
NABESPREKING:
introductie
uitleg: stookproces
praktijk: werkstuk afmaken
opruimen
nabespreking

Programma

2e glazuurstook

glazuur

1e glazuurstook

biscuit stook

drogen

afmaken werkstuk:

stevige symmetrische basisvorm
interessante asymmetrische decoratie

nog niet klaar? gebruik een extra uur deze week om je werkstuk af te maken
klaar?
- naam + klas inkrassen (of ‘plaatje’ maken)
- plastic zak los over werkstuk heen
klei opruimen: let op kleur!!! (in kleine stukjes in bak)
gereedschappen schoonmaken met water
op/om/onder tafel opruimen + schoonmaken
weer op je plek gaan zitten




wie is klaar?
ben je tevreden?

praktijk
OPRUIMEN
NABESPREKING:
introductie
herhaling: stookproces
uitleg majolica
praktijk: werkstuk beschilderen/glazuren
evt. verder werken aan houten pen
opruimen
nabespreking

Programma

2e glazuurstook

glazuur

1e glazuurstook

biscuit
stook

drogen

evt. eerst tekenen met potlood (brandt weg in de oven)
onderkant + raakvlak deksel-taartje niet beschilderen, i.v.m. vastbakken
dunne laagjes: hoe meer laagjes, hoe intenser de kleur → max. 3 lagen!
9 kleuren op tafel: rood = rozerood, d.bl. = middenblauw, wit + grijs apart (vragen)
droogt lichter op dan kleur wordt na het bakken (kleur in bekertje klopt redelijk)
kleuren mengen, dus één kwast per kleur (of heel goed uitspoelen)
denk aan effect op roodbakkende klei
geen kleur = wit/beige

Majolica: werkstuk beschilderen met glazuur

check naam/initialen + klas
werkstuk op plank klas
evt. pen in bak
kwasten goed uitspoelen, afdrogen en in doos
tafel schoonmaken met nat doekje
op/om/onder tafel opruimen + schoonmaken
weer op je plek gaan zitten




hoe was het om te glazuren?
ben je tevreden?

OPRUIMEN
NABESPREKING:
opdracht:
maak een zelfportret in lagen
Zorg voor minimaal 3 lagen en gebruik houtlijm
gebruik je schets
einde volgende les inleveren
portret met schetsen op de plank van de klas
- naam + klas erop aan de achterkant

gereedschappen opbergen
werkbanken afstoffen

op/om/onder tafel opruimen + schoonmaken
weer op je plek gaan zitten




wie is klaar?
ben je tevreden?

OPRUIMEN
NABESPREKING:
Vis van textiel
Je gaat een vis maken van stof en leert onder andere knopen aanzetten
3 zuilen van papier
De Griekse zuilenorde
huiswerk: neem een portret foto van jezelf mee op A5 formaat
Les 3
opdracht:
maak een zelfportret in lagen
Zorg voor minimaal 3 lagen en gebruik houtlijm
gebruik je schets

VANDAAG inleveren
Competentieformulier invullen

portret met schetsen op de plank van de klas
- naam + klas erop aan de achterkant

gereedschappen opbergen
werkbanken afstoffen

op/om/onder tafel opruimen + schoonmaken
weer op je plek gaan zitten




ben je tevreden?

OPRUIMEN
NABESPREKING:
PROGRAMMA

introductie
uitleg nieuwe opdracht
start nieuwe opdracht:
- per tafel instructie gereedschappen
- schetsen
praktijk: evt. oefenen
opruimen
afsluiten

OPDRACHT

ontwerp een houten totempaal
gebruik een houtverbinding naar keuze
minimaal twee emoties moeten in de totempaal te herkennen zijn d.m.v.: - kleur
- vorm
- materiaal
voor de uitvoering wordt alleen handgereedschap gebruikt
tijdens laatste les presenteer je jouw totempaal

houtverbindingen

voorbeelden halfhoutsverbinding


schrijf als eerste de emoties op die je wilt gaan gebruiken in het ontwerp
hoe ga je die verwerken, dus door middel van vorm, kleur en materiaal
teken de pen van min. 3 kanten
geef aan waar de houtverbinding komt en welke verbinding je gaat gebruiken.
teken de patronen die in de pen moeten komen

Tijdens het schetsen, wordt per tafel een instructie gegeven over het gebruik van hout en de gereedschappen bij deze opdracht.


wie heeft er een goed idee?
wat is lastig?


Schets volgende week af!

volgende week
start uitvoering werkstuk


naam op schets
schets in bak klas
schets nog niet af? Thuis afmaken!

evt. materiaal + gereedschap opbergen
check op/om/onder werkplek
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

schetsen
OPRUIMEN
NABESPREKING

wie heeft er een goed idee?
wat is lastig?


Schets volgende week af!

volgende week
start uitvoering werkstuk

NABESPREKING
PROGRAMMA

introductie
uitleg zagen + aftekenen
praktijk: start werkstuk
opruimen
afsluiten

UITLEG - herhaling halfhoutverbinding
tips zagen
aftekenen werkstuk

maken halfhoutverbinding

voorbeelden halfhoutverbinding

OPRUIMEN

naam op pen (potlood)
losse onderdelen vastmaken met tape
pen in bak klas
materiaal + gereedschap opbergen
zaagsel opvegen (grond + werkplek)
check op/om/onder werkplek
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

PRAKTIJK

zaag een latje van ± 30 cm af

teken met grijs potlood de lijnen waar de halfhoutverbinding komt

geef aan welke gedeeltes je wilt afzagen/raspen

zaag de halfhoutverbinding

werk de houten pen verder af

OPDRACHT

ontwerp een houten totempaal
gebruik een houtverbinding naar keuze
minimaal twee emoties moeten in de totempaal te herkennen zijn d.m.v.: - kleur
- vorm
- materiaal
voor de uitvoering wordt alleen handgereedschap gebruikt
tijdens laatste les presenteer je jouw totempaal


per tafel taartje of mok ophalen

vul in bij ‘reflectie’ op beoordelingsformulier:

wat is er goed gelukt?
wat zou je een volgende keer anders doen?
wat heb je geleerd?
ben je tevreden over het resultaat?

KLAAR?
→ formulier dubbelvouwen
→ taartje/mok op formulier in opslag (plank klas)
→ verder werken aan houten totempaal

REFLECTIE taartje of mok van klei


zaag een latje van ± 30 cm af

teken met grijs potlood de lijnen waar de houtverbinding komt

geef aan welke gedeeltes je wilt afzagen/raspen

zaag de halfhoutverbinding

werk de houten totempaal verder af

UITLEG HOUT

gebruik figuurzaag

PROGRAMMA

introductie
uitleg figuurzagen
invullen reflectie taartje/mok
praktijk: start werkstuk
opruimen
afsluiten

PRAKTIJK
REFLECTIE

hoe ver ben je?
wat valt mee/tegen?





volgende week → verder met totempaal


naam op totempaal (potlood)
losse onderdelen vastmaken met tape
totempaal in bak klas
materiaal + gereedschap opbergen
zaagsel opvegen (grond + werkplek)
check op/om/onder werkplek
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

OPRUIMEN
NABESPREKING
PROGRAMMA

introductie
uitleg figuurzagen
invullen reflectie taartje/mok
praktijk: start werkstuk
opruimen
afsluiten


check taartje of mok op plank klas staat
evt. nog beschilderen met majolica
evt. nog invullen reflectie

vul in bij ‘reflectie’ op beoordelingsformulier:

wat is er goed gelukt?
wat zou je een volgende keer anders doen?
wat heb je geleerd?
ben je tevreden over het resultaat?

KLAAR?
→ formulier dubbelvouwen
→ taartje/mok op formulier in opslag (plank klas)

AFRONDEN OPDRACHT TAARTJE/MOK
OPDRACHT

ontwerp een houten totempaal
gebruik een houtverbinding
minimaal twee van emoties moeten in de totempaal te herkennen zijn d.m.v.:
- kleur
- vorm
- materiaal
voor de uitvoering wordt alleen handgereedschap gebruikt
tijdens laatste les presenteer je jouw totempaal


tafel 1 + 2 → werkruimte
tafel 3 + 4 → lokaal

maak de houtverbinding (af)

geef aan welke gedeeltes je wilt afzagen/raspen

werk de totempaal verder af


naam op totempaal (potlood)
losse onderdelen vastmaken met tape
totempaal in bak klas
materiaal + gereedschap opbergen
zaagsel opvegen (grond + werkplek)
check op/om/onder werkplek
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten


hoe ver ben je?
wat valt mee/tegen?





volgende week → verder met totempaal

PRAKTIJK
OPRUIMEN
NABESPREKING
PROGRAMMA

introductie
afronden opdracht taartje/mok
praktijk: totempaal afmaken → vorm
opruimen
afsluiten


cijfer in SOM?
beoordelingsformulier in CKV-map
mok/taartje in krat bij beta-lab

nog transparante glazuurlaag? → plank opslag
evt. nog beschilderen met majolica

evt. nog invullen reflectie:
wat is er goed gelukt?
wat zou je een volgende keer anders doen?
wat heb je geleerd?
ben je tevreden over het resultaat?
KLAAR?
→ taartje/mok op formulier op plank klas


tafel 1 + 2 → werkruimte
tafel 3 + 4 → lokaal

maak de houtverbinding (af)

geef aan welke gedeeltes je wilt afzagen/raspen

werk de vormen van de houten totempaal verder af


naam op totempaal (potlood)
losse onderdelen vastmaken met tape
totempaal in bak klas
materiaal + gereedschap opbergen
zaagsel opvegen (grond + werkplek)
check op/om/onder werkplek
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten


wie is klaar met de vorm?
waar ben je tevreden over?





volgende week → totempaal afmaken

AFRONDEN OPDRACHT TAARTJE/MOK
PRAKTIJK
OPRUIMEN
NABESPREKING
PROGRAMMA

introductie
afronden opdracht taartje/mok
praktijk: totempaal afmaken → vorm
opruimen
afsluiten



taartje/mok mee naar huis!!! (opslag)

evt. nog transparante glazuurlaag →
opslag: plank glazuurbrand


tafel 1 + 2 → werkruimte
tafel 3 + 4 → lokaal

maak de houtverbinding (af)

werk de vormen van de houten totempaal verder af

start met decoratie andere materialen/verf
→ moet iets toevoegen, niet verhullen


naam op totempaal (potlood)
losse onderdelen vastmaken met tape
totempaal in bak klas
materiaal + gereedschap opbergen
zaagsel opvegen (grond + werkplek)
check op/om/onder werkplek
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

TAARTJE/MOK MEENEMEN!!!


wie is klaar met de vorm?
waar ben je tevreden over?





volgende les → totempaal afmaken

AFRONDEN OPDRACHT TAARTJE/MOK
PRAKTIJK
OPRUIMEN
NABESPREKING
Les 7
LES 8
Les 9
PROGRAMMA

introductie
praktijk: totempaal afmaken
opruimen
afsluiten

OPDRACHT

ontwerp een houten totempaal
gebruik een houtverbinding
minimaal twee emoties moeten in de totempaal te herkennen zijn d.m.v.:
- kleur
- vorm
- materiaal
voor de uitvoering wordt alleen handgereedschap gebruikt
tijdens laatste les presenteer je jouw totempaal


tafel 1 + 2 → werkruimte
tafel 3 + 4 → lokaal

werk de vormen van de houten totempaal verder af

start met decoratie andere materialen/verf
→ moet iets toevoegen, niet verhullen
→ vormen hout blijven goed zichtbaar


naam op totempaal (potlood)
losse onderdelen vastmaken met tape
totempaal in bak klas of op plank klas
materiaal + gereedschap opbergen
zaagsel opvegen (grond + werkplek)
check op/om/onder werkplek
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

TAARTJE/MOK MEENEMEN!!!


wie is klaar?
waar ben je tevreden over?



volgende les → totempaal afmaken


TAARTJE/MOK MEENEMEN!!!

PRAKTIJK
NABESPREKING
OPRUIMEN
PROGRAMMA

introductie
praktijk: totempaal afmaken
opruimen
afsluiten


maak de totempaal helemaal af:
minimaal twee emoties moeten in de totempaal te herkennen zijn d.m.v.: kleur, vorm & materiaal

decoratie andere materialen/verf
→ moet iets toevoegen, niet verhullen
→ vormen hout blijven goed zichtbaar

volgende week presentatie:
wat heb je gemaakt? (kenmerken)
waarom heb je het op deze manier gemaakt?
hoe is het gegaan?


naam op totempaal (potlood)
losse onderdelen vastmaken met tape
totempaal in bak klas of op plank klas
materiaal + gereedschap opbergen
zaagsel opvegen (grond + werkplek)
check op/om/onder werkplek
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

TAARTJE/MOK MEENEMEN!!!


wie is er niet klaar?
waar ben je tevreden over?




volgende les → presentaties


TAARTJE/MOK MEENEMEN!!!

NABESPREKING
OPRUIMEN
PRAKTIJK
PROGRAMMA

introductie
reflectie + presentatie
opruimen
afsluiten

reflectie:
per tafel CKV-map halen
reflectie invullen op beoordelingsformulier:
wat heb je gemaakt? (kenmerken)
waarom heb je het op deze manier gemaakt?
hoe is het gegaan?

presentatie per tafel:
wat heb je gemaakt? (kenmerken)
waarom heb je het op deze manier gemaakt?
hoe is het gegaan?
stel vragen als iets niet duidelijk is!


totempaal op plank klas → leg schetsen + beoordelingsformulier eronder!!!
CKV-map opruimen
check op/om/onder tafel
taartje/mok pakken
weer op je plek gaan zitten


hoe ging het presenteren?
wat is je opgevallen?




volgende les → nieuwe opdracht


TAARTJE/MOK MEENEMEN!!!

REFLECTIE & PRESENTATIE
OPRUIMEN
NABESPREKING
les 1
Vakantiekaart
Vandaag maak je een popup kaart van je favoriete vakantiebestemming.

Gebruik gekleurd papier en zorg ervoor dat je de sfeer van dat land heel goed weergeeft.

Let op: Het moet in één les af zijn.
http://www.npo.nl/het-klokhuis/23-09-2014/VPWON_1223667
les 1
Je gaat 3 zuilen maken van papier.
Je gebruikt papier en etalagekarton

Deze les krijg je de technieken uitgelegd







Snijden doen we altijd op een onderlegger

Snijmat
Een snijmat is een luxe onderlegger waarop
rasters staan waardoor de liniaal
nauwkeurig gebruikt kan worden.
Gebruik de rasters om haaks te werken!
Ronde punt onderaan. Zo voorkom je dat je in de onderlaag knipt
De schaar zo open mogelijk en knippen bij de scharnier. Nooit met de punten (dan ga je hakken)
nooit tot het eind (dan gaat het materiaal scheuren.)
Knippen:

Binnenvormen Wanneer een deel uit een papier moet worden geknipt waarbij de buitenrand heel
moet blijven, maken we een begin door het papier langs de tekenlijn dubbel te
vouwen en een knipje te maken.
Het papier vouwen we weer open en door het gaatje knippen we verder.
Papier kunnen we scheuren door het vast te houden tussen duim en wijsvinger
van beide handen.
Vezel richting Papier heeft door de ligging van de vezels een ‘goede’ en ‘slechte’
scheurrichting (horizontaal of verticaal) Probeer maar!
Vouwen: Papier vouw je dubbel door de hoeken precies op elkaar te leggen.
Daarna met je vingers geleidend langs de zijkant naar de vouw afzakken en deze
aandrukken tot een strakke vouw.

Scheuren
Lijnen
Lijnen ga je voorvormen door met een schaar of een nagel langs de liniaal
te trekken bij rechte lijnen en uit de losse hand bij gebogen lijnen.
Rillen:
Een groef maken in papier of karton. Daardoor kan je mooie scherpe
vouwen maken. Dit kan met bijvoorbeeld je nagel of een punt van een schaar.
Ritsen:
Papier of karton half insnijden. Daardoor kan je nog scherpere vouwen
maken, hierbij heb je een mesje nodig. Pas op: niet te hard!
De rillijn of ritslijn zit altijd aan de buitenkant
Snijden:
Met een(stanley) mes kunnen we papier snijden
Het mes moet soepel door het papier of karton gaan.
Lukt het niet in 1x dan volgt herhaling.
NOOIT te hard duwen: dan ontstaat een lelijke snede
Reserve mesjes:
Het mes moet goed scherp zijn.
Vaak zitten er in het heft zitten reservemesjes. Je kunt met de achterkant van het mes een mesje wegbreken.
Liniaal
Snijden doen we altijd langs een ijzeren liniaal
Onderlegger
http://www.ntr.nl/player?id=NPS_1197382
Les 1
Les 2
Les 3
Les 4
Les 5
Les 6
Les 7
PROGRAMMA
introductie
toelichting opdracht
vragen bij filmpje
voorbeelden stoelen
start opdracht
opruimen
afsluiten

Filmpje
vragen maken bij het filmpje
VOORBEELDEN
maken vergelijking blz. 1

start blz. 3 + 4

PRAKTIJK
OPRUIMEN
beoordeling totempaal in CKV-map
opdracht in CKV-map
per tafel map(pen) wegbrengen
spullen in je tas
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

AFSLUITEN
wat vind je van de opdracht?
wie heeft er al een leuk idee?

PROGRAMMA

introductie
uitleg solderen
start opdracht
opruimen
afsluiten

PRAKTIJK
mk blz. 3 + 4

start uitvoering

OPRUIMEN
opdracht in CKV-map
map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!
totempaal + taartje/mok meenemen…
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

AFSLUITEN

hoe ver ben je?

PROGRAMMA
introductie
inspiratie stoelen
start opdracht
opruimen
afsluiten

VOORBEELDEN
PRAKTIJK
verder werken aan stoel
volgens opdracht

OPRUIMEN

opdracht in CKV-map
map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!
totempaal + taartje/mok meenemen…
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

AFSLUITEN

hoe gaat het?
wat gaat goed?
wat is lastig?

PROGRAMMA
introductie
let op comptenties
start opdracht
opruimen
afsluiten

AFSLUITEN

hoe gaat het?
wat gaat goed?
wat is lastig?

OPRUIMEN

opdracht in CKV-map
map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!
totempaal + taartje/mok meenemen…
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

AFSLUITEN

hoe gaat het?
wat gaat goed?
wat is lastig?

OPRUIMEN

opdracht in CKV-map
map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!
totempaal + taartje/mok meenemen…
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

PROGRAMMA
introductie
let op comptenties
start opdracht
opruimen
afsluiten

PROGRAMMA
introductie
let op comptenties
start opdracht
opruimen
afsluiten

AFSLUITEN

hoe gaat het?
wat gaat goed?
wat is lastig?

OPRUIMEN

opdracht in CKV-map
map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!
totempaal + taartje/mok meenemen…
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

PROGRAMMA

introductie
let op comptenties
opdracht afmaken
opruimen en competentie formulier invullen
afsluiten

OPRUIMEN

opdracht in CKV-map
map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!
Met competentieformulier eronder!!
check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

AFSLUITEN

hoe ging het?
wat ging goed?
wat was lastig?
wat vond je van de opdracht?

Les 2
OPRUIMEN

map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!

check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten

AFSLUITEN

hoe ging het?
wat ging goed?
wat was lastig?
wat vond je van de opdracht?

Vandaag

afmaken van de 3 zuilen
lijm de dorische, ionische en corintische zuil op een karton van 30 x 10cm
Schrijf je naam en klas op de onderkant

opdracht
les 1
les 2
les 3
les 4
les 5
les 6
les 7
vandaag

opdracht

voorbeelden

vandaag

opdracht

praktijk

vandaag

opdracht

praktijk

vandaag

praktijk

vandaag

afmaken vis

opruimen

afsluiting

map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk aan ring klas → naam!
competentieformulier invullen en in leveren met schetsen en vooronderzoek

check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten
hoe ging het?
wat was er moeilijk?
opruimen

afsluiting

map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!

check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten
hoe gaat het?
wat was er moeilijk?
opruimen

afsluiting

map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!

check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten
hoe gaat het?
wat was er moeilijk?
vandaag

opruimen

afsluiting

map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!

check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten
hoe gaat het?
wat was er moeilijk?
stof

opruimen

afsluiting

map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!

check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten
hoe gaat het?
wat was er moeilijk?

let op: nem volgende week plaatjes mee voor inspiratie!!
uitleg opdracht
uitleg stof
uitleg coupe of figuurnaad
schetsen maken
opruimen
afsluiten
je gaat een vis maken van textiel
dat is dus een vis van stof
je zorgt ervoor dat je minimaal 1 figuurnaad gebruikt
dat hij er goed uitziet als een vis of onderzeedier
dat je minimaal 1 knoop of paillet aanzet
uiteindelijk komen alle vissen aan een ring op te hangen
stof knip je altijd met een stofschaar
je gebruikt spelden om tijdelijk vast te zetten
naalden gebruik je om dingen vast te zetten

figuurnaad zorgt voor vormen in platte stukken stof
introductie
schetsen afmaken
meegenomen plaatjes opplakken in map
stof zoeken en delen uitknippen
uitleg naaien en knopen aanzetten
opruimen en afsluiten
zoek stof die past bij je onderzeebeest
je kunt ook repen scheuren voor een leuk effect

denk aan de figuurnaad!

stof tijdelijk vastzetten met spelden

naaien met een naald en draad

festonsteek, rijgsteek of stiksteek gebruiken


stof tijdelijk vastzetten met spelden

naaien met een naald en draad

festonsteek, rijgsteek of stiksteek gebruiken


introductie
herhaling filmpjes
verder werken aan de opdracht
opruimen en afsluiten
opruimen

afsluiting

map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!

check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten
hoe gaat het?
wat was er moeilijk?
vandaag

opdracht

praktijk

stof tijdelijk vastzetten met spelden

naaien met een naald en draad

festonsteek, rijgsteek of stiksteek gebruiken


introductie
herhaling filmpjes
verder werken aan de opdracht
opruimen en afsluiten
introductie
afmaken van de vis
invullen competentieformulier
opruimen en afsluiten
vandaag ga je de vis afmaken

Als je vis klaar is zorg je voor een visdraadje aan de bovenkant van zijn rug zodat hij aan de ring gehangen kan worden aan de ring van de klas

plak een crepe tape met je naam aan de draad ong 5cm boven de vis
introductie
verder werken aan vis

let op: volgende week af!
opruimen en afsluiten

volgende week moet de vis af
opruimen

afsluiting

map(pen) wegbrengen
materiaal + gereedschap opruimen
werkstuk op plank klas → naam!

check op/om/onder tafel
weer op je plek gaan zitten
hoe gaat het?
wat was er moeilijk?
vandaag

praktijk

introductie
verder werken aan vis

opruimen en afsluiten
Full transcript