Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Sa te shendetshme jane vaktet tuaja ?

No description
by

zena qato

on 27 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Sa te shendetshme jane vaktet tuaja ?

Te ushqyerit dhe ushqimi.
Sa te shendetshme jane vaktet tuaja ?
Sa te shendetshme jane vaktet tuaja? Pergjigjia e kesaj pyetje nuk eshte kaq e thjeshte,sepse per kete problem ka pikpamje te shumta. Ngrenia eshte nje nevoje. Te ne ndikojne shume arsye per te ngrene. Keshtu ne hame nga : uria,kenaqesia,gezimi ne nje feste,shija,reklama,aroma e mire,traditat familjare,kureshtja,etj. Secili prej nesh ka shprehi te caktuara te te ngrenit,te formuara qysh nga femijria. Numri I semundjeve qe kane lidhje me te ushqyerit sa vjen e rritet. Nese ne kuptojme marredhenien ndermjet te ushqyerit dhe shendetit,do te jemi ne gjendje te marrim vendime, qe do te ndikojne ne shendetin tone.
Perse ushqehemi?
Per te pasur nje shendet te mire,organizmi yne ka nevoje per me shume se dyzete lloje te ndryshme lendesh ushqyese. Lendet yshqyese kryesore jane: sheqernat (karbohidratet),proteinat,lyrat,uji,vitaminat dhe kriprat minerale.Asnje ushqim I vetem nuk mund t’i siguroje te gjitha lendet ushqimore ne sasine qe i duhen njeriut. Per shembull , qumshti siguron kalcium , por pak hekur; mishi siguron hekur,por pak kalcium etj. Lendet ushqyese jane substanca kimike te cilat punojne se bashku per te kryer nje ose me shume nga funksionet e meposhtme ne trupin tone: 1) furnizojne trupin me lende te cilat sigurojne energjine e nevojshme. 2) sigurojne materiale per ndertim, riperteritjen dhe mirembajten e indeve te trupit,sic jane muskujt dhe kockat. 3) sigurojne substanca, te cilat marrin pjese ne rregullimin e proceseve te oranizmit.Nuk ka ushqim te persosur, pavarsisht se ne na pelqen nje ushqim I caktuar.Por ne qofte se marrim gjate gjithe kohes vetem ate ushqim qe na pelqen, atehere ne mund te semuremi.

DIABETI
Quhet shpesh semundja e sheqerit.Cdo qelize ne trupin tone ka nevoje per lende qe te prodhoje energji te mjaftueshme, e cila perdoret per te ecur,punuar,vrapuar etj. Megjithate, sheqeri nuk shkon dot vete deri ne qelizat e trupit.Per kete I duhet ndihma e INSULINES e cila prodhohet nga termisheza (penkreasi). Diabeti shkaktohet ne ato raste kur termisheza nuk prodhon fare insulune apo prodhon ne sasi te pamjaftueshme.DIABETI ZAKONISHT MBAHET NEN KONTROOLL ME DIETE TE CAKTUAR USHQIMORE.

Tensioni i larte i gjakut.
Tensioni I larte I gjakut->eshte forca qe ushtrohet prej rrymes se gjakut ne muret e arterieve (eneve te gjakut).Zemra I ngjan nje pompe,por edhe nje rubineti.Hapja e rubinetit ngjan me veprimin e pompimit te zemres.I mbyllur rubineti perfaqeson zemren e clodhur, gje qe ndosh mes cdo rrahjeje.Arteriet I ngjajne tubave te ujitjes.Ne qofte se keta tuba jane te zene, atehere uji , gjate rrjedhjes, do te ushtroje trysni mbi paratet e tubit.Ne menyre te ngjashme ne qofte se enet e vogla te gjakut ngushtohen apo tkurren, rritet presioni I gjakut dhe,ne qofte se ato jane te hapura gjate rrahjeve te zemres,presioni I gjakut eshte I ulet ose normal.TENSIONI I GJAKUT VARET EDHE NGA MOSHA E NJERIUT.

DHJAMOSJA
Dhjamosja-> vihet re tek njerezit qe kryesisht bejne nje jete sedentare, nuk merren me aktivitet fizik si dhe konsumojne ushqime mjaft kalorike por pa vlera ushqyese. Dhjamosja shkakton probleme te tilla si diabet, semundje zemre dhe kancer. Mbipesha eshte shkaku me vdekjeprures pas pirjes te duhanit. Sasia e dhjamit ne trup eshte nje tregues me i mire per shendetin e dikujt sesa pesha e pergjithshme te tij. Nje trup muskuloz mund te kete peshe te madhe ,ngaqe muskujt peshojne
Zemra është organi që bën pastrimin e gjakut. Dhe në rastin e sëmundjeve të zemrës kemi prishje te funksionit te saj si pompë. Kur zemra nuk funksionon siç duhet si pompë atëherë ka vështirësi të shumta në dërgimin e gjakut të pastruar në pjesët e duhura të organizmit. Kjo do të vështirësojë punën e organizmit si dhe nuk do të lejojë furnizimin e tij me oksigjen dhe lëndë ushqimore. Në këto sëmundje futen grupime të ndryshme si ato të prishjes së ritmit të zemrës, infarktet. Me e shpeshta nga këto, është ajo e ngushtimit të enëve të gjakut të këtij organi.
Infarkti i zemres
Kanceri
Kanceri është një term i përgjithshëm që përdoret për një grup me më tepër se 100 sëmundje të cilat mund të prekin çdo pjesë të organizmit. Terma të tjerë sinonime që përdoren janë tumori dhe neoplazma. Kanceri njihet si rritje e pakontrolluar e qelizave qe prodhojnë 1 tumor ose neoplazme. Qelizat e kancerizuara humbasin specializimin e indit qe i përkasin dhe nuk i përgjigjen mekanizmave te kontrollit qe normalisht e kufizojnë ndaljen e qelizave. Kanceri mund te kaloje nga forma primare e tumorit ne formën sekondare te tij ne një proces qe ndryshe quhet "METASTAZ".

PUNOI:Zena Qato.
Full transcript