Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Asitlerin ve bazların yararları ve zararları

No description
by

rıfatcan kantekin

on 15 March 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Asitlerin ve bazların yararları ve zararları

Asitlerin ve Bazların Faydaları
Asitler ve bazlar, bir kısım temizlik malzemelerinin üretilmesinde kullanılmaktadır. Bu maddeler kullanım kurallarına uygun ve yeterli miktarda kullanıldığında çevremiz daha temiz ve hijyenik olmaktadır.

Endüstride en çok üretilen kimyasallardan biri olan sülfürik asit; gübre üretiminde, boya sanayisinde, patlayıcı yapmında, plastik sanayisinde ve ilaç üretiminde kullanılmaktadır.

Bitkilerin beslenmesi için gerekli olan temel elementlerin eksik olduğu toprakları takviye etmek için gübreleme yapılması gerekir. Gübre üretiminde ham madde olarak çoğunlukla HNO3 ve NH3 gibi asit ve bazlar kullanılır. Örneğin; amonyum nitrat, amonyum sülfat,amonyum fosfat, potasyum nitrat,gibi maddeler tarım sektööründe gübre olarak kullanılırAsitlerin ve bazların faydalı kullanım alanlarına örnekler
Hidroklorik asit
, banyo fayanslarının temizlenmesinde kullanılır.
Asetik asit
, plastik üretiminde gıdalra katkı maddesi olarak,aspirin elde edilmesinde, sirke yapımında ve mutfak eşyalarının temizlenmesinde kullanılır
Benzoik asit
; meyve suyu, reçel, turşu, ketçap gibi gıdalarda koruyucu katkı maddesi olarak kullanılır
Folik asit
; yaşayan tüm canlı dokularında çok az bulunur. Bu asitin eksikliği durumunda kansızlık hastalığı görülür.
Hidroflorik asit,
cam süsleme işçiliğinde ve yüksek oktnlı benzin elde edilmesinde kullanılır
Sodyum hidroksit
;beyaz sabun yapımında, deterjan üretiminde, kağıt, boya ve yapay ipek imalatında kullanılır.
Potasyum hidroksit
;Artap sabunu üretiminde, pillerde elektrolit olarak ve gübre imalatında kullanılır.
Kalsiyum hidroksit
;inşaat sektöründe çimento ve harç yapımında kullanılır.
Asitlerin ve Bazların Zararları
Asit ve Bazların Çevre Açısından Zararları
Asitler ve bazlar toprağa veya suya karışması buraların kirlenmesine sebep olur.Ayrıca bazı kimyasalların bir araya geldiklerinde bazen tek başına verevekleri zarardan daha fazla zarar verebilirler.
Asit Yağmurları
Asitler ve bazlarla çalışırken alınması gereken önlemler
Asitler, bazlar ve bunları içeren maddeler evlerde lavabo açmak ve temizlikte sıklıkla kullanılmaktadır. Birçok temizlik malzemesinin içerisinde bu kimyasallar bulunduğundan temizlik maddeleri kesinlikle birbiriyle karıştırılmamalıdır. Aksi halde oluşan reaksiyonlar sonucu çıkan gazlar zehirleyici olabilir. Ayrıca temizlik yapılırken temizlenen ortam sürekli olarak havalandırılmalıdır.
Asit ve bazlarla çalışılırken mutlaka gözlük, önlük, eldiven ve maske kullanılmalıdır. Daha öncede bahsedildiği üzere asitlerin yakıcı, aşındırıcı ve tahriş edici etkisiyle asit ve bazların zehirleyici etkisi bulunmaktadır. Bu kimyasallara temas etmek, solumak vb. şekillerde etkileşime geçmek geri dönüşü olmaya hasarlara sebep olabilir.
Yine bu kimyasallar çalışılırken derişim, sıcaklık, nem vb. koşullar sürekli kontrol altında tutulmalı ve çalışma yapan kişiler sürekli olarak dikkatli davranmalıdır.
Yine bu kimyasallarla çalışılırken kesinlikle herhangi bir şey yenilip içilmemelidir.

Rıfatcan Kantekin 10/A 1856
Asitler ve bazlarla çalışırken alınması gereken tedbirler
Asitler ve bazlar genel anlamda tehlikeli maddelerdir. Asitlerin zararları kuvvetliğinden ziyade derişim ve cinsiyle ilgilidir. Kuvvetli yada zayıf olmalarıyla genel olarak ilgisi yoktur.
Asitlerin ve bazların insan cildine teması halinde yakıcı tahriş edici ve aşındırcı etki yaratır.
Ayrıca bazı asitler ve bazların toksik etkileri vardır dolayısıyla koklamak buharını solumak vb. durumlar solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.
Diğer bir sorun ise depolama aşamasındadır. Asitler ve bazlar metallerle tepkime vererek aşındırıcı etkide bulunduğu için metal kaplarda saklanmaması gerekir .
Bunların dışında asitlerin sebep olduğu asit yağmurları en büyük zararlardan birine sebep olmaktadır. CO,CO2,NO2,SO2 vb gazlar atmosfere karıştığında atmosfere karıştığında atmosferde bulunan su buharıyla gaz fazda asit molekülleri oluşturur. Bunların belirli bir değerin üzerinde bulunması asit yağmurlarını oluşturur. Asit yağmurları araçları kapıları ve benzeri metalleri aşındırarak zarar verir.
Asit yağmuraları sulara karışıp suların pH değerini değiştirerek suyun kirlenmesine ve topolu balık ölümlerine sebep olur, aynı şekilde topraklarında pH değerini değiştirerek bitkilerin zarar görmesine ve toprağın çoraklaşmasına neden olur .
Full transcript