Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Bohaterowie Lalki B.Prusa

No description
by

Trolek Dawidowsky

on 30 November 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Bohaterowie Lalki B.Prusa

Bohaterowie Lalki B.Prusa
Ignacy Rzecki
Ignacy Rzecki to romantyk i bonapartysta, reprezentant najstarszego pokolenia idealistów, opisanego przez Bolesława Prusa. Ojciec wychowywał go w duchu miłości ojczyzny i kultu Bonapartego. W młodości Rzecki wziął udział w kampanii węgierskiej Wiosny Ludów i w powstaniu styczniowym.


Julian Ochocki
Kuzyn Łęckiej, ma 31 lat. Choć sam wywodzi się z arystokracji, ma do tej grupy społecznej krytyczny stosunek. Nie lubi pychy, wyniosłości, głupoty, pasożytnictwa. Ludzi ceni nie ze względu na ich pochodzenie, ale za ich charakter i wiedzę.

Izabela Łęcka
Ma 25 lat, z pochodzenia jest arystokratką, jej rodzina stoi jednak na skraju bankructwa. Najlepszym rozwiązaniem byłoby małżeństwo z bogatym człowiekiem - kimś takim jak Wokulski. Izabela nie darzy jednak Stanisława uczuciem, a jego propozycję przyjmuje z rozsądku, nie z miłości.
Tomasz Łęcki
Arystokrata, ojciec Izabeli. Utracjusz, żyjący dzięki finansowej pomocy ze strony Wokulskiego, którego traktuje z wyższością. Umiera na atak apopleksji, dowiedziawszy się, że ostatni pretendent do ręki pani Izabeli rezygnuje ze starań o nią.Helena Stawska
Piękna kobieta, zakochana w panu Stanisławie. Jej mąż zaginął i nikt nic nie wie. Mieszka w kamienicy Łęckich, która później zostaje sprzedana. W celu utrzymania córki i matki podejmuje pracę.


Książę

Przedstawiciel arystokracji, nazywa siebie patriotą. Niechętny do działania, wchodzi w spółkę z Wokulskim.Kazimierz Starski

Kuzyn Izabeli Łęckiej. Lekkoduch i uwodziciel; nie wiadomo, z czego się utrzymuje. Ma nadzieję, że Prezesowa Zasławska zapisze mu coś w spadku. Jest bezpośrednią przyczyną zerwania między Izabelą a Wokulskim - Stanisław odkrywa jego romans z panną Łęcką.
Kazimiera Wąsowska
Krewna Zasławskiej, kobieta piękna, inteligentna i interesująca. Wdowa, lubi flirty, interesuje się Wokulskim. Widząc, że ten zakochany jest w Izabeli, rezygnuje z niego. Sam Wokulski zdziwiony jest faktem, że podoba mu się inna kobieta.

Baronostwo Krzeszowscy
Dość dziwna para, często ze sobą skłócona. Pan Krzeszowski prowadzi lekkie życie, gra w pokera i na wyścigach konnych, trwoni majątek ze studentami. Żona - baronowa Krzeszowska - oskarża Stawską o kradzież lalki - pamiątki po zmarłej córce. Pragnie również kupić kamienicę Łęckich, w której to kamienicy zmarło jej dziecko.

Prezesowa Zasławska
Krewna Łęckich, mimo dość zaawansowanego wieku wzorowo prowadzi swój majątek w Zasławku. Kiedyś zakochała się w człowieku z niższej warstwy społecznej.

Suzin
Przyjaciel Wokulskiego, Rosjanin. Prowadzi różne interesy. Stanisława ceni sobie wysoko i chciałby współpracować z nim na stałe.

Stanisław Wokulski
Urodził się prawdopodobnie w 1832 roku. Człowiek "przejściowej epoki" - z jednej strony bogaty, trzeźwo myślący kupiec, z drugiej - człowiek szlachetnego serca, miłość postrzegający w sposób idealistyczny. W Warszawie dorobił się dwóch sklepów z galanterią. Nieszczęśliwie zakochany w arystokratce Izabeli Łęckiej, czyni wiele zabiegów, by zdobyć jej względy.
Full transcript