Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Wlochy- prezentacja

No description
by

Adrian Prezentacje

on 5 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Wlochy- prezentacja

Włochy
-
prezentacja

Lokalizacja
Włochy leżą w południowej Europie, na Półwyspie Apenińskim, nad Morzem Śródziemnym, Liguryjskim, Tyrreńskim, Jońskim i Adriatyckim. Na północy sięgają do Alp, na południu obejmują wiele wysp, między innymi dwie duże wyspy śródziemnomorskie Sycylię i Sardynię. Na terytorium Włoch znajdują się dwie enklawy, które stanowią dwa niezależne małe państwa – San Marino i Watykan. Na północy naturalna granica, jaką są Alpy, oddziela Włochy od Francji, Szwajcarii, Austrii i Słowenii.
Flaga i Godło Włoszech
Hymn Włoch
Hymnem Włoch jest pieśń: Bracia Włosi Italia się budzi (Inno di Mameli lub Fratelli d'Italia). Słowa napisał w roku 1847 Gotfryd Mameli, uczestnik walk o niepodległość Włoch, który zmarł w wieku 22 lat w wyniku ran odniesionych na polu bitwy, a melodię ułożył Michele Novaro. Oficjalnie został on uznany jako hymn narodowy w 1946 roku.
Według legendy, Mameli napisał słowa pieśni w 1847 roku podczas przyjęcia w domu konsula amerykańskiego na prośbę gości. Surowy tekst ukończył nocą w domu. Parę dni później, podczas pobytu w Turynie jego przyjaciel, Novaro, autor wielu pieśni patriotycznych, w podobnych okolicznościach skomponował muzykę. Pierwszy raz utwór ten wykonano w 1847 roku w Genui podczas świętowania reform zapoczątkowanych przez króla Sardynii Karola Alberta Sabaudzkiego. Od razu zyskał on wielką popularność w całych Włoszech.
Niżej jest link do YouTube :)
Ludność Włoch
Do lat 70-tych XX w. liczba ludności stale się zwiększała, z czasem przyrost został zahamowany, a od połowy lat 80-tych imigracja równoważy ubytek naturalny ludności. W 2003 r. wskaźnik urodzeń na 1000 mieszkańców wyniósł 9,4, zaś zgonów 9,8 co stanowiło ubytek ludności na poziomie 0.4 promila. Dzięki przybyszom chcącym osiedlić się we Włoszech na stałe liczba ludności w tym kraju wkrótce może przekroczyć 60 mln. Dzięki znacznemu postępowi medycyny Włochy mogą poszczycić się jednym z najniższych w Europie wskaźników śmiertelności niemowląt, i jednym z najwyższych wskaźników trwania życia: u mężczyzn jest to 78,5 lat, u kobiet 82,7 lat.
Rozmieszczenie ludności we Włoszech nie jest równomierne, silna koncentracja występuje na nizinie padańskiej, na wybrzeżach Płw. Apenińskiego, zwłaszcza w regionach Rzymu i Neapolu (nawet 500 osób na 1 km2), natomiast słabo zaludnione są: wnętrze południa półwyspu, wyższe Alpy oraz interior Sardynii i Sycylii (poniżej 50 osób na 1 km2). Kulturowy podział ludności Italii przebiega zgodnie z podziałem gospodarczym – na przemysłowo rozwiniętą północ kraju oraz rolnicze południe, z dawną strukturą własności (baronowie i dzierżawcy), żyjące tradycją dawnych obyczajów i prawa zwyczajowego (mafia, camorra).
Trójkolorowe pasy nawiązują do rewolucji francuskiej, podkreślając znaczenie trzeciego stanu w rządzeniu państwem. Taki sam zestaw kolorów mają flagi państwowe: Meksyku, Bułgarii, Irlandii, Węgier, Iranu. Po raz pierwszy trójkolorowa flaga pojawiła się w 1795 roku w Bolonii podczas zamieszek studenckich. Oficjalnie flagą włoską została w 1796 roku dzięki Napoleonowi, który ją przyjął dla Legionu Lombardzkiego.
Godło Włoch w obecnym kształcie pochodzi z 1948 roku. Biała gwiazda w czerwonym obramowaniu nawiązuje do historycznych symboli narodowych. Umieszczono ją na tle zębatki, która jest symbolem pracy; w konstytucji włoskiej jest zapis, że Włochy opierają się na wspólnej pracy. Gwiazdę i zębatkę podtrzymuje gałązka oliwna i gałązka dębu. Pierwsza symbolizuje pokój oraz południowe Włochy, druga - siłę i Włochy północne. Na czerwonej wstędze znajduje się biały napis z oficjalną nazwą państwa:
Repubblica Italiana.
Kuchnia włoska
Kuchnia włoska – jedna z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich obok kuchni francuskiej.
Kuchnia włoska charakteryzuje się korzystaniem z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także używaniem parmezanu. W kuchni tej dość powszechnie stosuje się też oliwę, pomidory oraz cebulę i czosnek, a także oliwki. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych oraz w rybnych i owocach morza.
Najpopularniejsze potrawy to: spaghetti, cannelloni, pizza, lasagne, tortellini, ravioli, risotto, zupa minestrone, polenta, bruschetta, focaccia, piada (piadina), gnocchi.
Sery: parmezan, mozzarella, gorgonzola, mascarpone, ricotta, pecorino, grana padano.
Pracę Wykonał

:
Adrian Stroiński
Wszystkie
prawa
zastrzeżone ;)
Stolica: Rzym
Powierzchnia: 301 230 km2
Ustrój: republika demokratyczna
Podział administracyjny: 20 regionów (94 prowincje)
Język urzędowy: włoski
Waluta: 1 euro = 100 centów
Full transcript