Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

AKILLI EV SİSTEMLERİ

İBRAHİM GÜRKAN ÖZDEMİR
by

ibrahim gürkan özdemir

on 11 June 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of AKILLI EV SİSTEMLERİ

AKILLI EV SISTEMLERI
Notes
Place your own picture
behind this frame!
Double click to crop it if necessary
San Francisco
Budapest
Important
Details
(cc) photo by Metro Centric on Flickr
(cc) photo by Franco Folini on Flickr
(cc) photo by jimmyharris on Flickr
Stockholm
(cc) photo by Metro Centric on Flickr
Assets
map
details
doodles
notes
outlook
photo frame
Aydıinlatma kontrolü
• Perde-panjur kontrolü
• Çok bölgeli müzik
Isiıtma ve iklimlendirme kontrolü
• Görüntü sistemleri
• Uzaktan kontrol ve izleme
• Görüntülü interkom Sistemleri
Multimedya kontrol
Genel Otomasyom Sistemleri
Günes enerjisiyle elektrik üretimi
• Aydiınlatma kontrolü
Perde-panjur kontrolü
Çok bölgeli müzik
Isitma ve iklimlendirme kontrolü
Birden fazla kontrolü tek bir anahtar ile yapabilme
Hırsız, yangın, gaz kaçağı ve su baskını güvenliği
sn:ibrahim gürkan özdemir
emegi geçenler
japonya egitim fak. kiz meslek lisesi çocuk ktay ite a.q.
to ngt
ftgnghmvb ghm ghmghmghm
Aydinlatma, kullanildigi alanlara bagli olarak  binalardaki enerji tüketiminin neredeyse %40 indirebilir.
Aydnlatma kontrolü, en yaygin uygulamalardan biri olmakla birlikte enerji maliyetlerinden tasarruf etmenin kesinlikle en kolay yollarindan biridir. Kullanicilar, verimli bir aydinlatma kontrolü çözümü uygulayarak, geleneksel yöntemlerle karsilatirildiginda  elektrik faturalarn kolaylkla %50 düsürebilirler.piyasa fiyati 50 tl civarndadr.
Evinizde bulunan perde ve panjurları Anahtarlar, Dokunmatik Panel, internet ve telefon ile kontrol edebilirsiniz. Perdelerinizi tek tek kontrol edebildiğiniz gibi tek bir komutla bütün odaların panjur ve perdelerini de kontrol etmeniz mümkündür.
Perde ve panjurlariıniıziın sizin belirleyecegğiniz senaryolara göre otomatik olarak istedigğiniz oranlarda açiıliıp kapanmasıinı sagğlayabilirsiniz. Örnek olarak; haftaiçi sabah saat 7′de, Haftasonu da Sabah saat 10′da yatak odanıiziın panjurları ve ardıindan da diğger bütün panjurlar açiılabilir. Dilerseniz aksşam havaniın karardiığıgini otomatik algılanarak bütün perde ve panjurlariıniıziın kapanmasiını sağglayabilirsiniz.
Evden ayrlirken tek tusa basarak sistemi devreye alarak tüm panjurlariniz çok kisa bir sürede kapatir ve gönül rahatligiyla evinizden ayrilabilirsiniz. Dilerseniz belirli saatlerde sizin seçecegiiniz panjurlarin yine sizin belirleyeceginiz miktar ve sürede açilip kapanarak sanki siz evdeymisiniz hissi vermesi için ayarlayabilirsiniz.
Çok Bölgeli Müzik Sistemleri evlerin müzik merkezlerindeki radyo, CD çalar, kasetçalar, iPod, müzik bankasi gibi müzik kaynaklarindan herhangi bir tanesini evin herhangi bir bölümünde dinlemeyi ve kontrol etmeyi sagliyor. Bu sistemler sayesinde her odada bir müzik seti varmis gibi o odaya özel müzik dinlemek mümkün oluyor.
Sistemin siva alti hoparlörleri ve tus takimlari sayesinde ortalikta herhangi bir kablo bulunmuyor. Evlerdeki müzik setlerinin uzaktan kumandalar kullanilir. Genellikle müzik seti konulmayan teras, banyo, bahçe gibi bölgeleride bu sistemin hoparlör ve tus takminin rahatlikla kullanilabilmesi sayesinde evin bütününe yayilan bir müzik sistemi olutusruluyor.
Iklimlendirme Kontrol Sistemi ile, evinizdeki her odanin ve dairenin isisini sürekli olarak takip edebilir; isitma ve sogutma sisteminizin tam kontrolünü dilediginiz sekilde ve kolayca yapabilirsiniz. iklimlendirme Kontrol Sistemi, dört mevsim boyunca, gece-gündüz hava koullarini, günes isisinin konut içine girisini, pencerelerdeki perde ve panjur gibi mekanizmalarini konut içi hava sicakligina etkisini hesaplayarak isiyi denetliyor ve sogutma ya da isitma islemini gerçekletiriyor.
Iklimlendirme bilgilerine internet ya da cep telefonu araciligiyla uzaktan erismeniz; evinizin farkli bölümleri için farkli iklimlendirme seçenekleri belirlemeniz ve komutun dilediginiz saat ve zaman araliklarinda devreye girmesini saglamaniz da mevcut.
Multimedya kontrolü
Evin degisik yerlerinde birbirinden farkli müzik türleri dinleye bilirsiniz.Ayrica farkli odalarda farkli görüntüler izleyebilirsiniz. Tek yapmaniz gereken, evinizde bulunan bilgisayar, DVD oynatici, televizyon, müzik sistemi, iPod, playstation gibi cihazlarinizi Akilli Teknoloji ile bulusturmak.
Telefon çaldiginda ise otomatik olarak algilar ve ses sisteminin sesini siz belirlediginiz ölçüde azaltir.
Multimedya Kontrol Sistemi, bütün video ve ses sistemlerinizi, kendi uzaktan kumandalarindan oldugu gibi, Akilli Bina Sistemi üzerinden de yönetebilmenizi sagliyor. Üstelik sistemdeki uzaktan kumandalar, cihazlarin kendi kumandalaryla e görünümde tasarlandigindan kullanimlar da son derece basit. Odadan-odaya ses çözümlemeleriyle ses düzenini, evinizdeki her bir oda için ayri ayri kurgulayabilirsiniz.
Yeni nesil güvenlik ve alarm sistemleri ile zaman ve mekandan bagimsiz hareket edebilme ve her seyi her yerden kontrol edebilme imkanina kavusursunuz. Gerçek zamanli olarak her bölgenin durumunu gözlemleyebilir ve alarm konumuna getirebilirsiniz.

Akilli evde kapi, pencere panjurlarinizin açik olup olmadigini, ortamda birilerinin var olup olmadigini dokunmatik ekrandan takip edebilirsiniz.

Aklli evde her bir sensör için alarm modu olusturabilir ve saat bazinda farkli alarm aksiyonlari olusturabilirsiniz.

Örnegin, aklli evde alarminizi cep telefonuzdan sms göndererek kurabilir ve alarm kuruldugunda açik olan panjurlarinizin açik kalanlarini otomatik olarak kapatarak size sms ile geri bildirimde bulunur. Veya basucunuzdaki bir lamba anahtar panik buton olabilecegi gibi alarm da kurabileceginiz bir keypad olabilir. Tüm aksiyonlarn hangi lokasyondan geldii bilgisini cep telefonunuzdan takip edebilirsiniz.

Akll ev sistemimize her türlü dedektörler balanabilecegi gibi ayrca yangin ihbar sistemi panellerine gerek duymadan tüm sensörleri baglayabilirsiniz.
Otomasyon Sistemi
Görüntülü interkom Sistemi
Görüntülü interkom sistemleri günümüzde bir lüxs olmaktan çiıkiıp özellikle evlerde isş yerlerinde ve apartmanlarda güvenligğimiz için gerekli olmasiı sebebi ile hiızla yaygiınlaşsmaya basşlamiıştiır.

Görüntülü interkom sistemleri kullanarak güvenliğginizi sagğlamak yönünden büyük bir adiım teskil ediyor.Taniımadiığımiz insanlariın daha binamizin veya is şyerimize girmeden kapiıda durdurmamiza yardiımciı olacaktiır.
Görüntülü interkom sistemleri ile daire girisşi, apartman girişs kapisı (bir veya birden çok), site güvenlik noktasıi (bir veya birden çok), site yönetimi, site teknik birim gibi, blok içi veya konut içerisinde proje ve istekler doğrultusunda genel veya lokal çözümler ile sesli ve görüntülü konuşma olanağını sunmaktadiır.

Ayrıca bina çevrenize yerleştirmisş oldugğunuz güvenlik kameralarıinı da interkom cihazları üzerinden görüntüleyerek çevre güvenligğinizi, otoparktaki araciıniızı veya çocugğunuzun oyun parkında neler yaptiığıniı görebilirsiniz.
EV,İŞISYERIİ, TARLA, YAZLIK, YAYLA EVIİ, DAGĞ EVIİ YA DA BAĞG EVİI... Elektrik sıikıintiısiına son veriyor. Dagğlarıin tepesinde, bir otobanda veya bir yaylada; ormaniın orta yerinde, plajda veya açiık denizde; güneşs enerjili setler enerji ihtiyaciıniıziın olduğgu ve sşebekenin bulunmadıigiğı heryerde en güvenilir güç kaynağıgidir.

Yüksek verimlidir 25 yiıl performans garantisine sahip paneller ile güvenilir, çevreci ve her sşartta kullanabilecegğiniz gücü sunmaktadir. Sadece tek bir aydiınlatma lambasiı ya da A’dan Z’ye bütün elektrikli ev aletleri için günesş enerjisinden faydalanabilirsiniz.Ayrica site içerisindeki aydinlatma lambalarinida günesten faydalanarak kullanabiliriz.
GÜNES ENERJISINDEN ELEKRIK ÜRETIMI
Dünyada akilli evlerde büyük bir artis meydana gelmekte ve kullanmlari gitgide artmaktadir.Bunun en büyük nedeni ise akilli evlerin sundugu rahatlik maliyetlerdeki azalis ve cevreye verdigi zararlarin azaltmasidir.Dünyada bu sistemler yaygin olarak gelismi ülkelerde kullanilmakta. Türkiyede de bu sisteme yeni yeni geçilmektedir.
Hazirlayan:Ibrahim Gürkan ÖZDEMIR
Full transcript