Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Kollegialt lärande

No description
by

Johan Bergström

on 1 February 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Kollegialt lärande

Öka elevernas måluppfyllelse i matematik

Exempel på lärmoduler för alla
- Språkutvecklande arbetssätt
- The Big 5
- Alla ska lyckas
- Läsförståelsestrategier
- Att arbeta tillsammans
- Återkoppling och BFL


Exempel ur Matematiklyftet
Kollegialt lärande
- alla får samma input (lärmoduler)

- den följs upp i diskussioner och går rakt in i undervisningen

- planera lektioner gemensamt, besöka varandra

- utvärdera tillsammans

Matematiklyftet och kollegialt lärande
TIMSS och PISA
Långsiktiga mål
- ändra undervisningskultur



- ändra fortbildningskultur
Lärmoduler
- Matematikkunskaper har försämrats

- Undervisningen: "enskild räkning"
- Sämre resultat jämfört omvärlden (OECD)

- också jämfört med tidigare svenska årskullar
Syfte
Bakgrund
Tidigare undervisningskultur
- Typisk mattelektion: 9 min genomgång, sedan enskild räkning

- Genomsnittlig betänketid: 0,9 s
Ny undervisningskultur
- lärare blir medvetna om den egna undervisningen genom att kritiskt granska den tillsammans med sina kolleger

- didaktisk input

- mer fokus på problemlösning, resonemang, kommunikation

- fler öppna frågor och längre betänketid
Tidigare fortbildningskultur
- enskilda lärare får möjlighet att åka

- fortbildningspengar begränsade

- KUT-dagar upplevs inte alltid som fortbildning.

- inspirationsföreläsningar
följs inte upp och ger
avtryck i undervisningen
Ny fortbildningskultur
kollegialt lärande - lära tillsammans
A - enskild inläsning
B - diskussion av det lästa + planering av lektion
C - genomförande av lektion + notering och lektionsbesök
D - gemensam utvärdering
Och snart kommer även ...
Läslyftet
(2 veckor)
Hur går vi vidare?
- deltagare Matematiklyftet
- rektorer
- lärare i andra ämnen
Full transcript