Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Untitled Prezi

No description
by

d s

on 25 May 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Untitled Prezi

Transaksiyonlar Ben tam da bu sunumu hazırlaken, kapıdan içeri
kardesim girdi ve bana "iyi aksamlar" dedi. Ben de
ona cevap olarak ona "sana da iyi aksamlar" dedim. Böylece basit bir transaksiyon olusturmus olduk.

Bir transaksiyonda biri iletisimi baslatır ve digeri de ona cevap verir. Iletisimi baslatana uyaran, gelen cevaba ise tepki diyoruz. Transaksiyon = Transaksionel uyaran+Transaksiyonel tepki Bu bize sunu gösteriyor: Bern'in ifadesine göre transaksiyonlar
sosyal etkilesimin temel birimini olusturur. Ben "sana da iyi aksamlar." dedikten sonra kardesim "Ne yaptın bugün?" dedi.
Böylece bir transaksiyonlar zinciri kurmus olduk. Yani, aslında her tepki bir sonraki transaksiyona uyaran olusturdu. Transaksiyoların analizini yaparken her zaman ego durumları modeli, iletisim süreçlerini anlamamıza yardım eder. E Y Ç E Y Ç U T Transkasiyon Türleri Bern'e göre temelde 3 tip transaksiyon vardır:
Tamamlayıcı (paralel)
Kapalı (çapraz)
Gizil Bu sınıflandırma genel olarak iletisimde harekete gecen ego durumlarının cesitliligi ve uyrarıcıyı gönderenin beklentisinin gerceklesip gerceklesmemesine bakılarak yapılmıstır. Buradaki "beklenti" karsi tarafla zamanın nasıl yapılandırılmak istendigi ve hangi ego durumundan temas iletisi alınmak istendigidir. Bu nedenle beklentilere baglı olarak her bir transaksiyon turu icin ayrı bir iletisim kuralı ortaya konulmustur. 1 2 3 Tamamlayıcı (paralel) Transaksiyon Kardesim koltuga oturduktan sonra "Kumanda nerede?" dedi. Ben de "Masanın üzerinde." dedim. Böylece aslında söyle bir sekil ortaya cıktı: E Y Ç E Y Ç U T Bu tam anlamıyla bir tamamlıyıcı transaksiyondur. Çünkü ;
Tamamlayıcı transaksiyonda vektörler birbirlerine pararleldir. Ayrıca karsidakinin bir ego durumunu hedef alır ve ondan tepki bekler. E Y Ç E Y Ç U T Sonrasında kardesime "Sabah çöpleri atmayı unutmussun."dedim. O da boynunu hafifce bükerek "Kusura bakma, bir daha yapmayacagım." dedi. Tamamlayıcı transaksiyonlar beklentilerle dogrudan ilgilidir. Kardesim bana kumandanın yerini sordugunda ona ihtiyacı olan bilgiyi verdim ve dolayısıyla da beklentisini karsıladım. Aynı sekilde 2. diyalogta da ben onun bu durumdan dolayı özür dilemesini bekledim ve o da bu beklentimi karsiladı. Bunlar birer tamamlayıcı transaksiyon halkaları olusturur. Böylece iletisimin ilk kuralı karsimiza cikar:

- Transaksiyonlar tamamlayıcı oldugu sürece, iletisim sonsuza kadar sürebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta elbette "sürer" degil "sürebilir" diyoruz.
Elbette iletisimler bir noktada sonlanır. Ancak tamamlayıcı transaksiyon zincirlerinde bu durum uyarıcı ve tepki akıslarından kaynaklanmamaktadır. Kapalı (çapraz) Transaksiyonlar Sonrasında kardesim "Günün nasıl geçti?" diye sordu. Ben de sinirli bir ses tonuyla "Bütün gün senin pisliklerini temizledim. Bu yüzden hala ders çalısıyorum." dedim. Burda da önümüze öyle bir sekil çıkıyor: E Y Ç E Y Ç U T Kardesim soruyu sorarken yetiskin ego durumumu cevap için harekete geçirmeye çalımasına ragmen ben yetiskin ego durumumla onun çocuk egosuna cevap verdim. Bu tipik bir kapalı transaksiyon örnegiydi. Vektorler capraz bir sekilde bulundugu için çapraz transaksiyon da denilmekte. Ben kardesime cevap verdigimde aslında iletisim akisini da kesmis oldum.

Böylece iletisimin ikinci kuralı ortaya çıktı:

- Transaksiyonlar kapalı (çapraz) oldugunda, taraflardan birisi ya da ikisi birden ego durumunu degistirerek yeniden iletisim kurmadıkça, iletisim sürmeyebilir. Kardesim sonrasında: "Bütün gün okulda oluyorum ve çok yoruluyorum." dedi. Ben de "Ne yapayım?" diye cevap verdim. E Y Ç Y Ç U T EE KE Gizil Transaksiyonlar Kardesim daha sonra odasına gitti ve "Pijamalarım nerede?" dedi. Ben de "kirliydiler ve sepete attım." dedim.

Yazılı olarak okununca yetiskinden - yetiskine bir dialogmus gibi görünse de aslında her iki taraf da sunları söylemek istedi:

K: Pijamalarım nerede? (evi toplayan sensin ve pijamamın yerini biliyor olmalısın.)
B: (alay eder gibi) Kirliydiler ve sepete attım. (kirli esyalarını ortalıkta bırakmandan hiç hoslanmıyorum.) E Y Ç E Y Ç U T Gizil transaksiyonların iki çesidi vardır:
ikili (duplex) transaksiyonlar
açısal (angular) transaksiyonlar Ikili (duplex) transaksiyonlarda az önceki örnekte oldugu gibi durum sosyal düzeyde Y-Y görünürken psikolojik düzeyde E-Ç (bazen de Ç-Ç, E-E) görünebilir. Transaksiyonel dersinde konu dagılımı yapılırken ben "transaksyiyonlar" konusunu aldıgımda bir arkadasım bana "bu konu en zor konu" dedi. Ben de "Ben bunu yapacagım." dedim. E Y Ç E Y Ç U T Aslında psikolojik düzeyde söylemeye
çalıstıgı sey "Sen bunu yapamazsın."dı.
Bu duruma da açısal transaksiyon diyoruz. Burada iletisimin üçüncü kuralı ortaya çıkıyor:

- Bir gizil transaksiyonun davranıssal sonucunu, sosyal düzey degil psikolojik düzey belirler. Dikkat edilirse Berne burada "belirlenebilir" degil "belirlenir" demistir. Iki insan arasındaki ikili duzeyde geçen konusmaların her daim bir gizli mesajı vardır. Eger insan davranıslarını anlamak istiyorsak, psikolojik düzeydeki mesajları iyi anlamamız gerekiyor. Referans Çerçevesi ve Yeniden Tanımlama Kardesim ve ben sonrasında konusmaya devam ettik. Kardesim bana "Ev o kadar da dagınık degil." dedi. Ben de "Su evin haline bak altı üstüne gelmis." dedim. Burada aslında aynı eve baktıgımız halde iki farklı yorum getirdik. Çünkü ikimizin de dünyayı algılama biçimlerimiz birbirinden farklı. Burada böylece benim ve kardesimin "sahneyi" yorumlayısımız ve verdigimiz tepkiler birbirlerinden farklı. Ben eve baktıgımda gördügüm seyler: Dagınık yatak, bozulmus örtüler, dün aksamdan kalma bulasıklar, yerde ekmek kırıntıları vs.
Ancak kardesim baktıgında gördükleri: Temiz örtüler, düzgün duran minderler, düzenli kitaplık vs.
Bu sekilde anlattıgımızda sanki iki farklı evi tarif ediyormusuz gibi görünür. Çünkü kardesimin ve benim referans çerçevelerimiz birbirinden farklı. Referans Çerçevesi Schiff'in tanımına göre referans çerçevesi:
Belirli bir uyarıcıya tepki olarak verilen ve degisik ego durumlarının bütünlestirilmesiyle ortaya çıkan birbirleriyle ilgili tepkilerin olusturdugu yapıdır. Bu yapı; bireyin kendisini, baskalarını ve dünyayı tanımlamasını saglamak üzere ona genel olarak algısal, kavramsal, duyussal ve eyleme yönelik bir set saglamaktadır. Daha açıklayıcı bir ifadeyle Schiff referans çerçevesinin bir çesit gerçegi filtrelemek olarak düsünülebilecegini söyler. Kardesim odaya baktıgında bir takım gerçekleri filtrelemis oldu. Tıpkı benim gibi. Ayrıca ikimizde birbirinden farklı ego durumlarını kullanmıs olduk. Ben daha çok ebeveyn ego durumunu kullanırken kardesim çocuk ego durumunu kullandı. Anlasılacagı üzere referans çerçeveleri ego durumlarımızla dogrudan iliskilidir. Yeniden Tanımlama Referans çerçeveleri kisilerin pek cok konuya iliskin çesitli tanımlarından olusmaktadır. Bu tanımlamaların önemli bir kısmı genellemelerden ve indirgemelerden olusmaktadır. Kisi senaryosunu izlemeye basladıgında aslında geçmiste indirgemleri ve abartmaları içeren tanımları kullanmaktadır. Kendi referans çerçevesini var olan duruma uyarlamak yerine, gerçekleri referans çerçevesine uydurmaya çalısır. Böylece yeniden tanımlama:
Kisilerin var olan senaryolarını izlemek üzere kendileri, baskalarını ve dünya ile ilgili olusturdukları tanımlamaları sürdürmede kullandıkları gerçekleri çarpıtma sürecidir. Kardesim ve ben aynı evde büyümemize ragmen ebeveynlerimizden farklı komutlar aldık.
Dolayısıyla ikimiz de var olan gerçegi indirgiyoruz ve çarpıtıyoruz.
Yaptıgımız her bir indirgeme ve abartma aslında gerçegi çarpıtıyor. Yeniden tanımlamayı ifade eden iki tür transaksiyon vardır. 1) Teget Transaksiyonlar
2) Bloke Transaksiyonlar Teget Transaksiyonlar Uyaranın ve tepkinin farklı konulara yönelik oldugu veya aynı konuyu farklı açılardan ele alan transaksiyonlar, teget transaksiyonlar olarak adlandırılır. Günlük konusmalarda pek çok teget transaksiyon yer almaktadır. Insanlar stresli oldugu durumlarda bu tip yeniden tanımlamalara basvurma olasılıkları daha yüksektir. Bu hiç de sasırtıcı degildir, çünkü insanlar stresli durumları kendi referans çerçevelerine bir tehdit olarak algılarlar. Teget transaksiyonlar çogunlukla bilinçli olarak yapılmaz. Bu tip devam eden konusmalarda ana konu genel olarak kaybolur ve insanlar kendilerini baska bir konuyu konusurken bulurlar. Kardesime "Bulasıkları ne zaman yıkayacaksın?" dedim. O da bana "Bugün çok derse girdim." dedi. Bu tipik bir teget transaksiyondur. Tamamlayıcı olması için kardesimin su sekilde cevap vermesi gerekirdi:
"Bugün çok yordun oldugum için yarın yıkayacagım."
Çünkü ben zamanı belirten bir soru sormama ragmen kardesim bugün çok derse girdiginden bahsetti. Ben: Vizelerin yaklasıyor degil mi?
Kardesim: Tiyatro çalısmalarımı biraz hafifletmem lazım.

Bir teget transaksiyon daha. Bu durumu asmanın en önemli yolu ise karsidaki kisiyi bu durumla yüzlestirmektir. Bloke transaksiyonlar Bloke transaksiyonlar:
Odaklasılan konunun amacından uzaklasmak üzere konunun tanımlamasının yapıldıgı transaksiyonlardır. Ben: Etraftaki esyalarını toplar mısın?
Kardesim: Sandalyenin üzerindeki ceketlerimi mi kastediyorsun? Bu yapılan ilk bloktan sonra konunun ayrıntıları üzerine tartısılma olasılıgı cok yüksektir. Taraflardan birisi bloklarda ısrarcı olursa, muhtemelen konusma sasırtıcı bir sessizlik icinde durma noktasına gelecektir. Psikolojik duzeyde baktıgımızda, teget transaksiyonlarla amacı aynıdır: Her iki kisinin de referans çerçevelerini tehdit eden konuları engellemek. Tesekkürler Dogukan Sayan
Full transcript