Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Newsletter

No description
by

Michał Łach

on 30 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Newsletter

Komiks z elementami historii Polski
Wywiad Ludwika Kamińskiego
"Bez historii nie ma przyszłości "
"Igor i wehikuł czasu"
"Przepraszam za łzy"
„Jestem i czuję się szczęśliwym. Od głuchaja, durnogo, jakim mnie przezywano w dzieciństwie, osiągnąłem bardzo wiele. Spełniło się wiele moich marzeń, a jeszcze mam tyle przed sobą. [...]".

Więcej relacji rozmowy z Ludwikiem Kamińskim jest na stronie internetowej:

http://tygodnikecho.pl/wywiad/5888-przepraszam-za-lzy
Instytut Historii Głuchych "Surdus Historicus" we wspłpracy z Fundacją Kultury bez Barier jako koordynator projektu w ramach projektu "Włączeni w historię" stworzył komiks pt. "Igor i wehikuł czasu". Projekt zrealizowany dzięki dotacji w ramach programu "Patriotyzm Jutra" Muzeum Historii Polski. Autorem scenariusza jest Tomasz Świderski, natomiast oprawę graficzną przygotowała Justyna Kieruzalska, a redaktorem: Robert Więckowski.

Z przyjemnością zawiadamiamy,
że cały komiks można zobaczyć
na poniższej stronie internetowej:

http://www.kulturabezbarier.org/container/Publikacja/komiks/komiks.pdf


Grudzień, 2014
Vol I, No. 001
Wesołych Świąt
Newsletter świateczny
Archiwalia Historii Głuchych
Realizujmy swoje marzenia. Jak to zrobić?
Inspide - projekt motywacyjny
Inspide jest akcją skoncentrowaną wokół 5 osób pochodzących z różnych stron Polski. Naszym celem
jest zainspirowanie osób z wadą słuchu do dążenia za swoimi marzeniami poprzez ukazanie historii życia oraz opowieści o pasji naszych gości. Co niezwykłe naszymi gośćmi będą osoby z różnych stron Europy, głusi, którzy realizują swoje marzenia w rzeczywistości. Chcemy raz na miesiąc zorganizować z nimi spotkanie w formie wykładu lub warsztatu, na którym podzielą się swoją historią, wiedzą i pasją, w której się realizują
i są znani. Dziedziny, które reprezentują są bardzo szerokie począwszy od aktorstwa poprzez filmografię skończywszy na dziennikarstwie. Wydarzenia w ramach Inspide obejmą cały rok 2015 oraz 4 miasta Polski: Warszawę, Wrocław, Kraków oraz Gdańsk.

Więcej informacji na stronie internetowej:

http://pjm.inspide.info/
Każda Polka potrafi, tylko trzeba chcieć!
Głucha Polka Potrafi
Nasza koleżanka, Iwona Krawczuk, sekretarz zarzadu Instytutu Historii Głuchych "Surdus Historicus" stworzyła nowatorski i motywacyjny projekt "Głucha Polka potrafi"

Chcecie poznać historię pojektu orazi kim są osoby za nią stojące?

"Głucha Polka potrafi" to projekt zainspirowany serią fenomenalnych książek dla kobiet pt. "Polka potrafi"
(http://www.ksiazkapolkapotrafi.pl/).

Prowadząca projektu, Iwona Krawczuk, sama jest kobietą Głuchą i jednocześnie Polką, która potrafi spełniać się osobiście i zawodowo. Jako fanka "Polek" nawiązała kontakt z ich autorka, Magdą Bębenek, czego owocem jest pierwszy w Polsce inspirujący projekt video dla osób Głuchych - w całości w języku migowym!
Razem dziewczyny chcą pokazywać, że brak słuchu nie musi, a wręcz nie powinien, oznaczać życia bez marzeń, szczęścia i spełnienia.

Więcej informacji na profilu FB:
https://www.facebook.com/pages/G%C5%82ucha-Polka-Potrafi/1492402737666868?fref=ts
24.11.2014 roku w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Głuchych na ul. Łuckiej 17/23 w Warszawie odbyła się premiera teledysku w Polskim Języku Migowym. Tematyką tego teledysku było Powstanie Warszawskie.
Na to spotkanie został zaproszony prezes Instytutu Historii Głuchych "Surdus Historicus" Tomasz Świderski jako prelegent. P. Świderski przybliżył słuchaczom krótką historię Powstania Warszawskiego.
Pokaz teledysków powstańczych
Biesiada Literacka z 1911 roku
6 grudnia 2014 roku otrzymaliśmy miły prezent na Gwiazdkę od p. Olgierda Kosiby.
Jest to czasopismo "Biesiada Literacka" z 1911 roku. Zawiera ono artykuł o nowym wynalazku - aparacie słuchowym we Francji.

Instytut Historii Głuchych bardzo dziękuje za piękny prezent!
Wieści w sprawie nadawania ulic w Polsce
Instytut Historii Głuchych "Surdus Historicus" otrzymało przychylne pismo od prezydenta Miasta Chełmna w sprawie nadania nazwy skwerowi Konrada Krajnika, byłego współzałożyciela i długoletniego prezesa Katolickiego Towarzystwa Głuchoniemych w Świeciu i Chełmnie. Zarząd dokonał już decyzji o wyborze konkretnego skweru. Czekamy teraz na uchwałę Rady Miasta Chełmna


Instytut Historii Głuchych "Surdus Historicus" również otrzymał pismo od Urzędu Miasta Poznania z prośbą o podanie biogramów zasłużonych działaczy miasta Poznania, których ma być nadane imieniem ulic, skwerom. Zarząd wysłał już pismo z informacjami o działalności: Józefa Sikorskiego - pierwszego nauczyciela Szkoły dla Głuchych w Poznaniu, ks. Bolesława Sulka (dyrektora Zakładu dla Głuchoniemych w Poznaniu, który zginął na obozie koncentracyjnym w Dachau), Jana Szymanowskiego (założyciela Polsko - Katolickiego Towarzystwa Głuchoniemych w Poznaniu) i Franciszka Woźniaka (wieloletniego działacza Polsko - Katolickiego Towarzystwa Głuchoniemych w Poznaniu i Polskiego Związku Głuchych Oddziału Wielkopolskiego)


Instytut Historii Głuchych "Surdus Historicus" przygotuje wniosek o nadawanie nazw ulicy/obiektowi miejskiemu w Warszawie przez Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m. st. Warszawy. Instytut Historii Głuchych „Surdus Historicus” przygotował listę proponowanych nazw ulic imieniem:
ks. Józefa Falkowskiego
Marii i Józefa Rogowskich
Józefa Maksymiliana Sułowskiego
Juliusza Zelingera
Jana Papłońskiego
Jakuba Wajtzbluma
ks. Teofila Jagodzińskiego
Romana Petrykiewicza
Na obecny stan przygotowaliśmy 8 wniosków i mamy prawie komplet podpisów przez co najmniej 200 osób zameldowanych w Warszawie na każdy wniosek.
Instytut Historii Głuchych "Surdus Historicus" przez ostatnie 3-4 miesiące ogłosił prośby o darowizny na rzecz zakupu archiwaliów, gdyż trafiliśmy na osoby, które są w posiadaniu parę cennych archiwaliów dotyczących przeszłości środowiska Głuchych. Pochodzą one z lat przedwojennych i zaraz powojennych. Są to bardzo cenne materiały dla historii Głuchych.
Możemy od nich odkupić, ale niestety już nie posiadamy funduszy na ten cel. Jednak udało się Nam pozyskać od indywidualnych darczyńców, młodzieży i grona pedagogicznego z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Kaliszu potrzebne kwoty do kupna bardzo cennych materiałów archiwalnych historii Głuchych. Instytut Historii Głuchych jest im bardzo wdzięczni za pozyskane darowiznay na zakup cennych dokumentów.


Dokonaliśmy już pierwszego wykupu cennych archiwaliów dot. harcerzy głuchych z Krakowa i ulotka ze swastyką grupy niesłyszących ze Szczecina. Kosztowały 136.50 zł.
Zdjęcia górne i z prawej strony dotyczą one życia codziennego kadry pedagogicznej i uczniów Zakładów dla Głuchoniemych w Kościanie i Poznaniu oraz Pleszewie z lat ok.1927 - 1939. Za ten dokumenty nabyliśmy w kwocie 856,00 zł.

Mamy do Wszystkich nadal prośbę o darowiznę na ten cel. Każda wpłata (nawet 5 zł czy 10 zł) będzie cenna, gdyż przyczyni do uzbierania kwoty na zakup historycznych materiałów. Zróbmy i wspólnie ratujmy ślady z przeszłości naszego środowiska!
Jeśli ktoś może, to niech pomoże dokonując przelewu na konto:

Nr konto Instytutu Historii Głuchych "Surdus Historicus":
IBAN:PL63 1090 1694 0000 0001 2053 8697
BIC (SWIFT CODE):WBKPPLPP
Tytułem: Darowizna na cele statutowe.

Bardzo cenna informacja dla darczyńców:

Osoby fizyczne mogą odliczyć od podstawy opodatkowania PIT darowizny w kwocie nie przekraczającej 6 % dochodu uzyskanego w danym roku (na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zaś osoby prawne do 10 % dochodu (na podstawie art. 18 ust 1 pkt 1 i 7 ustawy z dnia 15.02.1992 o podatku dochodowym od osób prawnych tj. Dz. U. Nr 21, poz. 86 z późn. zm. dotyczącego możliwości odliczenia.
Instytut Historii Głuchych „Surdus Historicus”
Plac Trzech Krzyży 4/6, 00-499 Warszawa
KRS 0000427836, NIP 7010350254, REGON 146228543
Nr. konta bankowego: 63 1090 1694 0000 0001 2053 8697
www.surdushistory.org.pl, biuro@surdushistory.org.pl
www.facebook.com/InstytutHistoriiGluchychSurdusHistoricus
Konferencja efsli 2015 w Warszawie
Stowarzyszenie Tłumaczy Polskiego Języka Migowego ma wielką przyjemność ogłosić, że w dniach 11-13 września 2015 roku będzie organizowało 22 konferencję Europejskiego Forum Tłumaczy Języka Migowego (efsli). Konferencje efsli mają bardzo istotne znaczenie społeczne, w szczególności dla tłumaczy i ich klientów z krajów, w których są organizowane. Prestiż efsli pomaga zwrócić uwagę na rangę problemu tłumaczenia języka migowego, na rolę, jaką w komunikacji pomiędzy społecznością głuchych i słyszącym społeczeństwem odgrywa tłumacz języka migowego.
Dlatego jesteśmy tak dumni, że w 2015 roku po raz pierwszy konferencja efsli odbędzie się w Polsce!Temat przyszłorocznej konferencji będzie brzmiał:

To say or not to say – challenges
of interpreting from sign language
to spoken language

(Powiedzieć czy nie powiedzieć
– wyzwania w tłumaczeniu
z języka migowego na foniczny)Konferencja będzie poświęcona tłumaczeniu z języka migowego na foniczny, rozważaniom na temat problemów, z jakimi borykają się tłumacze języków migowych w tłumaczeniu w tym kierunku, kształcenia tłumaczy w zakresie poprawnego tłumaczenia i zapewniania usług wysokiej jakości.
Przewidujemy, że w konferencji efsli 2015 weźmie udział około 300 uczestników z całej Europy: tłumaczy, przedstawicieli językoznawstwa, nauk humanistycznych, społecznych i politycznych badaczy i studentów.
Gorąco zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej wyjątkowej konferencji.
Szczegółówe informacje już niedługo będą dostępne na stronie www.efsli.org/2015
A już teraz można zaglądać na profil konferencji na stronie www.facebook.com/efsli2015inWarsaw
Lektoraty PJM z prawdziwego zdarzenia!
Nauka Polskiego Języka Migowego
EduPJM oferuje szkolenia z języka migowego dla studentów, pracowników administacji publicznej oraz wszystkich zainteresowanych nauką żywego języka, jakim jest Polski Język Migowy(PJM) będący naturalnym językiem osób Głuchych.

Zajęcia prowadzone są przez Głuchych lektorów posiadających znajomość języka polskiego.

Uczestnicy kursu od pierwszych zajęć lekcyjnych mają możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą Głuchą oraz jej naturalnym językiem migowym.

Więcej informacji na stronie internetowej:

www.edupjm.pl
Znacząca sylwetka w sztuce Głuchych przygotowana przez Grupę Głuchych Arstystów
"Franciszek Xawery Prek"
Full transcript