Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Termometre Nedir

No description
by

Dilara Karakaya

on 18 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Termometre Nedir

TERMOMETRE ÇEŞİTLERİ
İlayda Karakaya
9/A 1588

Termometre Nedir?
Sıcaklığı ölçmek için kullanılan alete termometre denir.Termometre bulunduğu ortamın sıcaklığını ölçmekte kullanılır. Termometreler Celcius(santigrat), Fahrenheit veya Kelvin gibi birimlerde ölçüm yapabilirler. Ülkemizdeki termometreler ölçüm değerlerini genellikle santigrat cinsinden verir.
Termometrenin çalışma prensibi bir sıvının sıcaklıktaki artışla orantılı bir şekilde genleşmesine dayanır. Bu tip termometrelerde genellikle cıva kullanılır.Düz bir borunun içerisinde cıvanın hacmi sıcaklıktaki değişim ile azalır ve artar.i Buda sıcaklığı ölçmemizi sağlar. Çevre koşullarına göre cıva yerine alkol (soğuk bölgelerde) kullanılır.
Yapısına Göre Termometre Çeşitleri
Isınınca genleşmeleri sıcaklıkla orantılı olan katı,sıvı,gaz maddelerde çeşitli termometreler yapılmıştır. Yaygın olarak kullanılan sıvılı ve metal termometrelerdir.
1. KATILI TERMOMETRE


a. Metal Termometre
Yapılarında sıvı olmadığı için sıvılı termometrelerin (cıvalı ve alkollü) elverişli olmadığı yerlerde rahatlıkla kullanılabilir. Bunlar genellikle yüksek sıcaklıkların (300°C fazla) ölçülmesi amacıyla kullanılan araçlardır. Ayrıca fırın ve fabrikalarda 1600°C ye kadar olan sıcaklıkları ölçebilir.
METAL TERMOMETRE
b. Dijital Termometre
Dijital termometreler, sıvılı ve metal termometrelerin kullanıldığı her yerde kullanılır. Hem düşük hem de yüksek sıcaklıkları ölçebilen türleri vardır. Yapımlarında sıcaklık algılayıcıları(sensörleri) kullanılır. Sıcaklk algılayıcıları ısının maddede yarattığı elektriksel olaylara dayanır.
Dijital termometreler daha çok vücut sıcaklığını ölçmede kullanılır.Hızlı ölçüm yapar.

Kendi içinde ikiye ayrılır
Sensörlü termometre:
Bu termometreler oda sıcaklığı ölçen bir alettir. Alarm özelliği sayesinde ayarladığınız alarm limitleri aşıldığında sesli uyarı verir.
Lazerli Termometre :
Bu termometrelerin en büyük avantajlarından biri ürün ile temas etmeden bir sensör vasıtası ile uzaktan ölçüm yapabilmesidir. Genel olarak kızılötesi termometrelerin avantajlarını sıralarsak;
3000°C kadar olan sıcaklıkları ölçebilmesi,
ölçüm esnasında her hangi bir girişim olmaması,
Fiziksel olarak ulaşılması mümkün olmayan veya zararlı olan maddelerin ölçümüne olanak sağlamasıdır.
Yangın söndürme durumlarında, gıdaların sıcaklığını ölçme amacıyla kullanılabilir.
DİJİTAL TERMOMETRE
LAZERLİ TERMOMETRE
2.SIVILI TERMOMETRE
a. CIvalı Termometre
: Sıvıların genleşmesi olayıyla ölçüm yapmaktadır. Cıvalı termometrede dijital termometre gibi vücut ısımızı ölçer. Hekimlerin kullandığı hasta termometresi yada vücut termometresi de denmektedir.
b. Alkollü Termometre
Bulunduğu odanın sıcaklığını ölçer. Duvar veya oda termometresi adını da almaktadır. İnce cam borudan yapılır. Borunun alt ucu şişkincedir, buraya alkol doldurulur. Üzerinde derece çizgileri bulunan ince uzun kısmın içindeki hava boşaltılır. Sonra ağzı kapatılır. Böylece ısı arttığı zaman tüpün içindeki sıvı genleşir ve yavaş yavaş yükselir.
SIVILI TERMOMETRE
3.GAZLI TERMOMETRE
Gazlar sıvılara göre sıvılar da katı maddelere göre sıcaklığa karşı daha duyarlıdır. Bu nedenle gazlı termometreler hassas sıcaklık ölçümlerinde kullanılır. Bu termometreler ısınan gazın basıncının artması olayına göre çalışır. Metal küre biçimli gaz haznesi, sıcaklığı ölçecek ortama sokulur. Gazın basıç artışı, sıcaklığa çevrilmiş olarak göstergeden okunur. Gazlı,ibreli termometre ve gazlı dijital olarak ayrılmaktadır.
GAZLI TERMOMETRE
Full transcript