Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Radikale Venstre

Samfundsfag af Max, Emma og Julie
by

Julie Sankel

on 6 June 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Radikale Venstre

Radikale Venstre Max, Emma & Julie Fremtrædende personligheder Holdning til tilstedeværelsen i Afghanistan Holdning til udlændingepolitik Staten skal hjælpe virksomheder med at opsøge veluddannede udlændinge, og fastholde udenlandsk arbejdskraft. Partiets historie Mærke-sager Dannet i 1905 Det kunne samarbejde med partierne til både venstre og højre. Viggo Hørup var uden tvivl den åndelige fader til partiet. I 1909 blev det første radikale ministerium dannet. Partiets styrke lå stabilt på 12-14 mandater ud af 175 Ved valget i 1968 opnåede partiet en mandatfremgang fra 13 til 27 mandater Regeringen holdt indtil 1990, hvor valgresultatet gav partiet blot 7 mandater Ved valget i september 1994 vandt Det Radikale Venstre endnu en mandat , og havde da 8 mandater I 1996 forlod et af de tre partier regeringen, og Det Radikale Venstre fik en ekstra ministerpost, kulturministerposten. Valget i november 2001 førte til en fremgang fra 7 til 9 mandater, for Det Radikale Venstre. Den socialdemokratiske og radikale regering, SR-regeringen, måtte træde tilbage Margrethe Vestager, født 13. apr. 1968 i Glostrup.
Student, Varde Gymnasium, 1986.

Kandidat for Radikale Venstre i Esbjergkredsen fra 1988 til 1992.
Kandidat for Radikale Venstre i Fredensborgkredsen fra 1998 til 2006.
Kandidat for Radikale Venstre i Rudersdalkredsen fra 2007.
Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Frederiksborg Amtskreds fra 20. november 2001 til 13. november 2007.
Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Nordsjællands Storkreds fra 13. november 2007.

Undervisningsminister og kirkeminister fra 23. marts 1998 til 21. december 2000.
Undervisningsminister fra 21. december 2000 til 27. november 2001.
Formand for Radikale Venstres folketingsgruppe jun. 2007 - okt. 2011.
Politisk leder for Radikale Venstre fra okt. 2011.
Økonomi- og indenrigsminister fra 3. oktober 2011. Marianne Bruus Jelved, født 5. september 1943 i Charlottenlund.
Student, Statens Studenterkursus, Frederiksberg, 1964.

Kandidat for Radikale Venstre i Roskildekredsen fra 1982 til 1990.
Kandidat for Radikale Venstre i Hjørringkredsen fra 1990.
Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Roskilde Amtskreds fra 8. september 1987 til 12. december 1990.
Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Nordjyllands Amtskreds fra 12. december 1990 til 1. december 1993.
Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Nordjyllands Amtskreds fra 21. september 1994 til 13. november 2007.
Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Nordjyllands Storkreds fra 13. november 2007.

Økonomiminister fra 25. januar 1993 til 27. september 1994.
Økonomiminister og minister for nordisk samarbejde fra 27. september 1994 til 27. november 2001.
Medlem af Nordisk Råd 2001-2003 og 1988-1993.
Formand for Radikale Venstres folketingsgruppe 2011-2012, 2001-2007 og 1988-1993.
Medlem af Folketingets Præsidium fra 30. september 2011 til 5. december 2012.
Kulturminister fra 6. december 2012. Morten Østergaard, født 17. juni 1976 i Aarhus.
Student, Risskov Amtsgymnasium, fra 1993 til 1996.

Kandidat for Radikale Venstre i Århus Vestkredsen fra 1999 til 2006.
Midlertidigt folketingsmedlem for Radikale Venstre i Århus Amtskreds fra 21. januar 2002 til 27. januar 2002.
Midlertidigt folketingsmedlem for Radikale Venstre i Århus Amtskreds fra 20. april 2002 til 26. april 2002.
Midlertidigt folketingsmedlem for Radikale Venstre i Århus Amtskreds fra 25. januar 2003 til 31. januar 2003.
Midlertidigt folketingsmedlem for Radikale Venstre i Århus Amtskreds fra 26. januar 2004 til 1. februar 2004.
Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Århus Amtskreds fra 8. februar 2005 til 13. november 2007.
Kandidat for Radikale Venstre i Århus Østkredsen fra 2007.
Folketingsmedlem for Radikale Venstre i Østjyllands Storkreds fra 13. november 2007.

Næstformand for Radikale Venstre 2002-2005.
Næstformand for Radikale Venstres folketingsgruppe 2007-2011, medlem af gruppeledelsen fra 2006.
Minister for forskning, innovation og videregående uddannelser fra 3. oktober 2011. Det første parti i forligskredsen, der satte årstal på tilbagetrækkelsen Kaldte De Radikales exitplan i 2012 for "et spændende bud på", hvordan man skal gribe den fremtidige strategi an i Afghanistan. Baglandet ønsker at tilbagetrække tropperne i Afghanistan hurtigst muligt. Holdning til skolereformen 800 ekstra timer, så en skoleuge bliver 30 timer for 0. til 3. klasse, 35 timer for 4. til 6. klasse og 37 timer for 7. til 9. klasse. Engelsk fra 1. klasse. Ekstra lektioner i dansk, matematik, natur/teknik og valgfag. Nye aktivitetstimer, hvor 5-9 timer om ugen skal have andet indhold. 1 milliard kroner til efteruddannelse af lærere. Holdning til skattepolitik "Flere job, lavere skat og færre på overførsel." De ønsker at gennemføre reformer af skat og beskæftigelsesindsats. Radikale Venstre ønsker at en skat belønner en ekstra indsats. De Radikale ønsker i indeværende valgperiode, at holde boligskatterne og rentefradraget i ro. Udtalelse fra Nadeem Farooq, skatteordfører for Det Radikale Venstre. Introduktion Radikale Venstre er i mod 24-års-reglen og tilknytningskravet. Asylansøgere og deres børn skal have ret til en ordentlig bolig, uddannelse og mulighed for at arbejde. Radikale Venstre agter at yde beskyttelse til mennesker, der flygter fra krig og forfølgelse, og vil derfor sikre asylansøgere ordentlige forhold. Radikale Venstre mener, at en vellykket integration begynder med respekt fra begge parter, danskundervisning og deltagelse i samfundet. Holdning til Danmarks medlemsskab af EU Måden, hvorpå Danmark får international indflydelse, går gennem Europa. Rigtig meget at samarbejde om, og mange udfordringer, der bedst tackles i fællesskab med de europæiske naboer. Danmark skal være helt medlem af EU, ikke kun med euroen og samarbejde. Danmark skal have samme regler og love som resten af EU. Holdning til kollektiv trafik De Radikale ønsker et grønt og miljøvenligt Danmark. Ønsker at fremme busser, metro, letbaner, cykler og tog i de store byer og mellem byerne. Med i aftaler om investeringer for 60-70 mia. kr. i den kollektive trafik. Udenfor byerne er det for dyrt at have de offentlige transportmidler kørende rundt. For at undgå forureningen, ønsker De Radikale nye drivmidler, fx gas, el og brint.
Full transcript