Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Współczesne konflikty zbrojne w Afryce

No description
by

Adam Szałowski

on 11 June 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Współczesne konflikty zbrojne w Afryce

Współczesne konflikty zbrojne w Afryce

Sudan Południowy
Wojna domowa w Sudanie Południowym – konflikt zbrojny między członkami plemienia Dinka i Nuerów, rozpoczęty 15 grudnia 2013 po nieudanym zamachu stanu. Wojna domowa pochłonęła ponad tysiąc ofiar, została tymczasowo przerwana zawieszeniem broni z 23 stycznia 2014, jednak walki i przemoc na tle etnicznym zostały wznowione. Porozumienie pokojowe osiągnięto po negocjacjach pokojowych i pojednaniu Salvy Kiira z Riekiem Macharem w Addis Abebie w dniu 9 maja 2014.
Plemię Dinków
Plemię Nuerów
Ruanda
Konflikty między Hutu a Tutsi i w Burundi (sąsiadujące z Ruandą) doprowadziły do ogromnego rozlewu krwi w okrutnych walkach, w których śmierć ponieśli misjonarze i ludność cywilna.
Ludobójstwo w Ruandzie – masakra osób pochodzenia Tutsi dokonana przez ekstremistów Hutu w Ruandzie w ciągu około 100 dni od 6 kwietnia do lipca 1994 roku. Jej ofiarą padło, według szacunków, od 800 000 do 1 071 000 ludzi.

Na podstawie tego wydarzenia powstało wiele filmów, z których wyróżnić możemy:
- Hotel Rwanda (2004)
- Shooting Dogs (2005)
Somalia
Wojna domowa w Somalii – konflikt zbrojny, zapoczątkowany obaleniem somalijskiego dyktatora Siada Barre w 1991. W wojnę domową angażowały się siły ONZ, Etiopii, a także Unii Afrykańskiej. Obecnie toczy się piąta faza konfliktu, która charakteryzuje się wojną między klanami somalijskimi.
Nigeria

Konflikt w Nigerii (północna Afryka nad Zatoką Biafra) opiera się na zróżnicowaniu wyznaniowym i etnicznym. Państwo uzyskało niepodległość w 1960 r., a w 1963 r. wprowadzono ustrój federalny, w którym poszczególne regiony mają własne systemy władzy. Skomplikowana sytuacja niejednorodności religijnej (na południu wyznaje się chrześcijaństwo, a na północy – islam) i etnicznej (konflikty między plemionami Hausa, Ibo, Joruba i Fulani) spowodowała liczne konflikty, co przyczynia się do niestabilnej sytuacji politycznej. W 1958 r. odkryto w państwie złoża ropy naftowej, które doprowadziły do innego problemu, związanego z korupcją władzy i kradzieżami zysków z wydobyciem złóż.
W 1967 r. Ojukwu (pułkownik plemienia Ibo) opowiadał się za utworzeniem w południowo-wschodniej prowincji państwa niepodległej Republiki Biafra. W wyniku oderwania Biafry od Nigerii, w latach 1967-1970 doszło do wojny domowej (zginęło ponad milion osób), którą zwyciężyła Nigeria.

Wojna naftowa w Nigerii - wewnętrzna wojna w Nigerii trwająca od 14 do 21 września 2008. Miejscowa ludność żądała sprawiedliwego podziału dochodów, jakie osiągało państwo z wydobywania ropy naftowej. Sprzeciwiła się też rabunkowej ich zdaniem gospodarce, prowadzonej przez koncerny naftowe, która miała prowadzić do fatalnych skutków ekologicznych w regionie.
Wojna z Etiopią
W 1960 r. Somalia (wschodnia Afryka) uwolniła się od zależności europejskiej i uzyskała niepodległość, następnie w 1970 r. doszło do zamachu stanu, a w latach 1977-1978 wybuchła wojna z Etiopią o władzę nad Ogadenem (obecnie tereny wschodniej Etiopii), który był zamieszkiwany wyłącznie przez Somalijczyków. Wojna dobiegła kresu wraz z wycofaniem się wojsk somalijskich z Ogadenu i zawarciem zawieszenia broni.
Dzieci w czasie wojny domowej.
Międzynarodowe wojska w Somalii.
Prezentacje przygotowali:

Adam Szałowski
Ewelina Suchodolska
Bibliografia:
https://pl.wikipedia.org/wiki
http://konflikty.wp.pl/?ticaid=115076
http://www.szkolnictwo.pl/test,4,4662,1,Konflikty_zbrojne_w_Afryce_walka_z_terroryzmem_i_o%C5%9B_P%C3%B3%C5%82noc-Po%C5%82udnie-Plansza_tytu%C5%82owa
Full transcript