Współczesne konflikty zbrojne w Afryce
Sudan Południowy
Wojna domowa w Sudanie Południowym – konflikt zbrojny między członkami plemienia Dinka i Nuerów, rozpoczęty 15 grudnia 2013 po nieudanym zamachu stanu. Wojna domowa pochłonęła ponad tysiąc ofiar, została tymczasowo przerwana zawieszeniem broni z 23 stycznia 2014, jednak walki i przemoc na tle etnicznym zostały wznowione. Porozumienie pokojowe osiągnięto po negocjacjach pokojowych i pojednaniu Salvy Kiira z Riekiem Macharem w Addis Abebie w dniu 9 maja 2014.
Plemię Dinków
Plemię Nuerów
Ruanda
Konflikty między Hutu a Tutsi i w Burundi (sąsiadujące z Ruandą) doprowadziły do ogromnego rozlewu krwi w okrutnych walkach, w których śmierć ponieśli misjonarze i ludność cywilna.
Ludobójstwo w Ruandzie – masakra osób pochodzenia Tutsi dokonana przez ekstremistów Hutu w Ruandzie w ciągu około 100 dni od 6 kwietnia do lipca 1994 roku. Jej ofiarą padło, według szacunków, od 800 000 do 1 071 000 ludzi.
Na podstawie tego wydarzenia powstało wiele filmów, z których wyróżnić możemy:
- Hotel Rwanda (2004)
- Shooting Dogs (2005)
Somalia
Wojna domowa w Somalii – konflikt zbrojny, zapoczątkowany obaleniem somalijskiego dyktatora Siada Barre w 1991. W wojnę domową angażowały się siły ONZ, Etiopii, a także Unii Afrykańskiej. Obecnie toczy się piąta faza konfliktu, która charakteryzuje się wojną między klanami somalijskimi.
Nigeria
Konflikt w Nigerii (północna Afryka nad Zatoką Biafra) opiera się na zróżnicowaniu wyznaniowym i etnicznym. Państwo uzyskało niepodległość w 1960 r., a w 1963 r. wprowadzono ustrój federalny, w którym poszczególne regiony mają własne systemy władzy. Skomplikowana sytuacja niejednorodności religijnej (na południu wyznaje się chrześcijaństwo, a na północy – islam) i etnicznej (konflikty między plemionami Hausa, Ibo, Joruba i Fulani) spowodowała liczne konflikty, co przyczynia się do niestabilnej sytuacji politycznej. W 1958 r. odkryto w państwie złoża ropy naftowej, które doprowadziły do innego problemu, związanego z korupcją władzy i kradzieżami zysków z wydobyciem złóż.
W 1967 r. Ojukwu (pułkownik plemienia Ibo) opowiadał się za utworzeniem w południowo-wschodniej prowincji państwa niepodległej Republiki Biafra. W wyniku oderwania Biafry od Nigerii, w latach 1967-1970 doszło do wojny domowej (zginęło ponad milion osób), którą zwyciężyła Nigeria.
Wojna naftowa w Nigerii - wewnętrzna wojna w Nigerii trwająca od 14 do 21 września 2008. Miejscowa ludność żądała sprawiedliwego podziału dochodów, jakie osiągało państwo z wydobywania ropy naftowej. Sprzeciwiła się też rabunkowej ich zdaniem gospodarce, prowadzonej przez koncerny naftowe, która miała prowadzić do fatalnych skutków ekologicznych w regionie.
Wojna z Etiopią
W 1960 r. Somalia (wschodnia Afryka) uwolniła się od zależności europejskiej i uzyskała niepodległość, następnie w 1970 r. doszło do zamachu stanu, a w latach 1977-1978 wybuchła wojna z Etiopią o władzę nad Ogadenem (obecnie tereny wschodniej Etiopii), który był zamieszkiwany wyłącznie przez Somalijczyków. Wojna dobiegła kresu wraz z wycofaniem się wojsk somalijskich z Ogadenu i zawarciem zawieszenia broni.
Dzieci w czasie wojny domowej.
Międzynarodowe wojska w Somalii.
Prezentacje przygotowali:
Adam Szałowski
Ewelina Suchodolska
Bibliografia:
https://pl.wikipedia.org/wiki
http://konflikty.wp.pl/?ticaid=115076
http://www.szkolnictwo.pl/test,4,4662,1,Konflikty_zbrojne_w_Afryce_walka_z_terroryzmem_i_o%C5%9B_P%C3%B3%C5%82noc-Po%C5%82udnie-Plansza_tytu%C5%82owa
Present Remotely
Send the link below via email or IM
Present to your audience
- Invited audience members will follow you as you navigate and present
- People invited to a presentation do not need a Prezi account
- This link expires 10 minutes after you close the presentation
- A maximum of 30 users can follow your presentation
- Learn more about this feature in our knowledge base article
Współczesne konflikty zbrojne w Afryce
No description
by
Tweet