Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

S L and N's Smoothie

No description
by

Lois Lolo

on 6 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of S L and N's Smoothie

S L and N's Smoothie
S L and N's Smoothie
Price
We are going to sell the smoothie for
£2.75
We want
you
to invest in this
fabulous smoothie, which will
produce lots of money and
make
you
rich!
We are going to sell our smoothie at Marks and Spencers, this will cost us £40 a month.
Place of selling

Amount of Smoothie
We are going to make:
250 litres per day
500ml per bottle
=500 bottles per day
Storage
We are going to rent a fridge out to store the smoothies - this will cost £40 a month.
Staff
We are going to hire 5 staff, they will be paid £10 a day, (£50 a week)
We would like you to:
Buy us a factory for the smoothies to be made.
PLEASE!!
PROFIT
The profit we are making a day
is £441 - a week is £2205, you are
going to get
50%
of that which is:

£
a day
£
a week
Transport
The fruit will be shipped in costing
£50 per 5 days
£10 a day
Calculations
1 smoothie (500ml)=
8 blackberries, 1 banana
1 litre=
4 apples, 2 oranges, 20 grapes, 12 strawberries, 8 raspberries, 16 blackberries, 2 banana
1 days worth of smoothie (250 litres)=
4 x 250=1000 apples Costing £100
2 x 250=500 oranges £100
20 x 250=5000 grapes £100
12 x 250=3000 strawberries £180
8 x 250=2000 raspberries £100
16 x 250=4000 blackberries £200
2 x 250=500 bananas £ 90
£870
(shipping)+ £ 10
£880
Weekly cost= x 5
£4400

How much money we will make daily=
£2.75
x 500
1375
- 880
£495
(M&S) - £ 2
(fridge) - £ 2
(staff) - £ 50
£ 441
How much money we will make weekly= x 5
£2205
.50
.50


2 apples, 1 orange, 10 grapes, 6 strawberries, 4 raspberries,
Full transcript